wmaraci reklam
lidertakipci

Mobil Programlama Ve Web Programlama

13 Mesajlar 3.399 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

IbrahimCY IbrahimCY Ibo Originals Kullanıcı
  • Üyelik 22.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad I** C**
  • Mesajlar 446
  • Beğeniler 64 / 76
  • Ticaret 6, (%83)
Merhaba arkadaşlar bu yaz yeni bir şeyler öğrenmek istiyorum fakat hangi üzerinde yoğunlaşmam gerektiğine karar veremedim. Bir çok okuduğum yerde ve yorumlarda php yerine node.js tercih edilmiş.

C# ile masaüstü programlama işleri uğraşıyorum fakat pek iş teklifi ve gelecek göremedim bu dilde. Bu yüzden bir tane mobil ve bir tane web programlama ile alakalı bir dil öğrenmek istiyorum. Mobil olarak java düşünüyorum. Java ile android programlar yazabilirim.

Fakat web programlama dili olarak bir alternatif yok kafamda. Sizce web için php mi yoksa node.js mi veya önerebileceğiniz bir dil var mı ? Veya bunlar dışında c# ile alakalı önerileriniz, mobil alanda kullanılabilecek dil önerileriniz. Özetle kendimi hem android hemde web alanında geliştirmek istiyorum. Ve sadece masaüstü programlama bilgim var (c#,vb.net) ne yapmamı önerirsiniz ?

Founder & CEO of Pikide Limited.
wmaraci
reklam

tahsinyaman tahsinyaman WM Aracı Telefon Onaysız
  • Üyelik 27.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Sistem Uzmanı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad T** Y**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 114 / 117
  • Ticaret 1, (%100)
hocam öncelikle c# ile ilgin varsa bildiğin dil üzerinden asp.net e yönelmeni tavsiye ederim. zorlanmadan kendini geliştirebilirsin. sende biliyorsun ki artık masaüstü uygulamalar yavaş yavaş bilgisayarlardan kalkıyor. web tabanlı uygulamalar daha çok tercih edilir durumda.

xamarin ile de mobile dünyasına giriş yapabilirsin. bunların ortak paydası c# . bildiğin bir dil üzerinden çok daha rahat bir şekilde ilerleyebilirsin.

• Üyelik 22.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad I** C**
  • Mesajlar 446
  • Beğeniler 64 / 76
  • Ticaret 6, (%83)
tahsinyaman çok teşekkürler hocam bilgilendirme için. O konulara da göz atacağım bugün. Bir grupta cordova önerdiler. Cordova: html, css, js kullanarak web sitesi oluşturup bunu diğer platformlara (ios, android, windows phone) uyarlayan bir uygulamaymış. Araştırmalarım devam ediyor.

• Üyelik 27.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Sistem Uzmanı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad T** Y**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 114 / 117
  • Ticaret 1, (%100)
Aynen cordova da çok başarılıdır bu konuda. yolun açık olsun hocam. başarılar dilerim.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 22.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad I** C**
  • Mesajlar 446
  • Beğeniler 64 / 76
  • Ticaret 6, (%83)
tahsinyaman teşekkürler. Siz de bu şekilde mi (xamarin, asp.net, c#) kullanıyorsunuz ?

• Üyelik 27.09.2016
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek Sistem Uzmanı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad T** Y**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 114 / 117
  • Ticaret 1, (%100)
ben öncelikle c# ile başladım. daha sonra asp.net'e yöneldim arasında hiç bir fark yok zaten. xamarin olayına daha çok yeni girdim . sana tavsiye etmemdeki sebep bildiğin bir dil üzerinden ilerlersen çok daha çabuk kendini o platformda geliştirirsin. masaüstü uygulama - web programlama ve mobil sende oturduğunda alternatif programlama dillerine yönelebilirsin. zaten bir programlama dilini sağlam bir şekilde kavradıysan diğerleri de çok zorlamayacağını düşünüyorum. mantık aynı yazım farklılıkları olacak sadece.

• Üyelik 22.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad I** C**
  • Mesajlar 446
  • Beğeniler 64 / 76
  • Ticaret 6, (%83)
çok haklısınız.

sahinyghs sahinyghs sahinenes.com Kullanıcı
  • Üyelik 16.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci , Android Developer
  • Konum Muğla
  • Ad Soyad E** Ş**
  • Mesajlar 433
  • Beğeniler 45 / 93
  • Ticaret 3, (%100)
Hem android hem cordova yazıyorum. Cordova öneririm. Android için Android Studio kullanmak farz artık. O da çok yavaş ve emülatör vs. vs. Cordova ile localhsotta uygulamayı önizleme var. Daha birçok yönü var iyi olan. Ama javasız da olmaz. Bazı android projeler için cordova yerine java daha sağlıklıdır

Profesyonel Android uygulama yazımı.

• Üyelik 22.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Geliştirici
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad I** C**
  • Mesajlar 446
  • Beğeniler 64 / 76
  • Ticaret 6, (%83)
Çok teşekkürler bazı şeylerin arasında kalmıştım (kotlin, ionic) sanırım kararım bu olacak.

SoftwareDeveloper SoftwareDeveloper WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisliği
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad E** S**
  • Mesajlar 79
  • Beğeniler 4 / 36
  • Ticaret 1, (%100)
Madem c# biliyorsun, web tarafında asp.net mvc (bak normal asp.net (webform) değil, MVC) öğren. Mobil tarafında da xamarin forms ile crossplatform uygulama çıkartabailirsin.

Php mi nodejs mi sorusu yazılacak projeye göre değişir. Eğer real-time işlem ve high concurrent request varsa kesinlikle nodejs. Eğer microservice - rest api yazılacaksa nodejs. Eğer single page application (SPA) yapılacaksa nodejs (front-end de vuejs, react, angular kullanarak). Ve bunların yanında eğer javascript bilgin varsa nodejs. Bunları bilmeyip hali hazırda php biliyorsan php..

Javayı mobil tarafta seçiyorum demişsin fakat javanın asıl güçlü olduğu taraf enterprise web tarafıdır. Java EE ve Spring Framework'tür. Java web tarafında oldukça güçlü bir dil.

Ama sen zaten hali hazırda c# biliyorsun, ayrıca bir learning curve oluşturmaya gerek yok. Asp.net mvc c# ın web frameworküdür. İkisi ayrı dil değiller.

C# ile iş arıyorsan linkedin e girip bakarsan oldukça fazla iş bulabilirsin (bu işler asp.net mvc üzerine).

Ayrıca sadece dil bilerek işe giremezsin, bunun yanında öğrenmen gereken tonla teknoloji, paradigma, pattern var...
IbrahimCY SizofrenikDev

kişi bu mesajı beğendi.

php, java, python - django, nodejs, vuejs, reactjs, angularjs, c# asp.net mvc...
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al