freelance iş ilanları

Neden Google Chrome Kullan(a)mıyorum ?

25 Mesajlar 4.640 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Atakan Atakan Emekli. Kullanıcı
  • Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Dillerime tercüman olduğu için açmak istedim :D Chrome'a geçmeyi istiyorum fakat geçmememin en önemli sebeplerinden birisi, aşağıda da bahsedilmiş gerçi ama; Sitelerde sağ tıklayıp "Arkaplan resmini göster" özelliği yok. Buna da kimse çare bulamıyor ne yazıkki. + Chrome Twitter'da falan çok daha hızlı bu bir gerçek ama.

--------------------------------------------------------------------

Tamam tamam kabul Chrome öyle hızlı böyle esnek şöyle güzel. Tabii sıradan kullanıcılar için icon smile Neden Google Chrome Kullan(a)mıyorum ? Gelin ben gibi gelişmiş ve gelişmekte olan kullanıcılar ve özellikle geliştiriciler için neden kullanışsız olduğuna bakalım. (not1: biliyorum kendimi çok abarttım!) (not2: firefox rullaz)

1- Yetersiz özellikler

“Nesi yetersiz sayfa görüntülemiyor mu işte ?” diyebilirsiniz ama o zaman IE’de kullanırdım (hemen hemen) aynı görüntüyü IE’de de elde edebiliyoruz. En basit örnek olarak Firefox’ta günler yüzlerce kez kullandığım “arkaplan resmini göster özelliği” yok. Olmasa ne olur ? Olmaz ! Firefox’u bu kadar senedir kullanıyorsam belki de sırf bu özellikten. Chrome’da arkaplan resmini görebilmek için “CTRL+U” tuş kombinasyonlarını kullanıp sayfa kaynağını görüntüledikten sonra resmin kodunu bulmamız lazım. Standart bir kullanıcı bunu yapsa sanıyorum ki resmi bulamayacaktır ya da bana ne resimden diyenlerde olabilir.

Gelelim menüye; ya ben menüden anlamıyorum ya da yeniliğe kapalıyım ya da onun gibi bir şey. Elimizde 3 seçenek var. Mutlaka birisi doğrudur ama ben henüz karar veremedim. Chrome sade olayım derken bir o kadar karışık bir menü yapmış kendine. Hiç bir düzen yok, bölümler son derece karışık. Ayar yapmaya bile korkuyorum icon sad Neden Google Chrome Kullan(a)mıyorum ?

Sekmeler; alışılagelen çift tıkladığımızda yeni sekme açma özelliği yok. Onun yerine pencere büyükse küçülüyor, küçükse büyüyor. Sürekli winamp kullandığım için ve pencere isimlerini görmeye gerek duymadığım için winamp erkanın en üstünde ve tüm pencereler sürekli winampın altında kalıyor. buyrun örneği ve kullanışsızlığı:

Sekmeyi görebilen var mı ?

Gibi daha bir çok sayılabilir bunlar benim en çok gözüme batanlar ve rahatsız edenler.

2- Zayıf eklenti desteği

Firefox’ta kullandığım eklentilerden 5 tanesi Chrome için yok. Zaten 9 eklenti kullanıyorum. İnternette beğendiğim bir videoyu bile indiremiyorum. Kaldı ki ben bu tarayıcıyla web uygulaması geliştireceğim icon smile Neden Google Chrome Kullan(a)mıyorum ? amerikalılar der ki “are you kiddin’ me ?” Ayrıca kurulan eklenti adres çubuğunun sağ tarafında geliyor ve geldikçe adres çubuğu kısalıyor. 10 eklenti kurduğumu düşünseniz bir ikon 32 piksel olsa aralarında 5 piksel boşluk olsa 370 piksel ölü alanım olur icon smile Neden Google Chrome Kullan(a)mıyorum ? ki Firefox’ta ki özellikleri kazandırmak için 10dan fazla eklenti kurmak gerekiyordur.

3- Tema azlığı

Evet tema pek tercih edilmiyor ama insanın masaüstünden başka görselliği taşıyacak alanı olması lazım. Hele ki günde 6-8 saat arası tarayıcıyla haşır neşirseniz çile gibi geliyor. Chrome’da hoşuma giden en fazla 3-4 tane tema gösterebilirim. Oysaki Firefox’ta yüzlerce tema sayabilirim.

4- Güvenlik

Google Chrome’u indirirken Google tarafından karşımıza sunulan kullanıcı sözleşmesini oturup okumanızı tavsiye ediyorum. Çok ilginizi çekecek maddeler var. Mesela şu:

20.2 Google Chrome zaman zaman, (Google veya üçüncü taraflarca barındırılan) uzak sunucularla, uzantılarla ilgili mevcut güncellemeler için bağlantı kurabilir. Bu güncellemelere hata düzeltmeleri veya gelişmiş işlevler de dahil olup bunlarla sınırlı değildir. Bu gibi güncellemelerin size önceden bildirimde bulunmaksızın otomatik olarak isteneceğini, indirileceğini ve yükleneceğini kabul edersiniz.

ve şu

İsteğe Bağlı: Kullanıcı istatistiklerini ve çökme raporlarını Google’a otomatik olarak göndererek Google Chrome’u iyileştirmemize yardımcı olun.

Yani kısaca Google istediği zaman bilgisayarınıza veri gönderebilir ve veri alabilir anlamına geliyor. Karar sizin.

“O kadar öttün hiç mi artısı yok bu meretin?” derseniz de var. icon smile Neden Google Chrome Kullan(a)mıyorum ?

Mesela “Paste and Go” özelliği harika bir şey. Ancak Chrome’a özel değil. Firefox’ta da basit bir eklenti ile bu özelliği elde edebiliyoruz.

Diğer bir artısı ise hızı. Tamam kabul ediyorum gördüğüm en hızlı tarayıcı ama benim isteklerimi karşılamadıktan sonra açtığım her sayfa başına altın verseler yine de kullanmam.

Özet: Özet olarak Google Chrome’un bana göre tek özelliği ve diğer tarayıcılardan ayıran özelliği “hızı”. Onun dışında kesinlikle kullanamayacağımı belirtmek istedim.

Diğer yazılarda görüşmek üzere…
Riza Mahmut54 viiper

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Aliihsansaran Aliihsansaran Türk büyüktür,üstündür! E-Mail Onaysız
  • Üyelik 07.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 1568
  • Beğeniler 31 / 308
  • Ticaret 2, (%50)
Dediklerinin çoğu benim için önemli değil. Hızlı mı hızlı :)
RuZzGaR

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Sitelerde gezerken sağ tıklayıp arkaplan resmini göster özelliğini sorununu çözün, chrome'a geçmeyen namert :D
BerkantKONAC

kişi bu mesajı beğendi.

supheli supheli Sms Onayı Gerekli Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 05.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Türkçe Öğretmeni
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1441
  • Beğeniler 245 / 238
  • Ticaret 40, (%100)
Firefox'tan vazgeçmeden hızlı tarayıcı mı kullanmak istiyorsunuz işte size Palemoon :D

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)

supheli adlı üyeden alıntı

Firefox'tan vazgeçmeden hızlı tarayıcı mı kullanmak istiyorsunuz işte size Palemoon :D

Yok zaten Chrome'u seviyorum fakat dediğim gibi. Arkaplan resmini göster özelliği yok.

+ Firefox'umda zaten Chrome temasını kullanıyorum :D :D

Aliihsansaran Aliihsansaran Türk büyüktür,üstündür! E-Mail Onaysız
  • Üyelik 07.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Konya
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 1568
  • Beğeniler 31 / 308
  • Ticaret 2, (%50)

Atakan adlı üyeden alıntı

Yok zaten Chrome'u seviyorum fakat dediğim gibi. Arkaplan resmini göster özelliği yok.

+ Firefox'umda zaten Chrome temasını kullanıyorum :D :D

Ahaha :) arka plan özellğini ne yapıcaksın ki?

• Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)

Ali İhsan SARAN adlı üyeden alıntı

Ahaha :) arka plan özellğini ne yapıcaksın ki?

Sitelerde ya da kendi sitelerimde (farketmez) sağ tıklayıp arkaplan resmini göster deyince adı üstünde, resmi gösteriyor :D Alıştım artık. Firefox kullanıcılarının hemen hemen hepsi bu yüzden Chrome'a geçemiyor inanın.

EminCan44 EminCan44 Grafik Tasarım Öğrencisi Kullanıcı
  • Üyelik 03.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Grafiker
  • Mesajlar 92
  • Beğeniler 7 / 15
  • Ticaret 0, (%0)
I ♥ Firefox :) Chrome için birşeyde ben eklemek istiyorum.Asp Script Yazılımına çalıştığım için Localhostum'a IIS kurduğumda bana baya bi eziyet çektirdi.Localhost için şifre falan istedi o kadar uğraştım olmadı.Ancak Firefox öyle değil ufak bir düzenlemeyle problemi çözdüm ve Localhostumu kullanmaya başladım. Bu Yüzden I ♥ Firefox.

• Üyelik 20.05.2011
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek -
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** U**
  • Mesajlar 6139
  • Beğeniler 2442 / 2410
  • Ticaret 12, (%100)
Arkadaşlar arkadaşım (@yemrekmekci) sağolsun çözdü. Chrome için View background image diye bir eklenti varmış. Bunu kurdum, aynı işlevi görüyor. Sanırım Chrome'a taşınıyorum :D

Riza Riza 1337 @ trendyol Kullanıcı
  • Üyelik 28.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek 1337
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad R** S**
  • Mesajlar 1843
  • Beğeniler 1008 / 403
  • Ticaret 21, (%100)
gerektiğinde kullanıyorum bende , onun dışında hertürlü Firefox ;)

1337
wmaraci
Konuyu toplam 6 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 6 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al