wmaraci reklam
lidertakipci

İSS Olma Hakkında - Beyin Fırtınası

24 Mesajlar 2.873 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

EgeBey EgeBey CORAZU Kullanıcı
  • Üyelik 20.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 200
  • Beğeniler 57 / 51
  • Ticaret 6, (%100)
Merhaba, biliyorsunuz gibi Türkiye'de internet verme konusu çok şaibeli.
Tekel tarafından yönetiliyoruz ve anlamsız derecede yüksek ücretler ödüyoruz.

Şimdi Google - Facebook gibi büyük şirketlerin dünyaya interneti verme gibi büyük projeleri var. Peki neden hiçbiri Türkiye'ye girmiyor. Sonuç olarak Google Fiber servisi 100/100 sınırsız interneti 80-90'dan koysa bile ülkenin %70'i bu pakete geçecektir çünkü 18/25/50 mbit akk'li paketlere o kadar veriliyor.

Facebook zaten dron ile bu işi hallediyor.

Sizce ne kadarlık bir yatırım gerekli? En kötüsünden TT'nin altyapısını satın alsa-kiralasa kısa sürede iyi yerlere gelmez mi?

wmaraci
reklam

senisende senisende Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Borsa, Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 245
  • Beğeniler 66 / 38
  • Ticaret 3, (%100)
Türkiye'de altyapı problemi var. Bir çok internet firması var ama onlarda her il veya bölgede yok. Kullanmadığımız ev telefonuna dahi ücret ödüyoruz!? Eğer internet sektörünün gelişmesi isteniyorsa ilk önce *****, ptt gibi sektörlerin tamamen özel sektöre devredilmesi gerekli diye düşünüyorum. Yoksa ***** miş devletmiş kazıklanmaya devam.

FurkanYigit FurkanYigit www.furkanyigit.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 24.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad F** Y**
  • Mesajlar 152
  • Beğeniler 19 / 15
  • Ticaret 5, (%100)
*****, TT zaten ozele gecmemismiydi

atuvural atuvural WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** V**
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 6 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
senisende bahsettiğiniz ***** zaten küçük bir payı devlete ait olan bir kurum. Özel şirketler yüksek kar için çabalar. Devlet kurumları kar amacı gütmeden hizmet sağlamaya çalışır. Özel sektöre devir isterseniz daha çok kazık yeriz.

Yine ucuzlaması devletin elindedir. Ancak fiberoptik döşenmesine bile İBB dahil birçko belediye karşı çıkmaktadır

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 12.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 245
  • Beğeniler 66 / 38
  • Ticaret 3, (%100)
atuvural Ben iktisat mezunuyum. Sanırım bazı şeyleri çook yanlış biliyorsunuz. Öncelikle siz ve sizin gibi düşünen insanlar şöyle düşünür. Her sektörde devlet olsun ki "halkını" düşünsün. Fakat Türkiye'de devletçilik öleli neredeyse 37 yıl oldu. Yani 1980'lerde öldü. Artık devlette kendi karını maksimize etme çabasındadır. Fakat yanıldığınız nokta şudur. ABD ve Kanada gibi ülkeler dünyanın en liberal bir başka ifadeyle devletçiliğin en az olduğu ülkelerdir. Sadece savunma alanında devlet vardır. Hatta burada da özel sektörler vardır. Söylemek istediğim şey şu ne kadar çok firma olursa piyasada o kadar çok rekabet olur telefon operatörlerini örnek verirsem. Bugün gidin Vodafone, Turkcell veya Avea'ya hepsinde birbirinden farklı kampanyalar görürsünüz. Cebinize uygununu seçersiniz. *****te demek istediğim olayda buydu. Eğer o azcık devlet varlığıda özelleştirilirse internet sektörünün Türkiye'de daha çok gelişeceğini düşünüyorum.
Dorebar

kişi bu mesajı beğendi.

atuvural atuvural WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** V**
  • Mesajlar 71
  • Beğeniler 6 / 8
  • Ticaret 0, (%0)
senisende eğitim konusuna gelecek olursak bende iktisat mezunuyum. Liberalist birilerinden eğitim aldığınız ortada. Neo-liberalizmin getirdiği devletçilik değişmiş olabilir ancak devlet kar amacı gütmez. Bunu da devletin elinde olan Türksat Kablonet'ten de görebiliriz. Eğer ben 10Mbit 75GB AKN internet, tüm kanalları açık (sinema kanalları dahil 15'e yakın) Teledünya TV platformu + Kablolu TV + Voip hizmetini 62TL'ye alabiliyorsam devletin kendine ait olan hizmeti daha ucuz diyebilirim. Varlık fonu aktarımı oldu 1 Mayısta Türksat da fiyatlar çığrından çıktı. Beni bu durum etkilemiyor ancak yeni aboneleri etkileyecek.

• Üyelik 12.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** E**
  • Mesajlar 245
  • Beğeniler 66 / 38
  • Ticaret 3, (%100)
atuvural Çok fazla tartışmaya girmek istemiyorum. Yazmam gereken bir tez var. :) Elbette devlet kar aracı gütmez benim orada demek istediğim şey "KİT'ler" yani kamu iktisadi teşebbüsleri.. 1980 öncesine kadar seninde bildiğin gibi devlet fiyat kontrolleri yapıyordu fakat daha sonra fiyatlar serbest bırakıldı. Yani piyasa koşullarından satılmaya başlandı. Devletin fiyatları kontrol etmesi de halkı için yapıyordu. Ama şimdi yapmıyor. Bu durumda KİT'lerin bir işlevi kalmadı.

Tüm bunları bir kenara bırakırsak benim asıl anlatmak istediğim şey "internet" sektörünün Türkiye'de çok kötü olduğudur. Altyapı yetersizdir. Bunların geliştirilmesi gerekmektedir. Mobil Telefon sektöründe olduğu gibi.. Tabi onunda ne kadar geliştiği muamma..

weblobedi weblobedi Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 22.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Satış Ortağı
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** S**
  • Mesajlar 354
  • Beğeniler 41 / 99
  • Ticaret 2, (%100)
Ben iktisat mezunu değilim, ne diyeyim bilemedim :S
KursunKalemm

kişi bu mesajı beğendi.

Ergin Ergin WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek müzisyen/webmaster
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 431
  • Beğeniler 47 / 219
  • Ticaret 3, (%100)
Ben de iktisat mezunu falan değilim ama en azından şunları biliyorum. Altyapı bir tekelin elinde oldukça fiyatlar ucuzlamaz. Devlet *****'deki kalan azınlık hissesini Oger *******a satsa ne değişir? Hiçbirşey. Yönetim zaten özel firmada.

Rekabet olması için ne gerekir? Kendi altyapısını kuracak çok sayıda özel firma olması gerekir. Peki bir sürü firmanın yolları delik deşik ederek kendi kablosunu döşemesi ne kadar mantıklıdır?

Diyelim ki mantıklıdır. Bu kdv, özel iletişim vergisi ve kurumlar vergisi oranlarıyla kazancının yarısını devlete vereceğini bilen hangi firma bu işe girer? Diyelim ki girdi, fiyatları ucuz yapabilir mi?

Yani Google da gelse biz aynı faturaları öderiz. Bunun birinci nedeni vergilerin fazla olması ikincisi de aslında internetin ucuz bizim kazancımızın düşük olması.

zangess zangess Ya Sev Ya Terket! Kullanıcı
  • Üyelik 09.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek webtasarim
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad U** i**
  • Mesajlar 1153
  • Beğeniler 339 / 275
  • Ticaret 13, (%100)
Ülkemizde hala suyu elektriği olmayan köyler kasabalar hemde doguda falanda degil. Ornegin muglanin benim bildigim 2 koyunde eletrik ve su yok bazilarida haftada 1 gun kullanabiliyor. Sehir merkezlerinde kanalizasyon, sebeke suyu ve elektrik hala dert. İnanilmaz ilkel bir altyapimiz var. Yani biz daha bunlari halledememisiz, kaldi ki teknolojik hizmet altyapisini gelistirelim yada gelistirebilsinler... İnterneti Amerika yada Japonyanin su anki kalitesinde kullanabilmemiz icin 10 yil daha beklememiz gerektigini dusunuyorum.

https://biyokimlik.com
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al