wmaraci reklam

Haber sitesi işine başlamak ve kanuni boyutu. bilgisi olan?

13 Mesajlar 1.233 Okunma
wmaraci reklam

gakgos gakgos Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.04.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Editör
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 860
  • Beğeniler 6 / 195
  • Ticaret 0, (%0)
haber sitesi çok farklı bir boyut... Sürekli haber girmen gerekiyor ve ekip olması mutlaka şart...

Haber sitelerinden bir haber okunduktan sonra o haber artık okunmuyor buda demek oluyor ki sürekli güncel haber girmek gerekiyor ve sürekli gündemi takip etmek gerekiyor.

Büyük bir haber sitesinden haber çekecem diyorsunuz ancak bu biraz riskli adamlar parasını verip o haberleri yayınlıyor sizin başınız ağrıyabilir.

Eğer bu işe girecekseniz ekibiniz olması şart ve ajanslardan abonelik alırsanız daha iyi olur.

Not: Google haber sitelerinin önünü kesecek artık hepsinde aynı haber olduğu için..

wmaraci
reklam

Athynas Athynas WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 31.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Gazeteci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** D**
  • Mesajlar 445
  • Beğeniler 39 / 102
  • Ticaret 6, (%100)
Öncelikle bu işi bir süre para kazanmadan yapmak için uğraşmalısın. Çünkü ilk başlarda gerçekten para kazandırmayacak, sonra az kazandıracak... Haber üretimi gerçekten büyük sıkıntı, haber yazmayı bilmiyorsan elinde haber yazmayı bilen birini çalıştırmaya yetecek kadar bütçe olacak.

Büyük sitelerin çoğu kendilerinden haber alınmasını pek umursamazlar ancak fazla abartıldığında uyarı maiyetinde mail gönderirler. Tematik haber sitelerinin bunu yapma şansı daha azdır.

Haber ajanslarının öyle ahım şahım faydası yok haber sitelerine. Her yerde olan haberler var çünkü SEO olarak hiç faydasını göremeyeceksin, sitelerini daha çok aşağıya çekecekler.

İHA tavsiye etmem, gördüğüm en kötü haber dilli ajans. AA da tavsiye etmem hükümet propaganda bülteni gibi alacaksan DHA al her yönden çalışıyor. Ama yine de tavsiye etmiyorum hiçbirini özgün haber giremedikten sonra ajanslar para getirmez para götürür.

Öte yandan esas olarak sürekli bilgisayar başında oturup haberleri baştan yazıp özgünleştirmen gerekiyor.

Özellikle gördüğüm kadarıyla internet reklamları üzerinden para kazanmayı hedefliyorsun o o kadar kolay değil... Artık gazeteler internetten öyle oo yardım parayı diyebilecek parayı kazanamıyorlar çünkü.

Şimdi yerel gazeteciliğin nereden para kazandığını açıklayayım, yazılı bir gazete çıkaracaksın, BİK'ten onay alacaksın, reklam alabilir ve vergisini ödeyebilir olacaksın tabii şirketin de olacak. Sonra kafa kol ilişkisi belediye başkanlarını siyasileri reklam vermeye zorlayacak haberler yazacaksın o bu falan derken reklam alacaksın. Sonra o reklamların parasını almaya uğraşacaksın, muhakkak haber yazdığın bölgede yazı yazmayı bilmeyen ama gazeteciyim diye gezen dingiller olacak, onların sataşmasına uğrayacaksın vesaire vesaire... Hah unutmadan bunları yapabilirsen eğer internetten gelen reklam paraları da çerez paran olacak. Ben yapamadım, temiz bir gazetecilik yapayım diye uğraşıyorum, uzunca bir süre de yapabilecek gibi durmuyorum.

Kısacası eğer hevesin ve çok ama çok fazla bu işle uğraşacak şevkin yoksa hiç girme. Yok ben gireceğim diyorsa ajanslara para vermeden haberleri özgünleştirip kendin gir.

Unutmadan vergi olarak hiçbir şey çıkmaz. Vergiyle uğraşacağın tek yer abuk sabuk reklam şirketlerinin şirket yoksa, makbuz yoksa vergi parasını da düşeriz demesi olacak çünkü yazılı basın üzerine bir şirketin olmadığından kolay kolay reklam alamayacaksın diğer yerlerden. Sağdan soldan aldığın 3-5 kafe reklamına kimse bir şey demez merak etme (şikayet edecek bir dingil yoksa tabii)
umutacar ademkanidagli

kişi bu mesajı beğendi.

ademkanidagli ademkanidagli Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 20.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Gaziantep
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 391
  • Beğeniler 47 / 87
  • Ticaret 15, (%100)
Athynas bilgileriniz için teşekkür ederim.

şuan erken gibi olduğunu fark ettim çünkü şirket felan olmak gerek taşıma suyla değirmen dönmez sağdan soldan topalama haber pek sarmaz iyi bir ekiple özgün üretmek lazım. Amacım çevrem var zaten reklam sıkıntım olmaz.

Seo dan anlıyorum ilk sayfalara sokarım bunun için masraf ödemem.Siteyide wordpress den bir tema bulur kendim yaparım hosting domainim hazır zaten. Tek masraf kurumsal kimlik için logo vs.

ama şirketi açmak için masraf şuan kazanamıycam için çokda para harcamamak gerek inş. 2 yıl sonra aktif edicem şimdiden sosyal ağları kasayım seo ile ugrasayım zamanla sistemi kurunca haber girmeye başlarım.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al