SEO Sorusu / Keyword domain ile değiştirmeli miyim sitemi?

7 Mesajlar 707 Okunma
smmexpress

Doruk Doruk alea iacta est. Kullanıcı
  • Üyelik 29.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek WebApprantice
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** O**
  • Mesajlar 1361
  • Beğeniler 150 / 524
  • Ticaret 23, (%100)
Merhaba arkadaşlar,

Aşağıda örnek kelimeler üzerinden anlatacağım keyword domain odaklı çalışma senaryosu için nasıl bir yol izlememi önerirsiniz?

Kullanacağım domain ve anahtar kelimeler yalnızca örnektir. Site alanı rekabetin yüksek olduğu bir alan

• Ağırlık verdiğim konu / kelime öbeği: Bardak nasıl yapılır

• Şu an kullandığım domain: BardakDestek.COM

• Yeni aldığım domain: BardakNasilYapilir.NET

Eski domaine SEO çalışması yapılmadı, yalnızca wmaracı dofollow link aldım.

Mevcut sitede SSL kullanıyorum ve iyi bir sunucuda barınıyor. (12 GB RAM, 4X CORE VS.) + SSL sertifikası mevcut.

Sitede bardak nasıl yapılır konusuna ek olarak; Bardak tutuculu sandalyeler, cam nedir, kağıt bardak nedir gibi odak anahtar kelimenin çevresinede hitap eden makaleler ekliyorum.

Sizce, yaklaşık 10 aydır kullandığım BardakDestek.COM adresinde bulunan siteyi BardakNasilYapilir.NET gibi bir adrese taşımalı mıyım?

wmaraci
reklam

beyuzman beyuzman WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek webmaster - Mühendis
  • Konum Şanlıurfa
  • Ad Soyad I** I**
  • Mesajlar 1391
  • Beğeniler 515 / 228
  • Ticaret 67, (%99)
bence senin alan adı daha iyi destek derken nasıl yapılır nasıl edilir hepsini içine lan bir domain seninki daha iyi değiştirme derim

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Bence yeni alan adı daha mantıklı fakat aklınıza takılan galiba taşıma sonrasında, yaptığım emekler zarar görecek mi? Sorusu.
301 yönlendirmesi ile eski alan adınında bir süre daha yayın yapması ama ana siteyi yeni almış olduğunuz alan adına taşımanızı öneririm. Her ne kadar esas anahtar kelimenin dışında içerik ekliyor olsanızda yeni alan adınızın keyword olması nedeni ile taşıma sonrasındaki dönemde küçük bir dalgalanma yaşayacak olsanız da uzun vade de size daha çok artı sağlayacağını düşünüyorum.

• Üyelik 29.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek WebApprantice
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** O**
  • Mesajlar 1361
  • Beğeniler 150 / 524
  • Ticaret 23, (%100)
Hem iki kelime olması, hem daha kaliteli görünmesi nedeniyle ben de pek değişiklik yapmak istemiyorum. Başlarda gelir beklentisi olmadan açtığım için bu domainin uygun olduğunu düşündüm. PayPal'ın kapanması nedeniyle eski işime son vermek zorunda kaldığım içinde artık siteden gelir elde etmeyi düşünmeye başladım

Keyword domainle ziyaretçi sayısı artar diye düşünüyorum ama domain kısalığı ve kaliteden de ödün vermek istemiyorum

Yorumunuz için teşekkür ederim beyuzman

---

Amaç kazanmaksa keyword domain olmalı diye düşünüyorum bende, ama taviz vermek istemediklerim de var cihaneken

Aklımla gönlüm arasında kaldım :)

wmaraci
wmaraci

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
İçeriğiniz kaliteli olduktan sonra kullanıcıların tarafında alan adının sıkıntı olacağını düşünmüyorum, bir şekilde alışır ve benimserler. Dediğiniz gibi şuan ki alan adınız kullanıcılar açısından daha çekici olabilir, kıza ve öz olması nedeni ile fakat, birazda arama sonuçları açısından düşünmek gerek, sizinde söylemiş olduğunuz gibi değişim sonrası ziyaretçi sayınız artar. Çünki ana anahtar kelimeniz doğrudan site adresiniz olacak. Bardak - Nasıl - Yapılır gördüğünüz gibi 3 anahtar kelime var burada sitenizin istatistiklerini artı yönde etkileyeceğini düşündüğüm diğer nokta ise Nasıl Yapılır (bardaknasilyapilir.net)
Siz içerik kalitenizi bozmadıktan sonra kullanıcı için sıkıntı yaşamazsınız bence bu noktada biraz arama motorlarını düşünmek gerek.

Doruk

kişi bu mesajı beğendi.

EranKucuk EranKucuk Oyun Medyası Kullanıcı
  • Üyelik 26.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 923
  • Beğeniler 356 / 355
  • Ticaret 35, (%100)
Hocam evinin ekmek kapısı o projeye bağlıysa girişme çünkü domain değişiklikleri küçük sitelere çok kötü geliyor. Kişisel blog sitemi isim soyisim bir domain adresine taşıdım 2 ayda google'dan toplam 2 kişi geldi günlük 1k hitlerden düştüm buraya siz düşünün artık.

• Üyelik 29.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek WebApprantice
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** O**
  • Mesajlar 1361
  • Beğeniler 150 / 524
  • Ticaret 23, (%100)
Öneriniz için teşekkür ederim cihaneken Hatta zaman içinde kullanıcılar adres satırına bardaknasilyapilir.net yazmak yerine bardak nasıl diye arama motoru üzerinden ulaşmaya başlarsa o anahtar kelimede otoriter bir site haline bile gelebilir

Sanırım en kısa zamanda siteyi taşıyacağım

-

EranKucuk Şu an günlük 200 civarı ziyaret alıyor site, gelir kaynağım değil. Sizin karşılaştığın durumda isim-soyisim olarak arama yapılmayacağını düşünerek biraz normal gibi geliyor

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al