wmaraci reklam
lidertakipci

Projem için com.tr Alan Adı Belgeleri

24 Mesajlar 2.955 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

muzo06 adlı üyeden alıntı

Merhaba konuya mütabık olan arkadaşlardan bilgilendirme rica ediyorum.
Küçükbaş hayvancılık üzerine bi proje üzerinde çalışıyorum. .com alan alan adı bende aynı alan adının org uzantısıda resmi kurumda. Koperatif te yani. Kullandığımız belli başlı bilgiler veyahut resimler benzer ya da aynı olmak zorunda bundan ötürü sıkıntı olur mu ? Marka tesçili yaptırmam gerek mi ? Diyelim ki marka tescili yapacağız kimin adına oluyor bu tescil. şahıs adına tescillettikten sonra mesela home ofis bi şirket oluşturduğumuz zaman şirkete aktarabiliyormuyuz ? Tescil işlemlerinin maliyeti tam olarak ne kadar acaba ?

Marka tescili için firma olma zorunluluğu yoktur.
İleride firma kuruluşu yaparsanız, zaten kendi üzerinize olduğu için aynı şekilde
kullanmaya devam edebiliyorsunuz.
Başka bir firma oluşumu (ortaklık vs) olur ise, markanızı devir edebilir veya kullanım
hakkı tanıyabilirsiniz.

Markanın tescil edilip edilmediğine veya almak istediğiniz markaya bakmak için
buradan bakabilirsiniz.

Maliyet konusunda ise buradan bakabilirsiniz.

Kolay gelsin.
muzo06

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

muzo06 muzo06 Yakında Kullanıcı
  • Üyelik 01.08.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Ticaret Erbabı
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 276
  • Beğeniler 85 / 44
  • Ticaret 8, (%100)
Bilgilendirme için çok teşekkür ederim. Ö.m yoluyla değil burdan yönlendirdim sorumu ki. Öğrenmek isteyen bireyler daha rahat bilgiye ulaşabilsin.

Teşekkürler.
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

Esenlikle Kalın..

Skala Skala https://mekasosyal.com Kullanıcı
  • Üyelik 22.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek İletişim Hizmetleri
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 533
  • Beğeniler 32 / 52
  • Ticaret 9, (%100)
yilmaz70 Hocam cevaplar için çok teşekkür ediyorum ama anlamadığım nokta ben başvuruyu yaptığımı varsayalım marka tescili için. Onaylanmaz ise alan adı bende kalıyor. Ama ilerleyen zamanlarda başka biri benim markamı onaylatınca onun mu oluyor? Biraz saçma değil mi?
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

Skala adlı üyeden alıntı

yilmaz70 Hocam cevaplar için çok teşekkür ediyorum ama anlamadığım nokta ben başvuruyu yaptığımı varsayalım marka tescili için. Onaylanmaz ise alan adı bende kalıyor. Ama ilerleyen zamanlarda başka biri benim markamı onaylatınca onun mu oluyor? Biraz saçma değil mi?

.com uzantılı alan adı sizde kalır, sadece .com.tr uzantılı alan adını sizden alırlar.

Ancak, .com uzantılı alan adını aynı sektörde ve aynı marka sınıfları dahilinde kullanırsanız, size tazminat davası açma hakları olur. Ya ücretle alan adını marka sahibine satarsınız, ya da sizde kalır ama kullanamazsınız.

Bu yüzden bu konuda .com.tr alan adı almadan önce marka alınması gerektiğini tavsiye ediyorum.

Marka tescilinde önemli olan marka sınıflarıdır. Hangi sektörde iseniz, sektörünüzde yer alan firmaların domain adı üzerinden değil, başka bir isim üzerinden marka tescilleri de olabiliyor. Bu yüzden titizlikle araştırılması gereken bir konu.
Tabii ki bu marka tesciliniz kesinlikle onaylanmaz anlamına gelmemeli.
Her konuda olduğu gibi, acele etmeden araştırma yapılarak hareket edilmeli.

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al