wmaraci reklam
lidertakipci

Ubuntu ile Programlama ve Sistem Özellikleri

12 Mesajlar 2.478 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Zalmoxis Zalmoxis WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.02.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad İ** S**
  • Mesajlar 51
  • Beğeniler 6 / 6
  • Ticaret 2, (%100)
Merhaba,

Site üzerinden son sürümü indirdim ve Windows'tan Ubuntu'ya geçiş yapacağım. Dizüstü bilgisayarımın özellikleri şu şekilde;

- Intel i7 core 3630QM CPU
- 8 GB Ram
- 700 GB HDD
- NVidia Geforce 635M ekran kartı

Öncelikle bilgisayarım *kararlı bir şekilde Ubuntu'yu çalıştırır mı bunu öğrenmek istiyorum. Ayrıca driver tanıma özelliği nasıldır bu konuda da bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

İkinci olarak ise aktif olarak PHP ile web yazılımları geliştiriyorum. Mutlaka forumda daha önce sorulmuştur yada internette yüzlerce kaynak vardır ama ben birinci ağızdan cevap almak istediğim için bunu soruyorum.

- PHP geliştirmek Windows'ta olduğu kadar kolay mı?
- Kısa vadede android uygulama geliştirmeye başlamak istiyorum ve bunun için kullanabileceğim programlar nelerdir?
- Kullanabileceğim editörler nelerdir? (Notepad++ benzeri veya daha iyisi)
- Google Chrome kullanıyorum aktif olarak? Hangi tarayıcı aktif olarak kullanılıyor Ubuntu üzerinde?

GIMP ve Lamp gibi programları duydum, sanırım en popüler olanları ama yinede buradaki aktif kullanıcılardan bilgi almanın daha faydalı olacağını düşündüm. Affınıza sığınarak internette yüzlerce kaynak olan bu sorulara cevap bekliyorum.

PHP işleriniz yapılır
wmaraci
reklam

contentwriter contentwriter Kendi halimdeyim Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2011
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Kendi halimdeyim
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** Y**
  • Mesajlar 4130
  • Beğeniler 1136 / 1842
  • Ticaret 21, (%100)
Bence windows 10 home sizin için daha uygun olur. Satın almak isterseniz tanıdık güvenilir birine yönlendirebilirim. Oldukça uygun fiyata orjinal işletim sisteminiz olur. Hem aşina olduğunuz arayüzü kullanırsınız. Bahsettiğiniz uygulamaların tamamını windows ile çalıştırabilirsiniz.

Bilgisayarınız Ubuntu'yu çok rahat kaldırır bu arada.

AhmetCakmak34 AhmetCakmak34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
Linux'ta Windows uygulamarını hepsini açar. İnternette bu dair bilgileri bulabilirsiniz. Ayrıca @2'deki arkadaşımızında dediği gibi bilgisayarınız çok rahat bir şekilde yürütür Linux'u.

Bende geçen gün Linux kurdum fakat hoşuma gitmedi. Neden gitmedi bilmiyorum sonra sileyim dedim sildim sonra bir baktım Windows'ta açılmıyor :D Yaklaşık 3 saat boyunca oraya bak buraya bak araştır derken, dedim en iyisi Linux'u kendim tekrar kurayım. Kurduktan sonra Windows'ta açıldı. Şuan ikiside var fakat Linux'u en kısa zamanda kaldıracağım beğenmediğim için. Beğenmeyen nadir insanlardanım heralde :D Diyeceğim odur ki bu işlemleri yaparken dikkatli olun ve mutlaka yedeğini alın dosyalarınız.

ebagcuvan ebagcuvan emrebagcuvan.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 22.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek --
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 2908
  • Beğeniler 716 / 715
  • Ticaret 8, (%100)
AhmetCakmak34 Linux kaldırınca gnu hatası veriyor galiba eğer öyleyse onun çok kolay bir çözümü var :D

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
ebagcuvan evet o hatayı veriyor. Sonra ois recover mıydı neydi ona benzer bir şeyi usb'le çalıştırın diyor internetteki çözümlerde. Lakin o da fayda sağlamamıştı. Başka çözüm varsa alabilirim, halen daha yüklü linux, 500 gb boşu boşuna tutuyor :D

• Üyelik 22.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek --
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 2908
  • Beğeniler 716 / 715
  • Ticaret 8, (%100)
AhmetCakmak34 Ben şey yaptım 2 bölümde linux ve pardus vardı o bölümleri sildim pc resetleyince hatayı verdi windows cd yada usb takıp format atar gibi gelip bilgisayarımı onar diyorsun orada windows u buluyorsun zaten sonra komut istemini cmd yi açıp bootrec /FixMbr ve bootrec /FixBoot yazıp enterliyorsun sırayla zaten işlem başarıyla tamamlandı yazar resetlersin sonra mavi bir tarama ekranı gelir ve yeniden başlatır sonrasında windows dünyasına hoş geldiniz :D
AhmetCakmak34

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
ebagcuvan Mesajını favorilere ekledim çok sağolasın ama windows'taki veriler gitmez değil mi? Yani format atmaz kendi kendine? :D

• Üyelik 22.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek --
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 2908
  • Beğeniler 716 / 715
  • Ticaret 8, (%100)
AhmetCakmak34 Bende gitmedi :D biraz araştırınca bu bootrec komutu boot.ini mi öyle bir şeyin içine işliyormuş bu bios ayarları falan saklanıyor ya onun gibi bir şey tam çözemedim ama bu komut sorunumu çözdü :D format atmaya gerek kalmadı. mis gibi kullanıyorum pc yi
AhmetCakmak34

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
ebagcuvan Tamamdır çok sağolasın
ebagcuvan

kişi bu mesajı beğendi.

Onur Onur WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek N/A
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 1309
  • Beğeniler 0 / 297
  • Ticaret 65, (%98)
Linux'da Windows'daki çoğu uygulama yok. Kuracaksanız bilginizde olmasını isterim. Windows bana göre gayet iyi. Gizlilik konusunda hassasanız Linux tercih etmenizi öneririm. Burda Linux kötülediğim felan yok ama herkes de Linux yapamaz diye düşünüyorum.(Kendi deneyimlerim sonucunda bunu söylüyorum.)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al