wmaraci reklam
lidertakipci

Forum serüveni bitti mi?

16 Mesajlar 2.489 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

AsilKan96 AsilKan96 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum ABD
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 85
  • Beğeniler 65 / 18
  • Ticaret 5, (%100)
Merhaba arkadaşlar,
Biliyorsunuz bir dönem herkes forum sitesi kuruyordu ve sayıları gerçekten haddi aşmıştı.. Ardından bi anda yok olup gittiler. Şuan WordPress bloglar oluşturup herkes kendi yağında kavrulma peşinde.. Peki ama artık forum sitesi kurulamaz mı? Şuan ki şartlarda bir forum sitesinin tutulabilmesi için ne yapmak gerekir? düşüncelerinizi alabilir miyim :)

Webbenger.com
wmaraci
reklam

nokta nokta Kurumsal SEO Çözümleri Kullanıcı
  • Üyelik 14.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Web/Seo/ARGE
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad O** C**
  • Mesajlar 2585
  • Beğeniler 758 / 758
  • Ticaret 15, (%93)
kullandığın forum sitesinin, iyi ve alan adının kaliteli olması lazım, örneğin saçma sapan isimler alıp forum kurarsan olmaz. Kullanacağın sistemide iyi seçmen gerekir, xenforo buna yakın isimlerdendir. Teknolojiyi de iyi takip etmen gerek ki, son zamanlarda teknoloji bakımından en iyi forum xenforo. onun dışında sağlam bir ekip le bu iş olur.
linksatis35 AsilKan96

kişi bu mesajı beğendi.

NEWS KAYITLI SOSYAL MEDYA SATIŞ SİTELERİNE ORGANİK KEYWORD ALAN ADINDAN TANITIM YAZISI

atuvural atuvural WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** V**
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 6 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
Ölmedi, ölmez. Birikim, iyi bir ekip ve birazda sabır ile forum ilerlememesi söz konusu değildir.
AsilKan96

kişi bu mesajı beğendi.

NETEOR NETEOR neteor.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 30.01.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad A** D**
  • Mesajlar 1103
  • Beğeniler 630 / 380
  • Ticaret 14, (%100)
domaini-hostu alıp forum scriptini kurmak forumu forum yapmaz. dostum forumun bir amacı olmalı. "forum"un kelime anlamına bakmamız lazım, neyin forumunu yapıyoruz?

bkz:
forum, bir konuda düzenlenmiş olan, konuşmacıların yanı sıra dinleyici durumundaki kimselerin de söz alabildiği toplantı.

forumlar, büyüyen kitleler, toplulukların iletişim ve tartışma ihtiyacını gerçekleştirdiği yerler olmalı. (bence..)
melankolia AsilKan96

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

MehmetSert MehmetSert www.mehmetsert.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 14.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Frontend Developer
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad M** S**
  • Mesajlar 17
  • Beğeniler 5 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
Forum kurulur tutarda ama o bi dönem herkesin açıp sonra yok olanların açtığı gibi her kategoriyi barındıran forumlar tutmaz yada zor tutar diyelim. Tek kategori üzerinde açıldığı zaman içerik bakımındanda zengin olduğu zaman tutmaması için hiçbir neden yok.
AsilKan96

kişi bu mesajı beğendi.

ercangulcay ercangulcay WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.07.2012
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Sistem Analisti
  • Konum Tekirdağ
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 155
  • Beğeniler 11 / 45
  • Ticaret 7, (%100)
Burası gibi belli bir konu üzerine yoğunlaşılırsa başarılı olur. Otomobil forumlarının çok aktif olduğunu görüyorum uzun süredir.
AsilKan96

kişi bu mesajı beğendi.

hoobaa hoobaa Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Mühendis
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Ö** P**
  • Mesajlar 41
  • Beğeniler 3 / 14
  • Ticaret 0, (%0)
Facebook instagram Vs forum olayını bitirdi. Ya da ben yaşlandım artık.
MK71 AsilKan96

kişi bu mesajı beğendi.

Lim10Ata Lim10Ata Müsait Kullanıcı
  • Üyelik 21.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web Tasarımcı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad R** K**
  • Mesajlar 1152
  • Beğeniler 312 / 314
  • Ticaret 42, (%100)
Genel bir forum bana göre bu saaten sonra tutmaz değişik alanlar olmalı;hile forumları tutabilir örneğin
AsilKan96

kişi bu mesajı beğendi.

UNKEF UNKEF WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.03.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek ARGE
  • Konum Balıkesir
  • Ad Soyad F** Ç**
  • Mesajlar 2423
  • Beğeniler 995 / 744
  • Ticaret 17, (%100)
Öncelikle BİTTİ.

Siz siz olun heyecanlı arkadaşlara çok kulak asmayın derim. Ne projeler ne ekipler ne girişimler gördü bu gözler forum kurup tavan yapmak isteyen...
Sağlam ekip sağlam domain vs. ile de olmaz. 3-5 bin üyeniz olur hadi 5-10 bin üyeniz olsun sonrasında tıkanırsınız. Devam etseniz bile bir suyun kayanın dışından içine sızması kadar az üye kazanırsınız.
Mesela wmaraci... İlk gördüğüm yıllarda dedim bu ne. Hatta isminden dolayı anlam verememiştim. (Türkçe olarak düşününce)şöyle aklıma geliyordu "wemarcı, wemaracı" Hatta daha geçenlerde bir tanıdığıma önerdim üye olup grafikle ilgili bölümde takılabilirsin diye. O bile "ya vemarcı mı ne öyle bir site söylemiştin neydi o" diye sordu. Sanırım tek ben değilmişim dedim. Neyse kendim 1-2 yıl önce anladım ki meğerse web master aracıymış. webmasteraraci da olabilirdi ama kısa domain iyidir diye düşünerek almışlar sanırım.

Evet günümüzde wordpress yapıştır gelsinci herkes. Film siteleri, oyun, müzik, postal, blog, haber ve daha aklın hayalin alamayacağı, binlerce liralık maliyet gerektirebilecek proje ve fikirler için bile wordpress kullananlar, kullanmaya çalışanlar var. Genelde bakıyorum açıyorlar siteyi editlemeler düzenlemeler bir heves bir heyecan ve sonra tanıtıyorlar orada burada... Şöyle bir bakıyorum site tanıtım bölümüne ve 3-5 ay en fazla 1-2 yıl sonra bu bahsettiğim büyük dev sanılan wordpress siteler çöp. Hatta indexleri bile kalmamış ve hatta domainleri bile düşmüş:)

Şöyle göz gezdirdiğimde bu site açanların konularına ve mesajlarına "Bir site kurayım adsense alayım ohh gelsin paralar..." zihniyetinde olduklarını net bir şekilde gözlemleyebiliyorum. Site açıyor, wordpress kullanmış ve hatta wordpress için kullandığı temayı bile ücretli bir tema olduğu halde lisanssız kullanmış, siteyi açar açmaz her yerde yer alan içerikleri girmiş (zaman zaman kopya içerik), zaman zaman biraz editlemeyle konuları paylaşmış ve link yönlendirmeleri, her yer reklam dolmuş, google politikası ihlali dolu, kullanıcıyı internetten nefret ettirecek performans ve sahte linkler..... derken adam güm.

...Sonra vay efendim "nasıl bir site açmalıyım?, sitem ban yedi, google bizi sevmiyor, google bize bahmiyor," diye konular gelmeye başlasın... Google bile Türkiye internet pazarından nefret eder hale geldi. Sonra kazançlar çok düşük diye ağlamıyorlarmı birde... (İşini hakkıyla yapan ve sitesine değer verirken kullanıcılarına, ziyaretçilerine de değer verip onları ahmak yerine koymayan site sahiplerini tenzih ederim)

Neyse konu çok uzamasın. Kısacası forum olayı bitti kim ne derse desin. Çok büyük yatırımlarla çok zekice projeler olmadığı sürece hiçbir forum tutmaz, şuanda eski olduğu için ve alanınca en iyiler, kendi yağında kavrulanlar da bu yapının dışında kalırsa artık onlar da biter.
Wordpress her zaman bitmeye mahkumdur bunu hep söyledim tekrar söylüyorum. Ta ki wordpress için en temel sorunlar ortadan kaldırılıncaya dek. Cpu, durduk yere sitenin gitmesi, erişim hataları, açıklar, modüllerin güvenliği vb. en temel şeyler ve dahası... Ya da wordpress bir site için çok büyük yatırımlar yapılırsa tutma ihtimali de var. Fakat nereye kadar o düşündürücü...

Benim düşündüklerim bunlar. Bu güne kadar 7-8 yıllık internet tecrübelerim, gerek potansiyel müşteri olarak gerekse kodlama bilmeyen ama teknik olarak web yazılımın mantığını bilen biri olarak binlerce lira para harcadım bu işlere. Epey uğraşlarım oldu. Bu tecrübeleri bu konu hakkında paylaşmak istedim. Forum ve wordpress kelimelerini görünce biraz uzattım.

Ek olarak şu koca forumda bile yüzlerce aktif üye olmasına rağmen konulara cevap verilmiyor. Açılan konular boş bırakılıyor. Eskiden forumda nezaketen de olsa ilgilenmediğimiz bir konu dahi olsa birkaç satır bir şeyler yazardık. İlgimiz olan bir konuysa zaten en az yarım sayfa yazı yazardık. HŞimdikiler işi düşünce konu açıyor sonra vınn... Hatta bu denli önemli bir konuya başka cevap yazılmayacak bile belkide... Ya da bu yazdıklarım okunmayacak bilemiyorum:)
Yani burası dahi aslında *** dışında alternatif olarak kaldığı için ayakta.

Başarılar dilerim.
likable03 batuski Wallace

kişi bu mesajı beğendi.

AsilKan96 AsilKan96 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 20.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum ABD
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 85
  • Beğeniler 65 / 18
  • Ticaret 5, (%100)

UNKEF adlı üyeden alıntı

Öncelikle BİTTİ.

Siz siz olun heyecanlı arkadaşlara çok kulak asmayın derim. Ne projeler ne ekipler ne girişimler gördü bu gözler forum kurup tavan yapmak isteyen...
Sağlam ekip sağlam domain vs. ile de olmaz. 3-5 bin üyeniz olur hadi 5-10 bin üyeniz olsun sonrasında tıkanırsınız. Devam etseniz bile bir suyun kayanın dışından içine sızması kadar az üye kazanırsınız.
Mesela wmaraci... İlk gördüğüm yıllarda dedim bu ne. Hatta isminden dolayı anlam verememiştim. (Türkçe olarak düşününce)şöyle aklıma geliyordu "wemarcı, wemaracı" Hatta daha geçenlerde bir tanıdığıma önerdim üye olup grafikle ilgili bölümde takılabilirsin diye. O bile "ya vemarcı mı ne öyle bir site söylemiştin neydi o" diye sordu. Sanırım tek ben değilmişim dedim. Neyse kendim 1-2 yıl önce anladım ki meğerse web master aracıymış. webmasteraraci da olabilirdi ama kısa domain iyidir diye düşünerek almışlar sanırım.

Evet günümüzde wordpress yapıştır gelsinci herkes. Film siteleri, oyun, müzik, postal, blog, haber ve daha aklın hayalin alamayacağı, binlerce liralık maliyet gerektirebilecek proje ve fikirler için bile wordpress kullananlar, kullanmaya çalışanlar var. Genelde bakıyorum açıyorlar siteyi editlemeler düzenlemeler bir heves bir heyecan ve sonra tanıtıyorlar orada burada... Şöyle bir bakıyorum site tanıtım bölümüne ve 3-5 ay en fazla 1-2 yıl sonra bu bahsettiğim büyük dev sanılan wordpress siteler çöp. Hatta indexleri bile kalmamış ve hatta domainleri bile düşmüş:)

Şöyle göz gezdirdiğimde bu site açanların konularına ve mesajlarına "Bir site kurayım adsense alayım ohh gelsin paralar..." zihniyetinde olduklarını net bir şekilde gözlemleyebiliyorum. Site açıyor, wordpress kullanmış ve hatta wordpress için kullandığı temayı bile ücretli bir tema olduğu halde lisanssız kullanmış, siteyi açar açmaz her yerde yer alan içerikleri girmiş (zaman zaman kopya içerik), zaman zaman biraz editlemeyle konuları paylaşmış ve link yönlendirmeleri, her yer reklam dolmuş, google politikası ihlali dolu, kullanıcıyı internetten nefret ettirecek performans ve sahte linkler..... derken adam güm.

...Sonra vay efendim "nasıl bir site açmalıyım?, sitem ban yedi, google bizi sevmiyor, google bize bahmiyor," diye konular gelmeye başlasın... Google bile Türkiye internet pazarından nefret eder hale geldi. Sonra kazançlar çok düşük diye ağlamıyorlarmı birde... (İşini hakkıyla yapan ve sitesine değer verirken kullanıcılarına, ziyaretçilerine de değer verip onları ahmak yerine koymayan site sahiplerini tenzih ederim)

Neyse konu çok uzamasın. Kısacası forum olayı bitti kim ne derse desin. Çok büyük yatırımlarla çok zekice projeler olmadığı sürece hiçbir forum tutmaz, şuanda eski olduğu için ve alanınca en iyiler, kendi yağında kavrulanlar da bu yapının dışında kalırsa artık onlar da biter.
Wordpress her zaman bitmeye mahkumdur bunu hep söyledim tekrar söylüyorum. Ta ki wordpress için en temel sorunlar ortadan kaldırılıncaya dek. Cpu, durduk yere sitenin gitmesi, erişim hataları, açıklar, modüllerin güvenliği vb. en temel şeyler ve dahası... Ya da wordpress bir site için çok büyük yatırımlar yapılırsa tutma ihtimali de var. Fakat nereye kadar o düşündürücü...

Benim düşündüklerim bunlar. Bu güne kadar 7-8 yıllık internet tecrübelerim, gerek potansiyel müşteri olarak gerekse kodlama bilmeyen ama teknik olarak web yazılımın mantığını bilen biri olarak binlerce lira para harcadım bu işlere. Epey uğraşlarım oldu. Bu tecrübeleri bu konu hakkında paylaşmak istedim. Forum ve wordpress kelimelerini görünce biraz uzattım.

Ek olarak şu koca forumda bile yüzlerce aktif üye olmasına rağmen konulara cevap verilmiyor. Açılan konular boş bırakılıyor. Eskiden forumda nezaketen de olsa ilgilenmediğimiz bir konu dahi olsa birkaç satır bir şeyler yazardık. İlgimiz olan bir konuysa zaten en az yarım sayfa yazı yazardık. HŞimdikiler işi düşünce konu açıyor sonra vınn... Hatta bu denli önemli bir konuya başka cevap yazılmayacak bile belkide... Ya da bu yazdıklarım okunmayacak bilemiyorum:)
Yani burası dahi aslında *** dışında alternatif olarak kaldığı için ayakta.

Başarılar dilerim.

Hocam kesinlikle dediklerine harfiyen katılıyorum. Peki ama bu saatten sonra ne yapmalıyız? ne üzerine yoğunlaşmalıyız?

Şuan öyle bi dönem ki.. hem herşey internet üzerinden gerçekleşiyor ve burası aslında büyük bir sanal pazar. Hemde bir proje gerçekleştirmek ve bir yere gelmek çok zor.. Bu durumda ne yapmalıyız?
radyomevlana

kişi bu mesajı beğendi.

Webbenger.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al