wmaraci reklam
lidertakipci

Kişisel Bloglarda Yazı Uzunluğu

16 Mesajlar 1.322 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

BakalimBilelim BakalimBilelim Beni bilen bilir... Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Tunceli
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 2181
  • Beğeniler 521 / 572
  • Ticaret 50, (%100)
Merhaba arkadaşlar, uydukafa adında bir kişisel blogum var. Açalı yaklaşık 3 ay olacak ve eminim ki çok çok iyi noktalara taşıyacağım inşallah.

Sizlere sorum şu ki kişisel bloglarda yazı uzunluğu ne kadar olmalı?

Yazı uzunluğu konusunda ortalama 300 kelime olması taraftarı biriyim lakin bazen de 150-200 kelimede bitiyor mevzu...

Sizce 150 kelimelik bir blog yazısının ne derece dezavantajı olur? Şahsen 150'şer kelimelik birçok yazı yazabilirim bir çırpıda... Nitekim hayatın içinden değerlendirmeye alınabilecek bir sürü olay ve konu var...

wmaraci
reklam

MKURT MKURT WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Logistics & Transportation
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1796
  • Beğeniler 394 / 439
  • Ticaret 54, (%100)
Merhabalar, ilk olarak başarılar dilerim umarım istediğiniz yerlere gelirsiniz.

Şahsi fikrimi soracak olursanız seo açasından makaleler 300 kelimenin altına düşmemeli. Ama bu 300 kelimenin altı makale yazılmaz demek değildir.

İşin aslına bakıcak olursak da kısa, öz ve anlaşılır 200 kelime makale, uzatılmış ve gereksiz kelimeler kullanılmış 500 kelimelik makaleden daha iyidir.

En önemli konu ziyaretçinin sıkılmaması ve sitenizde uzun süre kalmasıdır.
BakalimBilelim

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Tunceli
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 2181
  • Beğeniler 521 / 572
  • Ticaret 50, (%100)
MKURT

Yorumunuz için teşekkür ederim. Tam da dediğiniz gibi düşündüm ben de. Hatta bir solukta biten bir yazı daha da keyif verebilir ziyaretçiye. Aldığı keyifin etkisiyle diğer yazıları da okumak isteyebilir, diye düşündüm...

MKURT MKURT WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2015
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Logistics & Transportation
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1796
  • Beğeniler 394 / 439
  • Ticaret 54, (%100)
BakalimBilelim Kesinlikle hocam. Siz içinizden geldiği gibi yazın, makalenin kelime sayısı artsın diye uzatmayın hatta kelime sayısına takılmamak en doğrusu bile olabilir, gereksiz cümleler kullanmayın yeterli diye düşünmekteyim.

wmaraci
wmaraci

SeoDaddy SeoDaddy Kalitelibacklink.com Kullanıcı
  • Üyelik 15.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / K
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 828
  • Beğeniler 161 / 257
  • Ticaret 28, (%100)
Blogunuza göz gezdirirken dahi internet alışverişi hakkındaki yazınızı okudum. İlgi çekici ve okumaya teşvik edici şekilde yazıyorsunuz. 300 kelime standardına her konuda uymak da ne kadar doğru? Bazı konular 500 kelime olmasına rağmen ilgi çekici olabilirken bazı konular dediğiniz gibi 150 kelimede anlatılabilir. Laf kalabalığı yapmak ziyaretçi kaybına da yol açıyor çünkü.

Yazı kalitesi değerlendirilirken tek kriter yazı uzunluğu değil, aynı zamanda yazınızda geçirilen vakit, yorumlar vs. de değerlendiriyor. Yani gerçekten faydalı bir yazının illa 300 kelimesi olması gerekiyor diye bir şart yok. Tüm yazılarınız 150 kelime olmasa da arada bir kaç adet olabilir diye düşünüyorum. Önemli olan faydalı bir yazı olduğunu Google'a gösterebilmek.
BakalimBilelim

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 24.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Tunceli
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 2181
  • Beğeniler 521 / 572
  • Ticaret 50, (%100)
Seodaddy

Öncelikle blogum hakkında olumlu eleştiriniz için teşekkür ederim hocam. Tam da dediğiniz noktayı savunan biriyim zaten. Ama gel gör ki yazı uzunluğuna takılan site sahibi çok. Bir de sitede kalma süresi konusunda karmaşa var. Halbuki site türüne, yazılan konu içeriğine vs. göre değişen konular bunlar.

Misal otobüs yolculuğunda yaşadığım bir olayı 150 kelimede tatlı bir şekilde bitirecekken otobüsün markasına varana dek değinip 300 kelimeye çıkartmanın bir anlamı yoktur sanırım.

SeoDaddy SeoDaddy Kalitelibacklink.com Kullanıcı
  • Üyelik 15.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 32 / K
  • Meslek SEO Danışmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 828
  • Beğeniler 161 / 257
  • Ticaret 28, (%100)
Eğlenceli bir kişisel blogdan bahsediyoruz. İnsanlar keyifli bir şeyler okumak için sitenizi ziyaret edecekler. İlgilerini çeken diğer konuya geçiş yapmaları, sitenizde gezmeleri önemli bir olaydır. Dediğim gibi her şeyin başı faydalı olmak. Her anlamda kusursuz bir blog ortaya çıkarmak istiyorsanız en sonunda seo bloguna dönüşürsünüz. Kopya içerik barındırmamak, ziyaretçi çekebilmek ve aktif olabilmek önceliğiniz olsun. Bir de sosyal medya kullanmanızı tavsiye ederim.

Blogunuzu iyi yerlere getireceğinize inanıyorum.

bilgifaresi bilgifaresi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** E**
  • Mesajlar 123
  • Beğeniler 38 / 36
  • Ticaret 0, (%0)
Uzun yazılı hatta içerikleri sürekli benzer kelimelerle uzatılmış siteleri hiçbir zaman tercih etmiyorum.
Uzunluktansa bilgiye yönelik olması benim için daha önemli.
BakalimBilelim

kişi bu mesajı beğendi.

Barun Barun 1910 Kullanıcı
  • Üyelik 17.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Radyasyon
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** B**
  • Mesajlar 1639
  • Beğeniler 157 / 233
  • Ticaret 8, (%100)
yazının daha uzun ve dağıtmadan anlatılması seo açısından daha iyidir. neden diye soracak olursan konu ne kadar uzun yani detaylı olursa içersindeki anahtar kelimeler daha kapsamlı olur ve iser istemez birkaç kelime daha fazla kullanmış olursun. bu konu hakkında daha detaylı bilgiyi wpmavi.com dan bulabilirsin ki takip edilmesi gereken bloglardan birtanesidir.

• Üyelik 24.02.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek serbest meslek
  • Konum Tunceli
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 2181
  • Beğeniler 521 / 572
  • Ticaret 50, (%100)
bilgifaresi

Yani diyorsunuz ki son cümlesine kadar dikkatim dağılmadan okuyabileceğim uzunluk ve tada sahip yazıları tercih ediyorum, doğru mudur hocam?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al