wmaraci reklam

Serve scaled images

6 Mesajlar 874 Okunma
wmaraci reklam

Enerjidegisimi Enerjidegisimi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 04.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Enerji Danışmanı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 7
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar ne yaptıysam çözemedim sorunu yardımcı olurmusunuz ?

http://enerjidegisimi.com/wp-content/uploads/2017/02/cropped-header-bg_mini.jpg is resized in HTML or CSS from 1920x1012 to 1024x198. Serving a scaled image could save 296.0KiB (80% reduction).

wmaraci
reklam

mts mts WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Uykucu
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 476
  • Beğeniler 54 / 125
  • Ticaret 22, (%100)
Bu resimin boyutu 1920x1012 ama sizin CSS'iniz içerisinden yeniden boyutlandırılıyor sitede yayınlanıtken, orjinal hali 1920x1012 ola nresim CSS boyutlandırması ile 1024x198 boyutlarında gösteriliyor.

Bu uyarıda size diyor ki madem 1024x198 boyutunda göstereceksiniz, o halde resmin orjinal boyutunuda 1920x1012'den 1024x198'e getirin, bunu yapmanız resmin boyutunu 296 kilobayt küçültecek ve daha hızlı açılacak diyor.

Çözüm olarak ta, ya resmin boyutunu belirttiği ölçüye getirin. Ya da bu değişikliği yapan CSS kodunu, resmi orjinal boyutunda yani 1920x1012 olacak şekilde değiştirin.

Neredeki CSS kodunu değiştireceğinizi ise, Google Chrome kullanıyorsanız, bu resmin göründüğü yerde, resmin üzerine sağ tıklayarak, "İncele" kısmına tıklayın, orada hangi CSS kodunun bu değişikliği yaptığını gösterir, gidip dosyadan düzenlersiniz.

Fakat CSS değişikliği sitenin görünümünde istenmeyen değişikliklere neden olabilir, en mantıklısı resmin boyutunu belirtilen ölçülere getirip sunucuya tekrar yükleyin.

• Üyelik 04.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 7
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
1920x1012 ve 1024x198 getirdim ikisinide denedim boyut olarak yine aynı sonucu verdi hatta resmi gidip jpg boyutunu bile küçülttüm mini jpg yaptım banamısın demedi nası çözücem bulamadım bitürlü teşekkürler cevabın için

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Serve Scaled Images uyarısı genellikle mevcut resimleriniz optimize edilmesi gerektiğinde verir.

Öncelikle Optimize images bölümünde belirtilen resimleri optimize etmelisiniz. Optimize işlemini yaptığınızda Serve Scaled Images uyarısı vermeyecektir.

Aksi takdirde, ilk olarak serve scaled images uyarısına uyarak resim boyutlarını değiştirirseniz temanızın genel görünümü bozulacaktır.

1920x1012 to 1024x198 yaparsanız; oldukça farklı olur temanız. 1012 den 198 e düşürmüş oluyorsunuz..

Kolay gelsin.

Not: resim optimizasyonu için https://tinypng.com/ sitesinden faydalanabilirsiniz.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 04.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 7
  • Beğeniler 0 / 0
  • Ticaret 0, (%0)
teşekkürler @yilmaz70 tinypngden dahada düşürdüm boyutunu yine test ettim yine aynı
resized in HTML or CSS from 1920x1012 to 1024x198. Serving a scaled image could save 205.4KiB (80% reduction). 296kb dan 205e düştü sorun bence dosya boyutu diilde resim boyutu sıkıntılı ondada oynamalar yaptım sayfanın şekli bozuldu napcam bilemedim...

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3155 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Sayfa şekli bozulur diye yazmıştım.

Size şöyle izah edeyim:

Bir site yapılıyor. Tema genel ayarları bellidir. Ana sayfa banner, slide vs.
Ama siz örnek olarak slide resminin boyutunu değiştirirseniz temanın genel görünümü mutlaka bozulacaktır.

gtmetrix gibi siteler, resim optimize uyarısı verirler ki, site mb olarak ne kadar düşük olursa o kadar hızlı açılacağını belirtmek için.

optimize edilecek resimler gerçekten büyük ise (mb olarak) o zaman serve scale uyarısı verir, siz kısa yoldan mb düşürün siteniz hızlı açılsın diye. Hatta o zaman %95 performans bile gösterebilir:) Ama bir bakmışsınız ki siteniz berbat halde...

Serve Scaled başta çıktığı için doğal olarak ilk onu yapmaya kalkarız.
Halbuki gerçek optimize edilmesi gereken resimler işlemden geçse bir sonraki testte serve scaled uyarısı vermeyecektir zaten.

Serve scaled uyarısı veren resmi orjinal hali ile yerine yükleyin.
Tekrar test yapın.
Optimize Images kısmında belirtilen resimleri işlemden geçirin.
Burada önemli husus: gtmetrix size image/cache klasöründe mevcut olan resimleri vermektedir. Çünkü siteler cache klasöründeki resimleri gösterirler.

Siz esas resimlerinizin yüklü olduğu image dosyasında mevcut olanları optimize edeceksiniz.
Bir kaç saat bekleyin, daha sonra tekrar image/cache klasöründe size belirtilmiş resim var ise onları optimize edin.

Not: cache klasöründeki resimleri silmenizi tavsiye etmem. Sadece sabırlı olmanızı tavsiye ediyorum:)

Sonuca göre yine yardımcı olurum, kolay gelsin.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al