wmaraci reklam
lidertakipci

CodeIgniter - Giriş

4 Mesajlar 861 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

MertKoseoglu MertKoseoglu Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek x
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 659
  • Beğeniler 120 / 168
  • Ticaret 3, (%100)
Yakın zamanda PHP ile dinamik web uygulamaları geliştirmeye olanak sağlayan; çatı projesi CodeIgniter kullanmaya başladım. Ben de bu fırsatı değerlendirerek her zaman olduğu gibi; bilginin paylaşılmasına katkıda bulunmaktan ve buna aracı olmaktan duyduğum zevki CodeIgniter dersleri paylaşarak saçmaya karar verdim. Bu yazıyı okumadan önce muhtemelen diğer betiklerde yer alan standart tanımları okudunuz. Ben biraz onlardan kaçınarak biraz da samimiyetin verdiği içtenlikle farklı bir şekilde giriş yapmayı uygun gördüm.

CodeIgniter, günümüzde çok yaygın biçimde kullanılmaktadır. Birçok projenin mimarisini oluşturmaktadır. Geliştirici kişiye en önemli katkılarından birisi de hiçbir zaman bir başka yazılımcının kodladığı esere soru işaretleri ile bakmasına gerek kalmayacak olmasıdır. Sözün özü: takım çalışmasına uydundur efendim. CI çatısı ile projeler geliştirebilmek için bir PHP geçmişinizin olması kaçınılmaz. Bu konuda kendinizi yetersiz hissediyorsanız sizi şöyle alalım: bkz: php dersleri

CodeIgniter çatısında kullanılan MVC tasarım deseni bizleri iç içe girmiş metin tabanlı dillerin karmaşıklığından kurtarmakta. Model – View – Controller üçlüsü bu açıdan hayati bir zemin sağlamaktadır. bkz: mvc nedir?

Blogumda yayınlayacağım CodeIgniter derslerini bölümler halinde yazmayı düşünüyorum. Ve hatta serinin sonunda paylaştığım tüm dersleri bir blog sistemi yazarak pekiştirelim, tamamlayalım.
Paylaşın, sevin, mutlu olun.

http://www.mkoseoglu.com/codeigniter-dersleri-giris
junior

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

emreyvz emreyvz .NET Core & Angular & PHP E-Mail Onaysız
  • Üyelik 19.04.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 689
  • Beğeniler 110 / 250
  • Ticaret 24, (%100)
Yazılarınızı beğenerek takip ediyorum umarım devamı gelir. :)
MertKoseoglu

kişi bu mesajı beğendi.

MertKoseoglu MertKoseoglu Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.07.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek x
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 659
  • Beğeniler 120 / 168
  • Ticaret 3, (%100)
Teşekkürler Emre. Bu akşam bir yazı daha ekleyeceğim. CodeIgniter alanında kilit sorunlara çözüm olmuş fazla Türkçe kaynak yok. Paylaşarak çoğalsın.
emreyvz

kişi bu mesajı beğendi.

junior junior WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 106
  • Beğeniler 50 / 27
  • Ticaret 1, (%0)
Yer işaretlerine eklendi.
MertKoseoglu

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al