freelance iş ilanları

Biz Türk İnternet Kullanıcıları Olarak Çok mu Akıllıyız?

33 Mesajlar 4.231 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Ergin Ergin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek müzisyen/webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 431
  • Beğeniler 47 / 219
  • Ticaret 3, (%100)
Esas sorun bizde e-ticaretin yeterince gelişmiş olmaması ve büyük firmaların internete bakış açısı. Adamlar milyonlar ödeyip TV'de reklam yayınlatıyor sabah akşam. Baktığında benim haftada TV izleme sürem maksimum 5-6 saat ve benim gibi pek çok kişi olduğunu biliyorum.

Bizim gibi insanlara ulaşmak için bu adamların internete reklam vermesi lazım ama kafa hala basmıyor heralde. Adamlar internet sitesinin reklamını bile acunun reklam aralarında yapıyor sanki TV'den tıklayıp sitesine bakıcam...
uzmanabi

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

WPD WPD Wordpress Geliştiricisi Kullanıcı
  • Üyelik 30.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Makine Mühendisi
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad S** Ş**
  • Mesajlar 226
  • Beğeniler 38 / 57
  • Ticaret 2, (%100)
Şunu da düşünmek lazım. Yabancılar için reklam havuzu bize göre çok daha geniş olduğu için bir reklamın ilgi çekme olasılığı onlar için daha yüksek. Ben dikkatimi çekebilecek reklamı çok nadir görüyorum.

Bir başka sebebi de şudur, web site sahibi olarak reklamları nerede nasıl kullanacağımızı pek bilen bir millet değiliz malesef. Bazen sayfada o kadar çok reklam oluyor ki içeriği bulmakta zorlanıyoruz. Çok saçma yerlere konuluyor reklamlar. Çünkü öncelik para kazanmak! Hal böyle olunca da adblocker gibi çözümlere gidiliyor haklı olarak. Sonrasında da hakkıyla reklam yayınlayanlar da arada kaynıyor malesef.

Tamamen yayıncı veya ziyaretçi suçlanmamalı. Reklam karşılıklı bir olay sonuçta.

ssimsek.net

ilkanbalkan ilkanbalkan Genel Yayın Yönetmeni Kullanıcı
  • Üyelik 02.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek BT Eğitmeni - Webmaster
  • Konum Düzce
  • Ad Soyad i** B**
  • Mesajlar 1680
  • Beğeniler 435 / 562
  • Ticaret 30, (%100)
Melih peki, almayacağım bir hizmetin reklamına tıklayarak neden buna para yatıran birini mağdur edeyim?

analogfikir analogfikir Osmanlı İmparatorluğu Kullanıcı
  • Üyelik 20.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Yok
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 888
  • Beğeniler 224 / 118
  • Ticaret 11, (%100)
Kullanıcılardan kaynaklı değil, website sahiplerinin heryere reklam koymasından kaynaklı bir davranış. Her noktaya reklam video önü reklam reklamda reklam Türk websiteler olduğu için insanlarda bıktı direk işini halledip kaçıyor siteden.

wmaraci
wmaraci

UNKEF UNKEF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ARGE
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 2422
  • Beğeniler 995 / 744
  • Ticaret 17, (%100)
Ben 4-5 yıl öncesini hatırlıyorum. Bir web sitesi açmıştım gayet güzel trafiği vardı. Arkadaşlarla otururken siteyi gösteriyordum arkadaşın bilgisayarında. Diğer birkaç arkadaş dedi ki: "tıklama len tıklama tıklayınca para kazancak, bizden kesilir bak" dedi. :D 4-5 yıl önce bu yanlış bilgi hemen hemen herkeste vardı. Şimdi daha da arttı bu yanlış bilgiler:)

uzmanabi uzmanabi Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 11.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek İşsiz
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 365
  • Beğeniler 220 / 77
  • Ticaret 3, (%100)
Arkadaşlar herkes farklı şekillerde düşüncesini beyan etmiş. Konuyu açan arkadaşın adsense konusunda forumdaki yorumlarını beğenirim. Bu konuda güzel yorumlar yapan bir arkadaş.

Gelelim konuya, bu konunun iki nedeni var. İlk olarak kullanıcıların alışkanlıkları.Türk halkı reklamlara güvenmiyor ne yazık ki. Batı toplumlarında adamlar tek reklam koyarken Bununla kazanabiliyor. Aynı zamanda batılı webmaster galiba bizden daha tok. Bizler siteyi reklam ile dolduruyoruz...

Diğer bir neden Türk Firmaları internet reklamlarını etkin şekilde kullanmıyor. Adwordsü yeterince özelleştiremiyor. İlgi çekicilik sıfır. Reklamların çoğu Text. Doğru düzgün banner reklam yok. Bölgeye göre özelleştirilmemiş. Adam bir reklam vermiş bütün dünyayı seçmiş ;)

O Yüzden Türkiye' de temayı özgünleştirmeniz lazım. Türk milletine özgü bir tasarım yapmalısınız;) reklamların rengini mavi olarak bırakmamak lazım temadan linklerin rengiyle aynı olmalı. Çok aşırı görsel kullanılmamalı. Masaüstünde görünen kategoriler mobilde görülmemeli. Kullanıcı mobilde aradığını bulacak arta kalan alanlar reklam için kullanılmalı. Kullanıcıların siteden hemen çıkmaması istiyorsanız sayfa içi linkleme ve makalenin hemen altına yeni eklenen konular veya çok.okunan konular eklenebilir. Vs vs
ramanujan

kişi bu mesajı beğendi.

dmdnz dmdnz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelance Öğrencilik ve Danş.
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 133
  • Beğeniler 12 / 36
  • Ticaret 0, (%0)
Reklam farkıdır muhtemelen.Son ziyaretciyi düşünün, hiçkimse ben bu siteden faydalandım reklamlarına tıklayayım diye bir düşünce içerisine girmez.Girmemeside gerekir zaten, yayıncılık bu değildir.Sitemin adresini verdiğimde nasıl girecem buna diyen elinde 2bin tl'lik telefonla gezenler biliyorum ben.Bu kullanıcı tıklayacağı şeyin reklam olduğunu bile farketmeyecek muhtemelen, reklama tıklaması için reklamda bişey bulması lazım.Bir üst düzey kullanıcıya geçelim onun reklamda daha çok bişey bulması lazım çünkü o tıklayacağı şeyin reklam olduğunu biliyor ve ister istemez çekimserlik var.Bunun yanına birde az reklam çeşidi, beni tıklama diyen reklamlar, alakasız reklamlar eklenince ister istemez tıklanma düşer.Ben aynı firmada tıklanma oranı olarak %2 gördüğümde oldu %20 gördüğümde, ve aradaki tek fark reklam kategorisinin farklı olmasıydı.

OmerGunay OmerGunay https://omergunay.net Kullanıcı
  • Üyelik 15.05.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek PHP Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** G**
  • Mesajlar 1207
  • Beğeniler 382 / 381
  • Ticaret 16, (%100)
Bunun türkü ingilizi yok. ilkanbalkan arkadaş çok güzel değinmiş. Düzgün reklama herkes tıklar. Saçma reklama kimse tıklamaz. Türklükle alakalı bişey değil. Mesela wmaracında yani bu sitede üstte aralarda reklamlar oluyor. Tanıtım yazısı almak vermek isteyenler falan. Benim ihtiyacım varsa tıklar alırım. Ne güzel reklam. Ama adsense öyle değil ki :D
ilkanbalkan

kişi bu mesajı beğendi.

Herkes yediğinden ikram eder..(Yavuz Sultan Selim)

ramanujan ramanujan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Bankacı
  • Konum Denizli
  • Ad Soyad I** A**
  • Mesajlar 142
  • Beğeniler 24 / 40
  • Ticaret 0, (%0)
Çıkan yabancı reklamları da görüyoruz, sanki o reklamlarda angelina jolie var. Abartmayın yabancı reklamların albenisini, çok da farklı değiller ilgi çekme açısından. Ayrıca burda konuyu açma nedenim insanımınızın reklamlara karşı gösterdiği davranışı irdelemek. Bunu iyi analiz etmeli ki ona göre stratejiler geliştirmeli ama herkes bir tartışma meraklısı çıktı.

Lütfen yorumlarınızda sadece tıklama davranışları ve bunun nedenleri üzerine yoğunlaşalım, konu özünden sapmasın. Mesela "ülkemizdeki reklamların albenisinin olmaması" fikri güzel bir yaklaşımdı. Bunun yanında birkaç güzel yaklaşım daha oldu ama meseleyi ülkem insanının gurur meselesi haline getirmeyelim.

serkandinc serkandinc WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Sosyal Medya
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad S** D**
  • Mesajlar 158
  • Beğeniler 30 / 55
  • Ticaret 0, (%0)
Bu konu tartışılacak bir konu bile değil bence. Tamamiyle reklam veren ve reklam verenin hedef kitlesi ile alakalı bir konu. reklamlarınız tıklanmıyorsa bu sizin yada türk kullanıcılarının sorunu değildir. Bu sorun reklam verenin hedef kitlesine ulaşamaması sorunudur.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al