wmaraci reklam

Blogger Breadcrumb Navigasyon Yapımı (Seo dostu)

4 Mesajlar 2.198 Okunma
smmexpress

MammaLi MammaLi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet - / E
  • Meslek
  • Mesajlar 31
  • Beğeniler 0 / 20
  • Ticaret 0, (%0)

Breadcrumb navigasyon;blog sitenize işlevsellik kazandıracak aynı zamanda seo açısında içeriğinizin arama motorlarınca daha fazla dikkat çekmesini sağlayacak bir eklentidir.

Temel olarak;

1)Blogunuzda oluşturduğunuz bütün yazılar için,kolay navigasyon özelliği sayesinde okuyucunun sayfa içeriğine nasıl ulaştığını anlamasını sağlar.Bu şekilde okuyucu hem kategorilere ayrılmış yazılar içeridinde ilgisini çekenlere hızlıca ulaşır hem de site trafiğiniz artar.

2)Arama motorlarında sitenizin yayınları ile ilgili navigasyon bilgi satırı eklenerek seo açısından kalitesi yükselir.
Örnekle;

1 numara ile işaretlenen breadcrumb navigasyonu yapılmış temada gördüğünüz üzere seo açısından son derece kolaylık sağlayan bilgi çubuğu eklenmiştir.
2 numarada ise okuyucular için herhangi bir bilgi şeridi ya da kategorilendirme bilgisi olmadığı için seo açısından kullanışsızdır.

Şimdi nasıl yapıldığına geçelim;

1)Blogger tasarım menüsünden ulaştığımız şablonumuzun içerisinde;(widget şablonunu genişleterek)

kodunu buluyoruz.

2)Bulduğumuz kodun hemen üzerine;

kodunu ekliyoruz.

3)Şimdi;

kodunu buluyoruz ve hemen üzerine gelecek şekilde aşağıdaki kodları ekliyoruz.(Eğer ki temanızda kodu birden fazlaysa koduna yakın olanı için adımları uyguluyoruz.)

Sonuç olarak şöyle bir görüntü oluşacak;

Mavi renk 3 numaralı adımda eklencek olan kodları,Yeşil renk ise 2 numaralı adımda eklenecek olan kodları gösteriyor.

4)Şimdide şablonumuzda ]]> kodunu bularak,hemen üstüne css kodlarını ekliyoruz.
----------------------------------

.breadcrumbs {
padding:5px 5px 5px 0px;
margin: 0px 0px 15px 0px;
font-size:95%;
line-height: 1.4em;
border-bottom:3px double #e6e4e3;
}
------------------------------------------
Hepsi bu kadar.Şimdi nasıl özelleştirebilirsiniz ondan bahsedelim;
3 numaralı adımdaki Ana Sayfa,Şu etikete sahip olanlar ve Bütün Kayıtlar Gösteriliyor kelimelerini istediğiniz şekilde değiştirebilirsiniz.

Bazı sorular ve cevapları;

1)Sadece blogger için mi?

Evet bu anlatım sadece blogger platformunu kullananlar içindir.Wordpress için bazı eklentiler mevcut ancak tam olarak bilgi sahibi değilim.

2)Kimler kullanmalı?

Öncelikle navigasyon işlemi atanan etiketler üzerinden kategorileme mantığına dayanır.Eğer ki siz sitenizde herhangi bir yazının altında 5 den fazla etiket kullanıyorsanız bu yöntem sizin için kullanışsız hale gelecektir.Zira tavsiye ettiğim etiket aralığı herhangi bir yazı için 1-5 arasıda olmalıdır.Bu sayede optimum seo başarısı kazanılabilir.

Anlatım alıntı değildir.Adımları sorunsuz şekilde uygularsanız emin olun seo açısından yararlı olacaktır.Problem yaşayanlar pm atabilirler.Her blogger temasında üstte bahsettiğim referans kodlar bulunmayabilir.O nedenle herkesin sorunsuz şekilde kullanabileceğini taahhüt etmiyorum.

Anlatım işinize yaradıysa destek olmak isteyenler,imzamdaki sitem hakkında alexa da yorum yapabilir,bloglarında tanıtım yazısı yayınlayabilir ya da sosyal imleme sitelerinde paylaşabilirler.Kolay gelsin...

wmaraci
reklam

CoKoLuYoZ CoKoLuYoZ Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 07.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Blogger
  • Mesajlar 236
  • Beğeniler 0 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
Güzel ama pek hoş durmadı blogumda. Daha değişik olanlarına bakacağım.

AtakanAtes AtakanAtes 1881 - 193∞, özlemle... E-Mail Onaysız
  • Üyelik 05.06.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Yazılım Tek.
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 2867
  • Beğeniler 54 / 747
  • Ticaret 25, (%100)
Çok hoş bir fikir gerçekten kullanmaya başladım teşekkürler.

Yunusemre Yunusemre Kabul Edilmedi Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 1548
  • Beğeniler 963 / 278
  • Ticaret 97, (%100)
Üstteki kodu bende bulmadı ne yapabilirim hocam

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al