wmaraci reklam

Web Programlama icin Hangi Yazılım Dili ?

50 Mesajlar 7.645 Okunma
smmexpress

localhost localhost Atatürk! Kullanıcı
  • Üyelik 13.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 335
  • Beğeniler 145 / 144
  • Ticaret 2, (%100)
Bunları iki ayrı kavrammış gibi göstermek pek doğru olmaz.

HTML - CSS - JSCRIPT tarayıcı tarafında görünen kod parçacıklarıdır. Bunlar hakkında bilginiz olmadan güzel bir internet sitesi tasarlayabilmeniz mümkün olmayacaktır. "Front End Developer" diye kendilerini tabir eden kişilerin uzman olduğu alandır. Tabi ki bunlar ile basit etkileşimi olmayan sayfalar hazırlayabilirsiniz.

JQUERY, JSCRIPT ile yazılan bir kütüphanedir.

PHP bir dildir. ASP.NET ise bir teknolojidir. C# ve VB.NET dilleri ile yazılır. "Back End Developer" diye kendilerini tabir eden kişilerin uzman olduğu alandır.

SQL diye bahsettiğiniz olay ise veritabanı kısmıdır ki bir çok veri tabanı mevcuttur. Ama en çok kullanılan MSSQL ve MYSQL dir. Bunları Oracle takip ediyor.

HTML - CSS - JSCRIPT hakkında kesinlikle bilgi sahibi olmanız gerekiyor.

Dil ve veri tabanı seçimleri tamamen tercihinize bağlıdır.

Şimdiden kolay gelsin.
serdar01 NovemberNight Inchredible

kişi bu mesajı beğendi.

https://roe.com.tr
wmaraci
reklam

THEX3T4R THEX3T4R @Back-End Developer. Kullanıcı
  • Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek @Back-End Developer.
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** E**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 24 / 200
  • Ticaret 1, (%100)
localhost hocam tanım olarak bir acıklama yapmışsınız ama bunların tanımlarını zaten biliyorum ben sadece hangi yol diyorum yani ASP.NET mi ? yoksa PHP Değil bunların hangisi ile neler yapılabilir hangisi uyumludur vb :/ Yazınız icin Teşekürler

Ek Olarak: phpdv hocam lafı fazla uzatmak istemiyorum ama dediklerinizden bunu cıkardım.
HTML + css ile basit ve eski site tasarımları yaparsın
Dinamik bir site icin PHP + HTML (Arayüz icin) + CSS + SQL + JQUERY
ama Asp-Html-Css-Sql bu beşlinin yaptığını yapabilir.

phpdv phpdv www.reklajans.com Kullanıcı
  • Üyelik 30.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek PHP Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 20
  • Beğeniler 5 / 5
  • Ticaret 3, (%100)
Hayır.

Html + css ile eski değil yeni sitelerde yapabilirsin.

Dinamik bir site için;

Php + html-css yeterli. Sql olmadan zaten olmaz. Jquery ekstradır dinamiklik için şart değil.

Asp + html-css yeterli. Sql olmadan zaten olmaz. Jquery ekstradır dinamiklik için şart değil.

Bu beşlinin yaptığını yapabilir diye bir şey yok, jquery opsiyonel senin için.

Edit : JavaScript HTML dokümanlarının içinde bulunur ve web sayfalarında basit HTML ile ulaşılamayan etkileşim düzeyleri sağlar.

Tek cümle ile açıklaması budur.

Tekrar Edit :

Buda anekdot : Php öğrenmeden önce xml ve javascript ile dinamik sayfalar yapıyordum, xml içini el ile yazarak.
THEX3T4R

kişi bu mesajı beğendi.

localhost localhost Atatürk! Kullanıcı
  • Üyelik 13.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 335
  • Beğeniler 145 / 144
  • Ticaret 2, (%100)
THEX3T4R

hocam tanım olarak bir acıklama yapmışsınız ama bunların tanımlarını zaten biliyorum
Yaptığım açıklamanın her şeyi açıkladığını düşünüyorum. Tanımlarını biliyorsanız iş bitmiştir. Öyle değil mi?
en sadece hangi yol diyorum yani ASP.NET mi ? yoksa PHP
Hangi yol diyorsunuz ama siz ne yapmak istiyorsunuz? Hangi yol için bir seçim yapmak zorundasınız?
bunların hangisi ile neler yapılabilir hangisi uyumludur vb
İkisi ile istediğiniz türde siteler yapabilirsiniz. Birisi Türkçe merhaba diğeri ingilizce hello
Hangisi uyumludur derken? Ne ile olan uyumunu merak ediyorsunuz?

Sahibinden.com PHP, Hepsiburada.com ASP.NET ikisi de alanının lideri sitelerdir. Siz hangi sebepten ötürü bir tercih yapmak istiyorsunuz?

https://roe.com.tr
wmaraci
wmaraci

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1987
  • Ticaret 10, (%100)
Bende size daha extreme bir şeyler vereyim kurcalayan çıkar umarım sadece biz uğraşmıyoruzdur diyebileyim yani en azından :)

Rust dili ve onun web frameworkü iron

http://ironframework.io/

Demo: http://cratesfyi.mooo.com:3000/

kontrol ve güvenlik bir arada

dipnot: tek sınır hayal gücünüz farklı bir bakış açısı olması amacıyla burada dursun istedim. umarım birileri kullanır yada aklının bir köşesinden geçirir.

Bunların dışında siteyi insanlara sununda nasıl yaptığınız yada ne ile yazdığınız önemli değil önemli olan sunulan şey...

cihaneken cihaneken Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Elektrik Teknisyeni
  • Konum Fransa
  • Ad Soyad C** E**
  • Mesajlar 3510
  • Beğeniler 488 / 1190
  • Ticaret 1, (%100)
Mrtcn tam inceleyedim fakat bir şey sormak istiyorum. Bu dili hangi tip sunucular destekliyor veya destekliyor mu? Apache sunucularda çalışması mümkün mü?
Mrtcn

kişi bu mesajı beğendi.

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1987
  • Ticaret 10, (%100)

cihaneken adlı üyeden alıntı

Mrtcn tam inceleyedim fakat bir şey sormak istiyorum. Bu dili hangi tip sunucular destekliyor veya destekliyor mu? Apache sunucularda çalışması mümkün mü?

Proxyleyip istediğiniz web sunucusunda çalıştırabilirsiniz. Bu konuda bir sıkıntı olmuyor. Sunucuya rust dilini kurup deploy etmek yetiyor sonrası web sunucu üzerinde
cihaneken

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** E**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 24 / 200
  • Ticaret 1, (%100)

Mrtcn adlı üyeden alıntı

Bende size daha extreme bir şeyler vereyim kurcalayan çıkar umarım sadece biz uğraşmıyoruzdur diyebileyim yani en azından :)

Rust dili ve onun web frameworkü iron

http://ironframework.io/

Demo: http://cratesfyi.mooo.com:3000/

kontrol ve güvenlik bir arada

dipnot: tek sınır hayal gücünüz farklı bir bakış açısı olması amacıyla burada dursun istedim. umarım birileri kullanır yada aklının bir köşesinden geçirir.

Bunların dışında siteyi insanlara sununda nasıl yaptığınız yada ne ile yazdığınız önemli değil önemli olan sunulan şey...

Hocam kaynak olarak düşünürsek ve Türkiye standartları olarak düşünürsek zaman kaybı olmazmı ? (dil icin söylemiyorum)

Ek Olarak:

localhost adlı üyeden alıntı

THEX3T4R

Yaptığım açıklamanın her şeyi açıkladığını düşünüyorum. Tanımlarını biliyorsanız iş bitmiştir. Öyle değil mi?

Hangi yol diyorsunuz ama siz ne yapmak istiyorsunuz? Hangi yol için bir seçim yapmak zorundasınız?

İkisi ile istediğiniz türde siteler yapabilirsiniz. Birisi Türkçe merhaba diğeri ingilizce hello
Hangisi uyumludur derken? Ne ile olan uyumunu merak ediyorsunuz?

Sahibinden.com PHP, Hepsiburada.com ASP.NET ikisi de alanının lideri sitelerdir. Siz hangi sebepten ötürü bir tercih yapmak istiyorsunuz?

Hocam alıntı olarak Yannış alıntırlar yapmışsınız. !! Benim tam olarak söyledigim bu değil hangi yazılım dile ile bir araya gelince neler cıkar phpdv gereken cevabı verdi zaten onun yorumuna bakarsanız tam olarak ne demek istedigimi anlarsınız ben tanım vb. istemedim veya ASP.NET mi ? yoksa PHP ' mi ögreniyim diye sormadım.. !

hasanayt hasanayt Ogreniyor.php Kullanıcı
  • Üyelik 01.11.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Makine T.
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad H** A**
  • Mesajlar 879
  • Beğeniler 126 / 125
  • Ticaret 6, (%100)

HbY adlı üyeden alıntı

Öncelikle html'yi öğrenmek gerek çünkü her işin başı html'dir :) Html'yi çözdükten sonra php ve sql'uda çözebilirsen demekki zeki birisin ve her işi kafan basıyor. Eğer öyle bi düzeye kısa sürede gelirsen html+php karisimi bir site yapar kendini dener ondan sonra asp, C+ ve diğer dillere yönelerek kendini epey geliştirebilirsin..

Hocam bu söylediğiniz katılıyorum fakat nereden HTML öğrenmeye karar versem ve eğitime başlasam işin için farklı boyutları giriyor sanırım ikili öğrenmek gerek html+css gibi ya da ben denk gelmedim önerebileceğiniz site,kitap olursa sevinirim (ek olarak konu takip edemiyorum ÖM atarsanız sevinirim olmadı etiketleyin lütfen)

• Üyelik 18.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad R** E**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 24 / 200
  • Ticaret 1, (%100)
delite

wmaraci
Konuyu toplam 4 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 4 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al