wmaraci reklam

Dolardaki Ani Düşüşler

121 Mesajlar 16.802 Okunma
pst.net
wmaraci reklam

tuuruls tuuruls Kullanıcı
  • Üyelik 09.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Grafik Tasarımcı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** Z**
  • Mesajlar 1618
  • Beğeniler 10 / 651
  • Ticaret 41, (%100)
Aman ya ekmeği dolarla mı alıyoruz, 20 bin liralık araba 100 bin liraya iteleniyor bize sallayın gitsin. 150 bin yaparlar onu dolar tekrar düşer vb. Milyon dolarları olan bakanlar bozdurmazken biz 5-10 bin dolarımızı bozdurarak mı ülkeyi kalkındıracağız. Takılmayın bu kadar daha önemli konular varken hele.
borayeris

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Imbrossa Imbrossa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.07.2016
  • Yaş/Cinsiyet 39 / K
  • Meslek Content Management
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad E** D**
  • Mesajlar 344
  • Beğeniler 259 / 93
  • Ticaret 7, (%100)
Kimse kusura bakmasın ama komediden ötede birşey değil.

Doların yükselişini iç piyasada yapılan yatırım olarak gören kıt bir zihniyet, ithalatın tümünün dolar üzerinden olduğunu, tüm dış borsa yatırımlarının dolarla yapıldığını, şu an kullanılan tüm enerji kaynaklarının dolarla kullanıldığını, hatta son yapılan köprü geçiş ücretlerinin asgari ödemelerinin dolar üzerinden hesaplandığını bilmiyor malesef.

Dolar veya döviz dediğimiz konu, biz ÜRETMEDİKÇE yükselir. Bu sizin bizim cebimizdeki miktarla rahatça görülür.

Buna göre: Türkiye'nin yüzde 18'i açlık veya yoksulluk sınırında mı? Bunun dışında kalan %67'lik bölüm orta halli sınıfta mı? Tamam bunlar TÜİK'in son 35 yıllık ortalama verileri.

Buna göre Türkiye nüfusunun tamamından 10 dolar çıkardığımızı, bunun karşılığında 700 milyon dolar çıktığını varsayalım. Hadi ben de bunu abartarak 3 milyar dolar olarak adlandırayım.

Türkiye'nin 1 yılda verdiği cari açık, yani gelir gider dengesizliğinin miktarı zaten 1.5 milyar doların üstünde.

Yani demek oluyor ki biz; uzuuuun yıllarda biriktirdiğimiz dolar tasarrufu sonucu ancak 2 yıllık cari açığımızı kapatabiliyoruz.

YAPMAYIN, YAPMAYALIM KOMİK OLUYORUZ.

Burada herkes emek olmadan, sıralama olmaz diyor. Sonra geliyoruz üretmeden sadece para satalım, kendi paramızı alalım deyip EMEKSİZ YEMEK istiyor gibi birşey.

Ayrıca itiraz edecekler çıkabilir, TL yatırımınızı götürdüğünüz bankalar da bu parayı dolar olarak işliyorlar. Devlet teşviki ile ayakta kalıyorlar, sonra yine bu doları yüksek kredi ile ithalatçı firmalara fahiş faizlerle satıyorlar. Yani birşey değişmiyor, ÜRETİM MİLLİLEŞMEDİKÇE Tüketim UZAYA ÇIKSA da birşey değişmez.

EK OLARAK: BEN her türlü milli ekonomiden yanayım. Ama bu yaptığımız malesef milli ekonomi kavramının içi boş bir versiyonu, malesef.
Okeskin sterk mustix

kişi bu mesajı beğendi.

Turkesh Turkesh WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 23.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Burdur
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 307
  • Beğeniler 42 / 68
  • Ticaret 2, (%100)
Milli seferberlikle dolara bu şekilde müdahale edilemez böyle düşünenler ekonomiden ekonomi ve borsadan anlamayanlardır. Bana göre yılbaşı'nın yaklaşması nedeniyle dolarda böyle bir ani düşüş oldu. Yılbaşından sonra tekrar yükselecektir.
borayeris

kişi bu mesajı beğendi.

Randy Randy Tasarımcı ve Yazar Kullanıcı
  • Üyelik 10.04.2014
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazar & Tasarımcı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad K** S**
  • Mesajlar 45
  • Beğeniler 6 / 13
  • Ticaret 16, (%100)
Şunu da söylemeden geçemeyeceğim, bu halk düşürdü muhabbeti kapansın diye. İhracatta Türkiye, Rusya ve Çin ile yaptığı alışverişlerde ruble ve yuan kullanılıyordu. Bu iki ülke artık TL ile alışverişleri gerçekleştirmeyi kabul etti. (büyük şirketler) TL değerinin artmasının sebebini ben bundan kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Ek Olarak: Tabii yılbaşını ve belirsiz fed fiyatlamasını da hesaba katmak gerek. :)
Imbrossa

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Mersin evden eve nakliyat

Zargana Zargana WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad Y** U**
  • Mesajlar 994
  • Beğeniler 9 / 303
  • Ticaret 11, (%100)

Instegram adlı üyeden alıntı

bu 2.20 civarina duşucek geri bi anda yukselcek parası olan parayi buldu dıyelım şimdiden

Hocam Polyanna'yı bile geçtin. Doların 2.20 görmesi iyimser bir tahmin bile değil. Ancak 1 dolar 22 TL olur da paradan 1 sıfır atılırsa o zaman görürüz.
borayeris

kişi bu mesajı beğendi.

Ne ekersen onu biçersin

YASiNHUTAR YASiNHUTAR webhazine.com Kullanıcı
  • Üyelik 01.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Webtasarım
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Y** H**
  • Mesajlar 638
  • Beğeniler 65 / 199
  • Ticaret 40, (%100)
Ülkemizde herkes ekonomist. Webmasterinden tutunda çöpçüsüne kadar herkes ekonomi uzmanı. Bu kadar uzman varken dünyanın en iyi ekonomisine sahip olmamız lazımdı. :) Doları bozdurmak işe yarar yada yaramaz. Dolarını bozan vatandaşın niyeti belli. Elbette Allah mazlumun hakkını zalimden alacaktır.
sterk Gaintagram Sky4Life

kişi bu mesajı beğendi.

MagaraAdami MagaraAdami PM atabilirsiniz Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 2814
  • Beğeniler 382 / 974
  • Ticaret 2, (%100)

Weyso adlı üyeden alıntı

Yahu insan çıldırmıyor değil .
Neymiş Türkiye ithal ürün kullanıyor iş adamları mecburi dolar ile ürün satın alacak.
Dolar değer kaybederken Türk lirası değer kazanıyor

Yabancı ülkede Türk lirası değersiz olması daha mı iyi 3 -5 kuruş dolara yatırım yapanlar kendi cebini düşünmekten başka hiç bir şey yapmıyor.

Örnek olarak 1 dolar 3.5 ise,düştükten sonra 3 lira olduğunu varsayalım iş adamları 3.5 iken ithalat yapsa mı daha iyi 3 lira iken ithalat yapsa mı daha iyi .

Neymiş efendim eninde sonunda dolar ile iş yapacağız burada yapılmayacak diye bir şey denilmiyor
2 liradan almak nerede 4 liradan almak nerede ?

Hocam işte sorun tam olarak burda kopuyor. Verdiğin örnek üzerinden devam edeyim. İthal ettiğimiz sürece, elimizde ki dolar miktarı azalır. Diyelim ithalat için hem size 10 dolar lazım hemde bana. Ama ortada 20 dolar yok. Toplam 15 dolar var. Bu 10 dolara sahip olmak için aramızda rekabete gireriz. Bu rekabette doların fiyatını yükselir. Ben dolar almıyorum deme gibi bir şansın yok çünkü karşı taraf ( Mal ithal edeceğin ülke ) senden dolar istiyor.

Ha şimdi Ticareti belki gram bazında altınla yapacağız ama ülkemizde altın madeni de yeteri kadar yok. Yani bir zaman sonra Altında da rekabet oluşacak ve fiyatı yükselecek.
borayeris

kişi bu mesajı beğendi.

Okşadıkça insanları, içinden çıkıyor Cini...

yefecrin yefecrin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek SKS
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad C** I**
  • Mesajlar 975
  • Beğeniler 182 / 187
  • Ticaret 51, (%100)
Temel`e sormuslar:
Yarın dünyaya dev bir meteor çarpacak. Okyanuslar taşacak, dünya nüfusunun yarıs‎ı o anda ölecek. Havaya yükselen tozlar dünyayı‎ karanl‎ığa gömecek. Buzul çağı başlayacak, kalanlar da bu çağda ortadan kalkacaklar. İnsanl‎arın sonu gelecek. Böyle bir felaketi önceden haber alsan ne yapars‎ın?
Temel hiç düşünmeden yan‎ıtlam‎‏ış:
"Bütün paramla dolar al‎ır‎ım"
Rekomedya borayeris

kişi bu mesajı beğendi.

Instegram Instegram Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Selbes meslek
  • Konum Rize
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 18
  • Beğeniler 51 / 3
  • Ticaret 1, (%0)

Zargana adlı üyeden alıntı

Hocam Polyanna'yı bile geçtin. Doların 2.20 görmesi iyimser bir tahmin bile değil. Ancak 1 dolar 22 TL olur da paradan 1 sıfır atılırsa o zaman görürüz.

harbı harbı kfa gıtı bende :D 3.20 diyecekdım :D

ugurcanka ugurcanka Öğrenci Kullanıcı
  • Üyelik 09.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad U** K**
  • Mesajlar 561
  • Beğeniler 112 / 90
  • Ticaret 34, (%100)
dolar almanın vakti gelmiş gibi görünüyor
borayeris

kişi bu mesajı beğendi.

Developer
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al