lostyazilim

İngilizce makale yazmak istiyorum, tavsiyeleriniz neler?

14 Mesajlar 3.155 Okunma
lstbozum
wmaraci reklam

genchakan genchakan Her Şeyi Blogluyorum Kullanıcı
  • Üyelik 25.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek öğretmen
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad M** İ**
  • Mesajlar 936
  • Beğeniler 186 / 133
  • Ticaret 0, (%0)
Son olarak advance seviyesinde ingilizce kursuna gitmiş biri olarak artık yazmak istiyorum. Sadece yazmaya yönelik kurs aradıysam da bulamadım, bulduğum da özel ders dedi. O da bize uymadı. Sadece yazmaya,gerisi gelir diye düşündümse de 'i go to school' tarzı cümlelerden öteye gidemedim. Özellikle ingilizce makale yazan arkadaşların tavsiyelerini merak ediyorum. Kimseye bana işini öğretsin demiyorum. Ama yolu,yönetimi nedir? En azından bir ipucu yani isteğim.

herseyiblogluyorum.blogspot.com
wmaraci
reklam

70826 70826 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 06.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1058
  • Beğeniler 228 / 482
  • Ticaret 17, (%100)
İngilizcen çok iyi değilse google translate ile yabancı sitelerden cümleleri paraphrase ederek başla. Gün geçtikçe, yazdıkça gelişip tamamen kendi özgün makalelerini yazabilirsin. Ek olarak ingilizce de makale yazarken dikkat etmen gereken belli başlı konular vardır. Advance seviyesinde kurs gördüysen öğrenmişsindir, o kurallara dikkat etmen anlaşılabilir olması için önemlidir. Örneğin karşılaştırma yapacaksan bir makalede compare&contrast türünde yazmalısın.

Being Being İçeriklerin Gücü Adına! Kullanıcı
  • Üyelik 08.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Metin Yazarı/Editörü
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** G**
  • Mesajlar 935
  • Beğeniler 1087 / 1028
  • Ticaret 91, (%100)
İstanbul'da ben bu tarz bir ders hazırlamayı düşünmüştüm içerik dünyası için ancak yeterli katılım olmayacağını düşündüğüm için sadece fikirden öteye geçmemişti :) Maalesef özel ders haricinde imkanlar son derece kısıtlı.

Şahsi tavsiyem; okumaktan beyninizin cılbır cılbır olması gerekiyor. İngilizce yazacaksanız İngilizce, Türkçe yazacaksanız Türkçe. Hatta sadece okumak da yetmiyor. İngilizce filmlerle, dizilerle İngilizcenin o dil yapısını hayatınıza katmanız gerekiyor.

Elinize bilgisayarı aldığınız anda bir roman düzeyinde yazılar çıkarmayı bekliyorsanız beklemeyin, bunu sadece sizin için değil herkes için tecrübeme dayanarak söylüyorum. İçerik dünyasında pişmek ve özellikle İngilizce'de doyurucu içerikler üretmek demek, yıllar süren bir süreç demektir.

Özet olarak;

• Bolca okuyun, hangi alanda içerik üretecekseniz özellikle o alandan farklı kalemleri okuyun

• Yazmak için kendizi zorlayın. Saçmalamadan you go to school olmadan İngilizce içerik üretemezsiniz.

• İçerikle ilgili çok sıkı bir araştırma yapın, yapın ki; ne yazacağınızı zaten biliyor olun.

genchakan Zafer SeoDoktoru

kişi bu mesajı beğendi.

Bir kişinin fikirlerini çalmaya "alıntı", birçok kişinin fikirlerini çalmaya "araştırma" denir. Bir de hiçbir şeyi çalamayacak olanlar vardır.

• Üyelik 25.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek öğretmen
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad M** İ**
  • Mesajlar 936
  • Beğeniler 186 / 133
  • Ticaret 0, (%0)

gorkemaslan adlı üyeden alıntı

İngilizcen çok iyi değilse google translate ile yabancı sitelerden cümleleri paraphrase ederek başla. Gün geçtikçe, yazdıkça gelişip tamamen kendi özgün makalelerini yazabilirsin. Ek olarak ingilizce de makale yazarken dikkat etmen gereken belli başlı konular vardır. Advance seviyesinde kurs gördüysen öğrenmişsindir, o kurallara dikkat etmen anlaşılabilir olması için önemlidir. Örneğin karşılaştırma yapacaksan bir makalede compare&contrast türünde yazmalısın.

Tavsiyeleriniz için teşekkür ederim hocam. Bir taraftan başlamak lazım.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 25.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek öğretmen
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad M** İ**
  • Mesajlar 936
  • Beğeniler 186 / 133
  • Ticaret 0, (%0)

Being adlı üyeden alıntı

İstanbul'da ben bu tarz bir ders hazırlamayı düşünmüştüm içerik dünyası için ancak yeterli katılım olmayacağını düşündüğüm için sadece fikirden öteye geçmemişti :) Maalesef özel ders haricinde imkanlar son derece kısıtlı.

Şahsi tavsiyem; okumaktan beyninizin cılbır cılbır olması gerekiyor. İngilizce yazacaksanız İngilizce, Türkçe yazacaksanız Türkçe. Hatta sadece okumak da yetmiyor. İngilizce filmlerle, dizilerle İngilizcenin o dil yapısını hayatınıza katmanız gerekiyor.

Elinize bilgisayarı aldığınız anda bir roman düzeyinde yazılar çıkarmayı bekliyorsanız beklemeyin, bunu sadece sizin için değil herkes için tecrübeme dayanarak söylüyorum. İçerik dünyasında pişmek ve özellikle İngilizce'de doyurucu içerikler üretmek demek, yıllar süren bir süreç demektir.

Özet olarak;

• Bolca okuyun, hangi alanda içerik üretecekseniz özellikle o alandan farklı kalemleri okuyun

• Yazmak için kendizi zorlayın. Saçmalamadan you go to school olmadan İngilizce içerik üretemezsiniz.

• İçerikle ilgili çok sıkı bir araştırma yapın, yapın ki; ne yazacağınızı zaten biliyor olun.

Öncelikle sizin gibi bir yazardan tavsiye almaktan duyduğum mutluluğu dile getireyim. Yazdıklarınızı dikkate alarak başlayacağım.Umarım, yani kendime pek güvenemiyorum her gün yazmak konusunda yazmak konusunda, her gün yazarak doyurucu içerik oluşturmaseviyesine çok sürmeden ulaşırım.

noop noop WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek domain alınır-satılır
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 688
  • Beğeniler 73 / 264
  • Ticaret 7, (%100)
direk başla.

tüm dünya anadili gibi ingilizce konuşmuyor. amerika da bile ingilizce bilmeyen fakat senelerdir yaşayanlar var. türkçe makale yazanlar da dünyanın hatasını yapıyor. de yi nerede ayıracağını bilmeyen makale yazarları dolu. az önce bir başka konuda biri türkçe ğretmeniyim yazmış meslek bölümüne ama "şuan" gibi basit bir hata yapmış.

yazarak kendini geliştirirsin.
genchakan

kişi bu mesajı beğendi.

dogandeniz dogandeniz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Computer Programming
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** Ç**
  • Mesajlar 681
  • Beğeniler 171 / 178
  • Ticaret 4, (%100)
Ben başladım bakar mısın alttaki iki yabancı siteye. Birine hit gelmeye başladı bile. Ama makale anlamlı mı bilmiyorum. Acaba okuyan anlıyor mu :-)
genchakan

kişi bu mesajı beğendi.

🇹🇷🇹🇷🇹🇷

• Üyelik 25.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek öğretmen
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad M** İ**
  • Mesajlar 936
  • Beğeniler 186 / 133
  • Ticaret 0, (%0)
@dogandeniz anlıyodur hocam, niye anlamasın :D Hem yaz dedi usta,bir yerden başlamak lazım

noop noop WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek domain alınır-satılır
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 688
  • Beğeniler 73 / 264
  • Ticaret 7, (%100)
dogandeniz

iki makaleye baktım. üç beş cümle okudum sadece. sonuçta ilgimi çekmeyen yazılar kadın ve sağlık üzerine.

ingcem çok iyi değil ama yazdıklarınızı anlayabiliyorum. adriana limalı yazınızın ilk cümlesi gramer hatası var gibi ama demek istediği anlaşılıyor. yukarda diğer mesajımda bahsettiğim de bu. gramer hatalı da olsa yazı anlaşılır. çok sotun değil. sonuçta sadece blog yazılıyor. edebi roman değil.

fakat bazı yazılarınızı her iki siteye de koymuşsunuz. seo açısından olumsuz bir durum olmaz mı? kopya içerik gibi.

başarılar.
genchakan

kişi bu mesajı beğendi.

dogandeniz dogandeniz WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 01.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Computer Programming
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** Ç**
  • Mesajlar 681
  • Beğeniler 171 / 178
  • Ticaret 4, (%100)

genchakan adlı üyeden alıntı

@dogandeniz anlıyodur hocam, niye anlamasın :D Hem yaz dedi usta,bir yerden başlamak lazım

Valla evire çevire yazıyoruz bizde :-)
genchakan

kişi bu mesajı beğendi.

🇹🇷🇹🇷🇹🇷
wmaraci
Konuyu toplam 5 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 5 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al