Makale yazma yeteneğini geliştirmek ?

29 Mesajlar 3.085 Okunma
smmexpress

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
kuvayi bu dediğinize kusura bakmayın kati suretle katılamam. Bilgisayar hafızası dediğiniz şey insan hafızasının milyonda biri bile değil. Ayrıca bu alanda hangi doktora, profesöre sorarsanız sorun size diyeceği şudur, insan hafızası asla ve asla dolmaz, bitmez tükenmez. Ama tabi ki bu demek değil ki insan her şeyi hatırlasın bu sadece insanın kendisiyle alakalı bir durumdur, bu konuda eğitimler var hafıza konusunda.
53456

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

UNKEF UNKEF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ARGE
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 2423
  • Beğeniler 995 / 744
  • Ticaret 17, (%100)

cihaneken adlı üyeden alıntı

UNKEF okumak da alında her insan için yeterli değil. Az öncede söylediğim gibi ezber yeteneği daha ön planda. Örnek ben bir yerde okuduğum bir şeyi kolay hatırlayamam, ama yazdığım birşeyi de kolay unutmam hele ki elimle birebir yaptığım bir şey ise asla unutmam. Ama okuyarak ezber çok daha faydalı bir yetenek günümüzde. Çünkü artık bir çok bilgiye bilgisayar başında okuyarak ulaşılıyor ve okuyarak ezberleme yeteneği zayıf olan kişiler de ne kadar okursa okusun istediği an o bilgiyi tekrar hatırlayama ya biliyor. Kişiden kişiye değişen bir şey fakat okuyarak ezmerlemeyi çok isterdim, bazı kişilere bakıyorum adam bir makaleyi okuyor bir kaç gün sonra aynı makale adamın kafasında birebir duruyor. Ben mesela bazen bir şey merak ediyorum wiki ye bi giriyorum aradan 4-5 saat geçiyor o sayfadan o sayfaya, şuna da bakayım buna da bakayım neredeyse bir kitap bitirmişi ama gel gör ki ertesi gün hiç birinden eser yok :D :D :D

Doğru diyorsunuz hocam, internet her bilgiyi erişilebilir kıldığı için artık kimse doğru düzgün makale/kitap/bilgi okumuyor; ya da bunlara eş değer şeylere önem vermiyor.
Ama günümüzde internet'te her bilgi asla doğru değil bunu da birçok kişi gayet iyi biliyor.
Aslında arkadaşımız nasıl çok bilgi sahibi olurum ve ezberlerim demiyor. Sadece makale yazarken daha fazla farklı ifadeler için kelime haznemi nasıl zenginleştiririm diyor. Bunun için ezbere gerek yok aslında. Okurken anlayarak okumak yetiyor, çünkü kelimeler anca okuduğumuzu anladığımız zaman aklımızda kalıyor. Ben ek boş zamanlarda belgesel izlemenin de kelime haznesine ciddi katkılarının olduğuna bizzah kendim şahit oldum. Nasıl derseniz, bazen bazı kelime veya bilgiler aslında aklınızda yokmuş gibi ama hiç ummadığınız bir anda konuşurken ağzınızdan söylemek istediğiniz kelimenin yerini tam olarak doldurmuş bir şekilde çıkıveriyor. Bende bu durum çok oluyor. Yani unuttum diye düşündükleriniz belki de hafızanızda duruyordur ama çıkmaları için gerekli ateşlemeyi yapmanızı bekliyorlardır:) Bunun tek yolu daha fazla bilgi okumak fakat "anlayarak." Böylelikle kendinizle tartışırsınız bir şey okurken ve daha önce edindiğiniz kelimelerle içten içe sohbet edersiniz okuduğunuz her şeyle.
cihaneken 53456

kişi bu mesajı beğendi.

AtilgaN AtilgaN Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yazılım Geliştiricisi
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad K** G**
  • Mesajlar 352
  • Beğeniler 53 / 78
  • Ticaret 6, (%100)
NTBol transtle hiçbir işe yaramaz. Yandex çeviri her zaman daha iyidir hocam. Örneğin bir makale yazacaksanız ki bu makalenin başlığı " Neden Wordpress " gibi bir başlık olacaksa örnekler verebilirim.

Google'ye " why wordpress " yazdığınızda bir çok sonuç karşınıza çıkıyor. İlk çıkana tıkladım ve Google Transtle ile çevirdim. Saçma sapan yazılar çıktı fakat bu inanılmaz bir kaynaktır.

Bkz : http://prntscr.com/bo2gu1

İllaki herkesin Wordpress hakkında bilgisi vardır. 10 15 satır kendi bildiklerinizi yazdıktan sonra bu blogta yer alan yazıyı akıcı hale getirip kendiniz yazabilirsiniz. Tabi yukarıda attığım resim o makalenin bir bölümü. Ayrıca şimdiden o makale için heveslenmeyin, çünkü ben yayınladım bile :D
53456

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
UNKEF söylediklerinize katılıyorum. :)

wmaraci
wmaraci

53456 53456 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2422
  • Beğeniler 1174 / 895
  • Ticaret 20, (%100)

AtilgaN adlı üyeden alıntı

NTBol transtle hiçbir işe yaramaz. Yandex çeviri her zaman daha iyidir hocam. Örneğin bir makale yazacaksanız ki bu makalenin başlığı " Neden Wordpress " gibi bir başlık olacaksa örnekler verebilirim.

Google'ye " why wordpress " yazdığınızda bir çok sonuç karşınıza çıkıyor. İlk çıkana tıkladım ve Google Transtle ile çevirdim. Saçma sapan yazılar çıktı fakat bu inanılmaz bir kaynaktır.

Bkz : http://prntscr.com/bo2gu1

İllaki herkesin Wordpress hakkında bilgisi vardır. 10 15 satır kendi bildiklerinizi yazdıktan sonra bu blogta yer alan yazıyı akıcı hale getirip kendiniz yazabilirsiniz. Tabi yukarıda attığım resim o makalenin bir bölümü. Ayrıca şimdiden o makale için heveslenmeyin, çünkü ben yayınladım bile :D

Eklenti yardımı ile tek tek cümleleri çevirerek okuyordum, yandex eklenti varmı bi bakayım.
Ayrıca yandex hakkında haklısınız, google'dan daha iyi çeviriyor.

AtilgaN AtilgaN Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 10.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Yazılım Geliştiricisi
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad K** G**
  • Mesajlar 352
  • Beğeniler 53 / 78
  • Ticaret 6, (%100)
Makale kaynakları sırasında Google ile çevirmenizde hiç bir sakınca yok. Belki tepki gelebilir fakat bu yöntem ile yüz binlerce makale çıkabilir. Hiçbir bilgiye sahip olmadan ve emin olun bir çok büyük site başlangıçta bu yöntemi kullanarak gün yüzüne çıkıyor.
53456

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
AtilgaN katılıyorum bende çok defa şahit oldum yandex Google dan çok çok daha iyi çeviriler verebiliyor çoğu zaman.
AtilgaN

kişi bu mesajı beğendi.

53456 53456 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 2422
  • Beğeniler 1174 / 895
  • Ticaret 20, (%100)

AtilgaN adlı üyeden alıntı

Makale kaynakları sırasında Google ile çevirmenizde hiç bir sakınca yok. Belki tepki gelebilir fakat bu yöntem ile yüz binlerce makale çıkabilir. Hiçbir bilgiye sahip olmadan ve emin olun bir çok büyük site başlangıçta bu yöntemi kullanarak gün yüzüne çıkıyor.

Teşekkürler hocam, rus sitelerinden rus aracı ile ihracat yapalım :D :D
AtilgaN

kişi bu mesajı beğendi.

turkojen34 turkojen34 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 1500
  • Beğeniler 459 / 444
  • Ticaret 53, (%100)
Gündemi takip edin azçok birçok şeyden haberiniz olsun ki cümle yapısını ona göre daga rahst kurabilesiniz.

Ek Olarak:

cihaneken adlı üyeden alıntı

AtilgaN katılıyorum bende çok defa şahit oldum yandex Google dan çok çok daha iyi çeviriler verebiliyor çoğu zaman.

Çeviride eskiden yandex iyi sonuç veriyordu.Şu şekilde yapılırsa daha iyi sonuç elde edilir.Çevrilecek metni parça parça hem google hemde yandexten cevirip hangisi daha mantıklı ise onun üzerine özgünleştirme yapılmalı.
cihaneken 53456

kişi bu mesajı beğendi.

Inchredible Inchredible WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.10.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek front-end developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 1130
  • Beğeniler 318 / 359
  • Ticaret 15, (%100)
Kitap okumak direkt olarak makale yazma yeteneğinizi geliştirir.
53456

kişi bu mesajı beğendi.

"En çok inandığımız şeyler, en az bildiklerimizdir."
- M.D. Montaigne.
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al