freelance iş ilanları

Siteme Virüs Bulaştı [Çözümü]

4 Mesajlar 1.654 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Kodespa Kodespa Rabbyte.net Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Eski Hosting provider :)
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 1819
  • Beğeniler 572 / 572
  • Ticaret 2, (%100)
Merhabalar dostlar, Bu aralar birkaç kişiseden sıkça bu soruyu aldım “Siteme virüs bulaştı ne yapmalıyım” en son isim vermeyeceğim değerli bir abinin bloğunda denk gelince müşterilerde uyguladığımız ve işe yarayan yöntemleri burada yazmaya karar verdim.

Şimdi Siteden Virüs Temizleme yollarını anlatayım.
Arkadaşlar siteye virüs nasıl bulaşır ? öncelikle bu soruya yanıt bulalım açık kapıyı bulalım kapatalım ki odadaki haşareler bir şekilde yakalanır ancak önce çıktığı deliği bilip kapatmak gerek.

• Warez eklenti / tema yüklediyseniz yüksek ihtimal ile ordan gelmiş olabilir.

• Site FTP bağlantısını halka açık yerlerden yaptıysanız (İnternet cafe gibi) oralardan olabilir.

• Paylaşımlı Hosting kullanıyorsanız sunucunun taaa en ucundaki site sahibi varez içerik yüklediyse veya crack yapmaya çalışırken bir dosya kullandıysa (genellikle bu tür dosyaları vietnam, çin, rusya gibi ülkelerdeki ipneler yapar) oralardan sizin hostunuza erişerek virüsü ekleyebilir.

• Kişisel bilgisyarınızda gerekli güvenlik önleyici (Antivirüs, antimalware) yazılımları yoksa sizin bilgisayardan FTP bağlantısı yaparken bulaşmış olabilir.

Çözümlere sırasıyla bakalım arkadaşlar;
Öncelikle Temiz Bilgisayarınızın olması ŞART, zira tüm dosyaları silip yeniden wordpress vb yazılımınızı yükleseniz de yukarda bahsettiğim konudaki gibi sadece haşereyi odada öldürmüş olursunuz diğer haşereler yine gelebilir.

Bilgisayarınıza en temiz haliyle format atmanızı tavsiye ederim formatın ardından hemen bir virüs tarayıcı malware tarayıcı yükleyerek bilgisayarınızı garantiye alabilirsiniz. Ancak yine burada belirtmek isterim ki ava giderken avlanmayın, yani temiz bilgisayar yapayım derken antivirüsü crack windows crack dedik hoop yine virüs yuvasına döndürdük 🙂
Eğer imkanım yok format atamam şu anda diyorsanız kesinlikle yapmanız gereken Malware scanner ve Firewall yüklemeniz önerim şu ikisi olur;

Malware scanner: Malwarebytes Anti Malware
Firewall-Antivirüs: Comodo Firewall – Bit Defender İnternet security
İmkanınız varsa hepsini lisanslı satın alın ve kullanın zira ben öyle yapıyorum, ancak imkanınız yoksa Comodo firewall ücretsizdir işini layıkıyla yapar.
Bilgisayarınızı yeniden başlatıp güvenli modda bir tarama gerçekleştirin ve ne bulduysa silin (ulan bu benim resimi virüs gösteriyor filan ayakları yapmayın virüs dediğimiz şey bukalemun gibi şekil değiştirebilir 😉 )Siteden Virüs Temizleme yolları siteden virüsleri temizleme yolları
Bilgisayarın temizliğine inanıyorsanız sıra diğer adımlara geldi.
Eğer siteniz köklü büyük ve oturmuş bir siteyse Öncelikle paraya kıyıp bir sunucu alın ve tamamen size ait olsun kaynağı da benim diski de benim dersiniz rahat rahat kullanırsınız. sunucu dediğime bakmayın aylık 30-50 tl civarında vps vds satan firmalar var alabilirsiniz, 5 paket sigara içmeyin yani ne var 🙂

Sunucuyu ayırdık bilgisayarımız da temiz şimdi sıra geldi haşereyi odanın içinde bulmaya ve öldürmeye zira sunucuyu ayırarak, bilgisayarı temizleyerek yolunu kestik kapıyı kapattık şimdi bulup öldürelim.
Eğer siteniz çok önemli büyük bir siteyse yani sıfırdan silip sıfırdan başlayamam diyorsanız sitenizde warez tema/eklenti kullanıyorsanız hemen kaldırın (Bağlantıyı filezilla gibi programlarla değil de direkt olarak cpanel dosya yöneticiden kaldırmanız mantıklı olacaktır.)

Eklentiyi sildik herşey bitti mi hayır tabiki 🙂 Genel tarama yapalım her ihtimale karşı. Şimdi cPanel’in varsayılan olarak verdiği CLAMAV Virüs tarayıcı ile Tüm giriş dizinini tarayın (Virüs size gönderilen bir mail ile bulaşmış ta olabilir.)

Taradık sonuç buldu sildi / birşey bulamadı. Önce birşey bulamadı teorisi üzerine gidelim;

Birşey bulamadıysa daha geniş kapsamlı tarayıcılarla tarama yapacağız. Yukarda dediğim gibi sunucu almıştık şimdi sunucuyu sağlam bir taratmak için gereken iki yazılım var ve ikisini de daha önceden nasıl kurulup kullanıldığını yazmıştım

[Maldet kurulum ve kullanımı] – [AVG Scanner]

Bunlarla tarama yaptık Hala sorun devam ediyor / Sorun Çözüldü
Sorun devam ediyor diyerek devam edelim;
Sitenizin dosyalar dizini kalacak diğer tüm sistem dosyaları silinecek şekilde FTP boşaltın. WordPress kullananlar için wp-content/uploads/ klasörü hariç tümünü silin.
(Yedek almayı unutmayın Özellikle veritabanı yedeği)

Bu arada veritabanınız fazla büyük değilse indirip notepad++ ile içini bir kontrol edin zira başlık anahtar kelime vb yerlere iframe eklenmiş olabilir.

Standart WordPress kurulumu yapın eski içeriğinizi içe aktarın (%95 sorun çözülecektir.)

Tamam tüm ihtimalleri tüm yolları denedik ancak çözüme ulaşmadı zaten sitem yeni boşver hepsini yeterki virüsten temizlensin diyorsanız tüm dosyaları silip yeniden kurulum yapın.

Eğer yazılımsal bilginiz ve zamanınız varsa tüm dosyaları manuel kontrol ederseniz daha sağlıklı olur herşeyi elinizle göz atış olursunuz sonuçta.

Arkadaşlar Siteden Virüs Temizleme yollarını anlattım İşlem bu kadar Kesinlikle demek tabiki mümkün değil ancak %95-98 oranında çözümleri bunlardır.

Bu kadar işlemi ben nasıl yapacağım anlamam ki diyorsanız sitenizin ftp’ye virüs değil 500 TL kaçmıştır :)))
Saygı ve sevgilerimle…

Arkadaşlar yazıyı kaynak gösterdiğiniz sürece dilediğiniz gibi çalabilirsiniz

Kaynak: Siteden Virüs Temizleme yolları
softwarencoder FARKHOSTiNG

kişi bu mesajı beğendi.

Türkiyenin ilk Hosting Forumu; Rabbyte.net Hepiniz davetlisiniz...
wmaraci
reklam

softwarencoder softwarencoder Mezar da responsivedir Kullanıcı
  • Üyelik 22.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad Y** Ş**
  • Mesajlar 805
  • Beğeniler 202 / 201
  • Ticaret 17, (%100)
böyle muhteşem ötesi bir kaynağı bizimle paylaştığın için teşekkürler kardeşim :) Ellerine sağlık :)
Kodespa

kişi bu mesajı beğendi.

Kurumsal, E-ticaret ve Özel Yazılım ve SEO İhtiyaçlarınız İçin BCYSoftware Solutions firması olarak yanınızdayız.

gakgos gakgos Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Editör
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 860
  • Beğeniler 6 / 195
  • Ticaret 0, (%0)
kaynak çok güzel emeğinize sağlık ancak bu aralar çoğu siteye virüs bulaşıyor benim sitemde dahil
Kodespa softwarencoder

kişi bu mesajı beğendi.

Kodespa Kodespa Rabbyte.net Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Eski Hosting provider :)
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 1819
  • Beğeniler 572 / 572
  • Ticaret 2, (%100)
Bu aralar bana da sık sık sorulduğu için böyle birşey yazmaya karar verdim.
softwarencoder

kişi bu mesajı beğendi.

Türkiyenin ilk Hosting Forumu; Rabbyte.net Hepiniz davetlisiniz...
wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al