wmaraci reklam
lidertakipci

google adwords reklam verdim. sonuçlar şöyle.

14 Mesajlar 2.311 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

noop noop WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek domain alınır-satılır
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 688
  • Beğeniler 73 / 264
  • Ticaret 7, (%100)
öncelikle şu başlıkta facebook a verdiğim reklam ve sonuçlarını paylaşmıştım.

https://wmaraci.com/forum/sosyal-aglar/facebook-reklam-verdim-aldigim-sonuclar-soyle-397665.html

özet olarak 2 gün için toplam 60 tl lik facebook reklamından 36 tıklama almıştım. tıklama başı 1.67 tl ortalama.

gelelim adwordse

günlük 5 tl limitle seçtiğim anahtar kelimelerde sadece arama sonuçlarına yönelik reklam verdim. aramalarda sadece hedef kitlemin bulunduğu ilden yapılmasını istedim. adsense karşılığı reklam yayınlayan sitelerde gösterilmesin dedim. bunun nedeni son günlerde bu forumda okuduğum bazı konulardaki "emek gördüğüm için reklama tıklıyorum" mantıksızlığıdır.

yedinci reklam günümdeyim adwordste. 30.70 tl harcandı. 983 gösterim yapılmış ve 50 tıklama alınmış. tıklama başı maliyet 0,61 tl ortalama.

bu istatistik facebooktan 2 buçuk kat fazla verimli olduğunu gösteriyor adwordsün.

ayrıca fb reklamlarından gelen ziyaretçiler sayfada 3 küsür dk ortalama dururken advordse başladığımda 6 dk ya ve bugün itibari ile 9 dk ya çıkmış durumda.

fb reklamlarım boyunca müşteri dönüşü alamamıştım. bugün ilk dönüş oldu.

dün anahtar kelimelerimde eleme yaptım ve tıklama başına maliyet 0.37 lere kadar düşmüş durumda bugün.

bu arada normal arama yaptığımda anahtar kelimelerle 3. sayfanın üst kısımlarında gördüm reklamsız sayfamı. seo açısından eksikleri var birkaç tane bildiğim. haftasonu vakit bulursam ilgilenip üst sıralara çıkarmaya çalışacağım.

sonuç olarak artık fb reklam vermeyi düşünmüyorum. adwords sanırım benim projeme daha uygun. 120 tl daha var hesabımda. en az 25 gün daha reklam gösterilecek demektir. dönüşlere ve sitemin sıralamadaki yerine göre adwordse devam edip etmemeye karar vereceğim. fb de içerde 30 tl var ama bu projemde kullanmayı düşünmüyorum.

yenş ve ilginç bir gelişme olursa konuyu güncelleyebilirim.

sizlerin görüş bilgi ve deneyimlerinizi de öğrenmek isterim.

güncelleme:

adwords gerçekten sonuç veriyor. 150 tl ile 10+ müşteriden dönüş aldım. bütçeyi artırarak daha çok müşteriye ulaşılabilir. püf noktası sattığınız ürün ya da hizmetin katma değerinin yüksek olması gerek. yani kazandığınız bir müşteriden edeceğiniz gelirin fazla olması gerek.

aradan geçen sürede bir hata yaptığımı ve bu hatadan da fayda gördüğümü farkettim. analytics ve adwords hesaplarımı birbirine bağlamadığım için aldığım hitler organik görünmüş. google müşteri hizmetleri böyle söyledi.

3. sayfadaki site şu an ikinci sayfanın üstlerinde. kendimce biraz seo yaptım. ilk sayfa dev firmalarla dolu. bakalım onları geçebilecek miyim. geçemez isem bile adwords ile ilk sırada çıkıp müşteriye ulaşabiliyorum. bunu kesinleştirmiş oldum. ikinci sayfadaki bir site hit almıyor. iş yapabilmek için ilk sayfaya hatta ilk 3 e girmek lazım. adwords bu imkanı veriyor.

herkese başarılar dilerim.
hepyasemin ByX eminezaman

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

ByX ByX I Love Google Kimlik Onayı
  • Üyelik 20.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek yok
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad Y** C**
  • Mesajlar 284
  • Beğeniler 130 / 86
  • Ticaret 17, (%88)
Öncelikle yazınız için çok teşekkür ederim adword e uzak duranların arayıpta bulamadığı konuydu ilerleyen günlerde yazınızı güncellerseniz sevinirim
noop

kişi bu mesajı beğendi.

MagaraAdami MagaraAdami PM atabilirsiniz Kullanıcı
  • Üyelik 23.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad A** Ö**
  • Mesajlar 2814
  • Beğeniler 382 / 974
  • Ticaret 2, (%100)
Ürün satışlı bir siteniz varsa mutlaka adwords. Fb'ta reklamınızı gören meraktan da tıklayabilirken, arama sonuçlarında gösterilen reklamlar ise direk ilgili kişiye gösterildiğinden dönüşler daha iyidir.

Ürün satışı olan sitelerde hitten ziyade ürün alacak kişinin gelmesi önemlidir. FB durdurup Adwords ile devam etmeniz ve uyguladığınız filtreler oldukça doğru adımlar.
noop

kişi bu mesajı beğendi.

Okşadıkça insanları, içinden çıkıyor Cini...

Alicevat Alicevat Falanlar, Filanlar... Kullanıcı
  • Üyelik 27.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 457
  • Beğeniler 43 / 202
  • Ticaret 1, (%100)
Güzel bir deneyim olmuş.

Anlatımın içerisinde kategoriyi göremedim. Bunu da belirtirseniz daha isabetli olacaktır. Çünkü ben, her iki platformunda yürütülen projeye ve hedef kitleye göre ayrı ayrı öneminin olduğunu düşünüyorum.

İyi çalışmalar.
noop

kişi bu mesajı beğendi.

AkıllıSoft Yazılım & Bilişim Teknolojileri
wmaraci
wmaraci

berkay310 berkay310 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Turkcell
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad B** Ö**
  • Mesajlar 136
  • Beğeniler 31 / 33
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam ozel degilse kac adet donus aldiniz acaba bu miktara merak ettim ben de reklam vermek istiyorum da.
noop

kişi bu mesajı beğendi.

Her Türlü Kalitenin Adresi! Hemen Profilimden Sipariş Verin!

• Üyelik 25.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 688
  • Beğeniler 73 / 264
  • Ticaret 7, (%100)
kategoriyi özellikle belirtmedim. rekabet olan bir alan. ürün satışı değil, hizmet satışı.

Alicevat

bugün ilk defa dönüş aldım. yani 1 adet. adwordsten geldi. 1 müşteri ile bir aylık reklam parasını fazlasıyla çıkarmış oldum. bir müşteriden bir kaç yüz lira kazanabiliyorum. ama o dönüş bana umut verdi. sitemin okunduğuna reklamlarımın arandığına kanaat getirdim.

berkay310

mustafa9859 mustafa9859 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ziraat Mühendisi
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 693
  • Beğeniler 137 / 142
  • Ticaret 11, (%100)
bence sitelere reklam vermek yerine adwords reklamları daha iyi. google beleşe artık üste çıkarmayacak ilerde.
noop

kişi bu mesajı beğendi.

eminezaman eminezaman WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / K
  • Meslek İstatistikçi
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** Z**
  • Mesajlar 98
  • Beğeniler 82 / 62
  • Ticaret 14, (%100)
Deneyimlerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Gayet güzel ifade etmişsiniz meseleyi. İlgi çekici bir konu. Ürün satışı ile ilgili ailemin sitesi için bende reklam araştırması yapıyorum.
noop

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 25.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 688
  • Beğeniler 73 / 264
  • Ticaret 7, (%100)
ilginç bir durum da vardı sıralama ile ilgili. nedenini tam çözemedim. benim reklamım bazen 2. 3. sayfada görünüyordu. o zaman ucuz oluyor tıklama ücreti. uzun süre tık almazsam ilk sayfaya çıkarıyor ilk sayfanın ilk reklamı. sanırım orada tık ücreti fazlalaşıyor. genelde bunu gün bitmeye yakın 5 tl dolmamışsa yapıyor. farklı bir mantık da olabilir tabi. bu sadece benim yorumum.

ama organik olarak da ilk sayfaya çıkabileceğimi düşünüyorum zamanla.

eminezaman

ürün çok ucuz ise reklam maliyetini karşılamayabilir. 50+36 =86. tıklamada dönüş aldım. bu da göz önünde bulundurulmalı. tabi her sektör ayrı değerlendirilmeli.
eminezaman

kişi bu mesajı beğendi.

eminezaman eminezaman WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / K
  • Meslek İstatistikçi
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad E** Z**
  • Mesajlar 98
  • Beğeniler 82 / 62
  • Ticaret 14, (%100)
noop bence çok detaylı bir inceleme yapmışsınız ve yorumlarınız da gayet isabetli görünüyor. Sektörünüzde de başarılı olacağınız analiz şeklinizden ve mantık yürütme yeteneğinizden belli.
Başarılarınızın devamını dilerim, bol kazançlar...
noop

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al