wmaraci reklam
lidertakipci

Kategori toplu seçim

6 Mesajlar 711 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

kozmo kozmo WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Satınalma Uzmanı
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad S** B**
  • Mesajlar 106
  • Beğeniler 24 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba Arkadaşlar,

kategori diye bir tablo var içinde bulunan değişkenlerim ID ve KategoriAdi

Resimdeki gibi kategorilerimi seçiyorum bu kategorilerde admin panelimden kategori ekle kısmından çektiriyorum burda seçtiğim 3 tane kategoriyi database yazdırdığımda sadece son seçtiğim kategori değerini database yazdırıyor hepsini virgül veya baska bir değerlerle ayırıp bunu baska bir sayfada tekrar aralarından nasıl kontrol ettirebilirim,

database verilerii çekme
-----------------------
mysql_select_db($database_baglan, $baglan);
$query_Recordset1 = "SELECT kategori.KategoriAdi FROM kategori";
$Recordset1 = mysql_query($query_Recordset1, $baglan) or die(mysql_error());
$row_Recordset1 = mysql_fetch_assoc($Recordset1);
$totalRows_Recordset1 = mysql_num_rows($Recordset1);

Kategorinin seçilme ve db ye aktarılması
----------------------------

koyu renkli olanlar kategoriyi admin panelinden çektiğim için yenileme işlemi yapıyor,

Ek Olarak: bir düşüncesi olan yokmu?
ecarpar

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

ecarpar ecarpar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek bilişim ve e-ticaret uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** C**
  • Mesajlar 317
  • Beğeniler 23 / 90
  • Ticaret 0, (%0)
veriyi çektiğin name id hangisi ise artık. Son veriyi gönderen sonuna [] koyarak denermisin, bu metodu genellikle çok karışık yapılarda kullanıyorum ben diyelim 20 tane text var yada checkbox hepsinin name kısımlarına name="çok_giden[]" şeklimde yazıyorum Bu sayede isim derdi kalmıyor :) (biraz miskinim ne var) php tarafında bunu normal şekilde yakalıyorum

$coktext = $_POST["çok_giden"]; şeklinde, php de yakalarken [] ları kullanmıyorsun, bu da bana Array şeklinde bir data veriyor. Bu diziyi alıp istediğin gibi kullanabilirsin.

• Üyelik 30.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad S** B**
  • Mesajlar 106
  • Beğeniler 24 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
hiçbirşey anlamadım aslında benım istediğim kategorilerde 10 tane kategori ismi var bunlardan 3 tanesini seçti databaseye yazarken sadece son seçileni yazıyor ben hepsini nasıl yazdırabilirim sonrasında baska ekran bunları 3 kategori içinde kullanıcı hangisiyle giriş yaptıysa o kategorileri döktürmek amacım,

HapyMan HapyMan Full Stack Developer Kullanıcı
  • Üyelik 14.05.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek What do you do exactly ?
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** T**
  • Mesajlar 562
  • Beğeniler 171 / 208
  • Ticaret 0, (%0)
hocam öncelikle pdo (!) sonra ise temiz kod (!) son olarak arkadaşımızın dediği yöntem benimde kullandığım bir yöntem.

açıklama: bütün checkboxların isimleri aynı olmalı sonu KÖŞELİ parantez ile geçmeli.

şu google aramamın ilk linkine tıkladığımda gelen video : https://www.youtube.com/watch?v=d2pMv6G-XlM

buda çok yararlı link : https://www.google.com.tr/webhp?sourceid=chrome-instant&ion=1&espv=2&ie=UTF-8#q=checkbox%20%C3%A7oklu%20veri%20kay%C4%B1t

biraz araştırma lütfen iyi forumlar.

wmaraci
wmaraci

ecarpar ecarpar WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek bilişim ve e-ticaret uzmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** C**
  • Mesajlar 317
  • Beğeniler 23 / 90
  • Ticaret 0, (%0)

kozmo adlı üyeden alıntı

hiçbirşey anlamadım aslında benım istediğim kategorilerde 10 tane kategori ismi var bunlardan 3 tanesini seçti databaseye yazarken sadece son seçileni yazıyor ben hepsini nasıl yazdırabilirim sonrasında baska ekran bunları 3 kategori içinde kullanıcı hangisiyle giriş yaptıysa o kategorileri döktürmek amacım,

Tamam en baştan anladım zaten olayı, çok basit aslında, şu yukarıda yazdıklarımı bir de böyle anlatayım,
Dinamik olarak oluşturulan checkbox lar düşün kaç adet oluşturulabileceğini bilmiyorsun, kullanıcı istediği kadar ekler ister 1 adet ekler ister bin adet, bunların verisini almak ile aynı şey.

olarak oluşturuyorsun bir checkbox u normalde
php tarafında ise

$tamam = $_POST["checkbox_name"];
şeklinde alıp kullanıyorsun $tamam sana on olarak bir değer veriyor, şimdi sınırsız olarak oluşturulabilen ve kaldırılabilen bir grup checkbox u muz olsun

yukarıdaki checbox ların tümünün verisini okuyabilmek için yapabileceğin iç bir şey yok, name ler aynı hanginin on hangisinin off olduğunu bulamayız.
$tamam = $_POST["checkbox_name"]; desek büyük ihtimalle sende olan gibi en sonuncunun on off durumunu verecek bize , biz bunun yerine

olarak oluşturuyoruz, [] lere dikkat.

$tamam = $_POST["checkbox_name"];
olarak php tarafında okuduğumuzda bize bir dizi değişken yolladığını görüyoruz,
$tamam artık bir dizi değişken yani Array bundan sonra foreach ile işlemi bitirirsin

Sende gerekli yerleri bu şekilde düzenle tamamdır.

• Üyelik 30.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad S** B**
  • Mesajlar 106
  • Beğeniler 24 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
Her keze teşekkürler implode komutuyla hallettim,

Bir diğer sorum Örnek; Kullanıcı kayıt olurken kategorilerden 5 kategoriden deneme1 ve deneme2 kategorilerini seçti databasede bu şekilde kayıt oldu peki bütün kategorilerimi gösterdiğim sayfada üyenin kategorideki deneme1,deneme2 kategorilerini görmesini istiyorum nasıl yaparım nasıl bir filtreleme olabilir,

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al