freelance iş ilanları

Domain Seçimi Konusunda Kararsız Kaldım

18 Mesajlar 1.625 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

MehmetTURK MehmetTURK Kronik Depresif Kullanıcı
  • Üyelik 05.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 924
  • Beğeniler 219 / 226
  • Ticaret 24, (%100)
Merhaba arkadaşlar.

İş güvenliği ve iş kıyafetleri alanında hizmet veren firmam var.Firmam için web sitesi kurmaya karar verdim ancak domain konusunda kararsız kaldım.
Şöyle ki firmaadi.com.tr alan adını istiyordum ancak daha önceden alınmış.Bundan dolayı bir sonraki seçenek firmadi.net.tr domaini geldi aklıma ancak burada net.tr olmasından dolayı biraz tereddüte düştüm.Firma ismi 5 karakterli.Bundan dolayı net.tr domaininin daha kurumsal duracağı düşüncesindeyim.Bir diğer seçenek ise seo açısından oldukça faydalı olacağını düşündüğüm bir domain. örneğin xxxiselbiseleri.com gibi.Anahtar kelime domain içerisinde geçiyor.Bunda com.tr düşünmüyorum çok fazla uzun olacağından.Bu iki seçenekten hangisi daha iyi olur bu konuda önerileriniz bekliyorum.

Bir de bunların haricinde net.tr domain reglerken ne gibi aşamalardan geçmemiz gerekiyor? Firmamın vergi kaydı vs var.Domaini hemen alabiliyor muyuz yoksa ne kadar beklememiz gerekiyor vs.Bu konularda bi yardımcı olursanız çok sevinirim.

wmaraci
reklam

Euphrates Euphrates Bir tutam HUZUR ! Kullanıcı
  • Üyelik 04.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Error / %&
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad F** Ö**
  • Mesajlar 2978
  • Beğeniler 0 / 628
  • Ticaret 119, (%100)
com.tr benım sahsı fıkrım.

* Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak!

• Üyelik 05.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 924
  • Beğeniler 219 / 226
  • Ticaret 24, (%100)

Euphrates adlı üyeden alıntı

com.tr benım sahsı fıkrım.

Hocam istediğim şekilde com.tr yok.Alınmış daha önceden.Eğer firma adı +anahtarkelime.com.tr olursa da bu sefer çok uzun oluyor.

Euphrates Euphrates Bir tutam HUZUR ! Kullanıcı
  • Üyelik 04.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Error / %&
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad F** Ö**
  • Mesajlar 2978
  • Beğeniler 0 / 628
  • Ticaret 119, (%100)
Firma adını baypass etsen ?

* Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak!
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 05.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 924
  • Beğeniler 219 / 226
  • Ticaret 24, (%100)

Euphrates adlı üyeden alıntı

Firma adını baypass etsen ?

Baypass derken hocam?

Lost Lost WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 145
  • Beğeniler 0 / 28
  • Ticaret 0, (%0)
Marka tescil için bütçeniz uygun durumdaysa marka tescil işlemi uygulayıp hem firma adınız ile ilgili hem de sektörünüz ile ilgili bir alan adı kaydetmeyi deneyebilirsiniz; ancak bunun için marka danışmanlarından bilgi almanızda fayda var.
MehmetTURK

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 05.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 924
  • Beğeniler 219 / 226
  • Ticaret 24, (%100)

Lost adlı üyeden alıntı

Marka tescil için bütçeniz uygun durumdaysa marka tescil işlemi uygulayıp hem firma adınız ile ilgili hem de sektörünüz ile ilgili bir alan adı kaydetmeyi deneyebilirsiniz; ancak bunun için marka danışmanlarından bilgi almanızda fayda var.

Bu konuyu araştıracağım hocam.Teşekkür ederim.

• Üyelik 06.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 145
  • Beğeniler 0 / 28
  • Ticaret 0, (%0)

Mehmet_TÜRK adlı üyeden alıntı

Bu konuyu araştıracağım hocam.Teşekkür ederim.

Rica ederim, kolay gelsin :) Bu arada bahsettiğim marka tescil işlemi '.COM.TR' uzantısı içindi, yanlış anlaşılma olmasın :)
MehmetTURK

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 05.04.2013
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** T**
  • Mesajlar 924
  • Beğeniler 219 / 226
  • Ticaret 24, (%100)

Lost adlı üyeden alıntı

Rica ederim, kolay gelsin :) Bu arada bahsettiğim marka tescil işlemi '.COM.TR' uzantısı içindi, yanlış anlaşılma olmasın :)

Şimdi şöyle özetleyeyim.Bahsi geçen benden önce alınmış com.tr uzantılı istediğim domaini marka tescili yapıp domaine itiraz ederek alma şansım olabilir mi? O firmanın marka tescili olmadığını varsayıyorum.
Bildiğim kadarıyla com.tr uzantılı domaini almak için marka tescil şartı yok.Vergi dairesi vergi numarası gibi bilgiler isteniyor sadece.

• Üyelik 06.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 145
  • Beğeniler 0 / 28
  • Ticaret 0, (%0)

Mehmet_TÜRK adlı üyeden alıntı

Şimdi şöyle özetleyeyim.Bahsi geçen benden önce alınmış com.tr uzantılı istediğim domaini marka tescili yapıp domaine itiraz ederek alma şansım olabilir mi? O firmanın marka tescili olmadığını varsayıyorum.
Bildiğim kadarıyla com.tr uzantılı domaini almak için marka tescil şartı yok.Vergi dairesi vergi numarası gibi bilgiler isteniyor sadece.

Eğer bahsettiğiniz alan adı bir firmaya aitse ve firma sizden önce kaydettiyse itiraz etseniz bile sonuç çıkacağını sanmıyorum. Çünkü '.COM.TR' uzantılı alan adı kaydedebilmeniz için firma olmanız ya da marka tescil belgesine/başvuru belgesine sahip olmanız gerekiyor. Alınan alan adı da ya firma belgeleri üzerinden ya da marka tescil belgesi üzerinden alınmıştır. Yanlış hatırlamıyorsam '.COM.TR' uzantılı alan adları için ilk gelen alır formatı uygulanıyordu ama bahsettiğiniz durum için yanlış bilgi vermek istemem, bu nedenle NIC.TR'yi iş gününde ve mesai saatleri içerisinde ararsanız onlar daha doğru bilgilendirmede bulunabilir.

wmaraci
Konuyu toplam 3 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 3 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al