lostyazilim

Seo Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

9 Mesajlar 1.722 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Eflaki Eflaki Ekşi Sözlük Kimlik Onayı
  • Üyelik 26.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Makine Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1310
  • Beğeniler 188 / 247
  • Ticaret 162, (%100)
Türkçe ve benzeri derslerde yazılması gereken kompozisyonları hep giriş, gelişme ve sonuç diye yazardık. Daha sonra internet ortamına girince bu yazı yazma kriterlerine okuyan kişiler kadar da ağırlık gösteren Google eklendi. Daha doğrusu arama motorları diyebiliriz. Ama Google dışında ülkemizde diğer arama motorları pek kullanılmıyor nedense. Biraz alışkanlıklarımıza düşkünüz sanırım. Türkiye’de Google’dan sonra en çok kullanılan arama motoru YouTube olmuş. Bu demektir ki insanlar içerik ararken okunacak konuları Google’dan, izlemek istediklerini de YouTube’dan arıyorlar. Buradan ilgili konunun devamını okuyabilirsiniz.

Konumuza dönecek olursak bir blog sitesine yazı girerken nasıl bir kriterler sırası izlemeliyiz ona değinelim. Çok uzun olmayacak şekilde birkaç maddelik yazı yazmak istedim. Diğer kısımlar çok ayrıntıya indiği için farklı yazılar olarak yazmayı düşünüyorum.

Özgünlük Eşittir Özgürlük!

Başlık hem slogam hem de kabul edeyim biraz saçma oldu. :) Amacım bu ikisinin özdeşleşmesi aslında. Başka sitelerden yazı (ç)alıntılamak yerine özgürce kendimiz yazı yazarsak yani özgün olursak bizi kimse tutmaz Google’da çok hızlı yükseliriz. Çünkü Google özgün içerikleri çok sever. Bunu sanırım bilmeyen yok artık. Var mı yoksa? :P

Yoast SEO Eklentisi Kullanın

WordPress blog siteleri için bu eklenti çok kullanışlı. All in SEO Pack kullandım uzun bir süre ama Yoast SEO’nun daha çok etkili olduğunu gördüm. En basitinden yazı yazdığınız editörün hemen altında yazınızın SEO açısından ne kadar uygun olduğu belirken bar’lar var. Maddelerin başında renkli butonlarla siz yazı yazdıkça kırmızı ve yeşil arasında değişen bir uyarıcı görevi görüyorlar. İşte başlık şu kadar uzun olsun, anahtar kelime yazı içinde az kullanıldı biraz daha kullan dercesine sizi uyarıyor. Bu eklenti sayesinde hiç SEO bilmeyen birisi de az çok SEO için uygun yazı üretebilir.

Resimleriniz Özgün Olsun

Şimdi aklınıza gelecek ilk şey şu olacak; her yazıya özgün resim nerden bulayım? Ben de diyeceğim ki, internetten bulacaksın. İkinci soru şu olacak; internette olan görsel index almış olur, nasıl özgün olacak? İşte tam püf nokta burası. Arkadaşlar telefonunuzla çektiğiniz fotoğraf özgün müdür? Tabi özgündür. Güneşle ilgili bir yazı yazdınız diyelim. Telefon yada başka bir cihazla çektiğiniz fotoğraf özgün. Ama onun gibi belki yüzbinlerce fotoğraf internette var. Hem de onlar da çekmiş güneşin fotoğrafını. Aynı görüntüden yüzbinlerce var. Sizin fotoğrafınızın farkını Google nasıl bilecek? İki kişi aynı yerde aynı anda güneşi fotoğraflasın. Bunu normal bi insan baktığında aynı fotoğraf der. Ama Google demiyor işte. Pikselinden, ışığından falan derken çözüyor. Yani Google göz olarak değil yazılımsal olarak çözer bu işi. Evet çok uzattım şimdi bağlıyorum. Siz de yazınıza bir görsel ekleyecekseniz önce onun masa üstünde görüntüsünü alın. Painte yapıştırın hatta üstüne de çok göze çarpmayan bir yerlere blogunuzun adresini yazın ki iyice özgünleşsin. Bu şekilde yazınız iki kat özgün olacak (Google Gözünde. :) )

Etiketlerinizi Çok İyi Seçin

Bu konuda sizlere aşağıda bir site verdim. O site ile çok uğraşmadan sitenizin ana fikri olan bir kelime yada birkaç kelimeden oluşan cümleyi yazdığınızda size Google’da en çok aranan kelimeleri verecek. Siz de bundan aşağı yukarı 5 tanesini seçip etiket olarak girmelisiniz. 5 etketten fazla olmazsa daha iyi olur. Fazla etiket olunca Google farklı amaç güttüğünüzü düşünebilir. Özellikle de yazı ile alakalı etiketler olsun. Hala bunu yapan var mı bilmem (bir zamanlar ben de yaptım) yazının içeriği bir aracın özellikleri diyelim, sırf ilgi çeksin diye “feci trafik kazası” şeklinde etiket giriyorlar. Daha sonra Google bir güncelleme yapıyor, anında düşüş yaşıyorlar. Onun yerine içerkle alakalı etiketler her zaman daha başarılıdır. Aşağıda vereceğim site linkinden çok rahat bi şekilde neredeyse hiç uğraşmadan etiketleri belirleyebilirsiniz.

Bu sitenin çalışma mantığını da kısa anlatayım da içiniz rahat etsin. Google’u açtığınızda oraya aşağıdaki verdiğim örnek “SEO Uyumlu” yazarsanız Google size en çok aranan kelimeleri öneri olarak sunacak. Verdiğim sitedeki mantık da bu şekilde. Yani siz tek tek uğraşmıyorsunuz, bu site size bir araç/tool görevi görüyor.

Örnek Görselimiz;

Sizinle paylaşmak istediğim site: https://ubersuggest.io/

Bu siteye girerek orada bulunan kutucuğa konu ile ilgili kelimemizi yazıyoruz. Ben bu yazı için yapıyorum. Bu yazının genel özelliği SEO uyumlu makale olduğu için direk “SEO Uyumlu” olarak belirlemiştik, yazıyorum ve sugget’te tıklıyorum, Enter’a da basabilirsiniz.

Kutucuğun altında bir gösterge var ve birkaç sayine beklediğimizde %100 oluyor ve en çok kullanılan anahtar kelimeleri bize sıralıyor. Ben kendi makalemle ilgili olanları tek tek yanındaki işaretleme kısımlarında tik atarak işaretliyorum. Bar’ın altındaki sekmelerde fark edeceğiniz “Keywords Selected” kısmını görüyoruz. Yani seçilmiş anahtar kelimeler diyor. Ben 5 tane seçmiştim. Oraya tıklıyoruz ve “View as text” diyoruz ve bize anahtar kelimeleri veriyor. Bende listeleyip kopyalayıp etiket olarak yazıya ekliyorum.

Örnek Görselimiz;

kaynak: http://www.kadirdurukan.com/seo-uyumlu-makale-nasil-yazilir/
turkojen34 ilkanbalkan Kotil

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Makalepaneli Makalepaneli I Love Yandex Money Kullanıcı
  • Üyelik 15.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Editör, Programci
  • Konum Tokat
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 777
  • Beğeniler 96 / 355
  • Ticaret 91, (%98)
Basit bir illüzyon :) İlgili konuyla alakalı şeyleri yazmaya gerek bile yok, saçmalamak da işe yarar, Google Amca'nın istediği gibi yazan kazanır :)
Kotil

kişi bu mesajı beğendi.

I Love Yandex Money

terzi312 terzi312 Wordpress PERFORMANS Kullanıcı
  • Üyelik 08.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 7 / 212
  • Ticaret 2, (%100)
Yıllardır tartışıla gelen konulardan biridir.
SEO uyumlu makale temelinin özgünlük olduğu söylenir her seferinde.

Peki özgünlük nedir?

Daha önce keşfedilmemiş olguları tanıtmak mı yoksa herkesin bildiklerini farklı kelimelerle anlatmak mı?

Makaleniz de parmak bastığınız özgünlük benim nezdimde re-write olarak adlandırılır.

Yani var olanı kendi ifadelerinle tekrar yazmak.
Asıl özgünlük bu mudur yoksa hiç keşfedilmemiş bir olguyu tanımlamak mıdır özgünlük sizce?

uzayperformans.com

• Üyelik 26.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1310
  • Beğeniler 188 / 247
  • Ticaret 162, (%100)
terzi312 Şimdi özgünlük deyince hangi açıdan baktığınıza bağlı;

- Google Gözündeki özgünlük.
+ Ziyaretçi gözünde özgünlük.

Google'u kandırmak zor değil hatta bot yazıp içeriği özgünleştirenler var. Ama siteye gelen ziyaretçi aynı şeyleri olduğu için siteye tekrar gelmez. İşte Google bunu da görüyor.

Bu nedenle kendi tarzınıza da "özgünlük" yaparsanız hem viral reklam elde edersiniz hem de Google gözünde kazanım elde edersiniz. Benim görüşüm bu.
webmaestro3 Kotil

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 08.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 7 / 212
  • Ticaret 2, (%100)

Eflaki adlı üyeden alıntı

terzi312 Şimdi özgünlük deyince hangi açıdan baktığınıza bağlı;

- Google Gözündeki özgünlük.
+ Ziyaretçi gözünde özgünlük.

Google'u kandırmak zor değil hatta bot yazıp içeriği özgünleştirenler var. Ama siteye gelen ziyaretçi aynı şeyleri olduğu için siteye tekrar gelmez. İşte Google bunu da görüyor.

Bu nedenle kendi tarzınıza da "özgünlük" yaparsanız hem viral reklam elde edersiniz hem de Google gözünde kazanım elde edersiniz. Benim görüşüm bu.

Teşekkürler.
Konunuzda hangisini önermiş olduğunuzu pek anlayamadım.

[*]Google ' yi kandırmaya yönelik bot, re-write ile sağlanan özgünlük mü?
    [*]Ziyaretçiyi memnuniyet odaklı özgünlük mü?

Bir elim yağda, bir elim balda olamayacağına göre siz hangi birini seçmemi önerirdiniz?

uzayperformans.com

• Üyelik 26.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1310
  • Beğeniler 188 / 247
  • Ticaret 162, (%100)
Ben ikinci seçeneği seçerdim. Google ziyaretçinin faydasına olan siteyi değerli kılar.

En basitinden ben bi ziyaretçi olarak kendi tarzındaki siteleri terzih ederim. Diğerleri yapmacık gelir. Hatta reklamlarına da faydam olsun diye tıklarım.

Ötekiler sırf Google'da üst sıraya çıkıp trafik almak için, gelen ziyaretçiyi de aptal yerine koyarak ekranda tonla reklam koyuyor.

Anlatmak istediğim bunlardı.

terzi312

turkojen34 turkojen34 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 1500
  • Beğeniler 459 / 444
  • Ticaret 53, (%100)
Eline sağlık anahtar kelime sitesi çok işime yarayacak+imzandaki youtube kanalı için kutlarım forumda sizin gibileri görmek beni sevindiriyor
Eflaki

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 08.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 410
  • Beğeniler 7 / 212
  • Ticaret 2, (%100)
Teşekkürler sorumu cevapladığınız için.

Artık öyle bir şey olmuş ki, insanlar içerik olsun diye içerik yazıyorlar.

Aslında içerik dediğimiz şey kuluçkadaki yumurta gibidir.
Kabuk çatlamaya başlayınca olgunlaşmış ve hazır hale gelmiş demektir.
Belki bir hafta, belki on gün. Ama yarım saat veya bir saat değil.

Ne yazık ki, seri üretim ve fabrikasyon ile üretilen tavuk ve yumurtadan daha hızlı içerik ve makale üretiyoruz.

Dünyadaki en seri üretimin sadece tavuk olarak kalması ümidiyle.

İyi akşamlar.

Eflaki adlı üyeden alıntı

Ben ikinci seçeneği seçerdim. Google ziyaretçinin faydasına olan siteyi değerli kılar.

En basitinden ben bi ziyaretçi olarak kendi tarzındaki siteleri terzih ederim. Diğerleri yapmacık gelir. Hatta reklamlarına da faydam olsun diye tıklarım.

Ötekiler sırf Google'da üst sıraya çıkıp trafik almak için, gelen ziyaretçiyi de aptal yerine koyarak ekranda tonla reklam koyuyor.

Anlatmak istediğim bunlardı.

terzi312
Eflaki

kişi bu mesajı beğendi.

uzayperformans.com

sembolbasi sembolbasi Çok oturgaçlı götürgeç Kullanıcı
  • Üyelik 27.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** B**
  • Mesajlar 172
  • Beğeniler 40 / 36
  • Ticaret 9, (%100)
Hocam güzel bir yazı olmuş, elinize sağlık. https://ubersuggest.io/ sitesinde bir sorun yaşıyorum hocam, benim sorgularıma tepkisiz kalıyor site. Neyi yanlış yapıyorum anlamadımki, basit bir şey olsa gerek :(

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al