wmaraci reklam
lidertakipci

Bilgisayar parçalarından anlayan birisi bakabilir mi?

6 Mesajlar 993 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

uMc uMc WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Software Engineer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 88
  • Beğeniler 25 / 11
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar, ben 2.5 sene kadar öncesinde masaüstü bilgisayar toplamıştım. Ama bilgisayarı satın aldığım günden bugüne hiç işlemci termal macunu falan sürmedim. İlk montaj yaptırırken vatanda sürmüşlerdi ama o gün bugündür termal macun falan yenilemedim. Bu durumun işlemciye bi etkisi olur mu? ve kasada CORSAIR 8GB (2x4GB) Vengeance DDR3 1600MHz CL9 Dual Kit Ram takılı bu dual kit rame ek olarak aynı model bi 4 GB lik daha ram alıp takviye yapabilir miyim?

Son can alıcı soru: bende AMD FX 9590 işlemci var, işlemcinin normal hızı 4.7 GHZ ama benim bilgisayarım ilk aldığımdan beri 4.0 GHZ olarak çalıştırıyor bunun sebebi ne olabilir?

wmaraci
reklam

crookersss crookersss </codenart> Kullanıcı
  • Üyelik 27.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek WM
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad S** Ö**
  • Mesajlar 569
  • Beğeniler 212 / 177
  • Ticaret 1, (%100)
Kardeşim, öncelikle 1. sorudan başlayayım.

Termal macunun arada sırada yenilenmesi performans bakımından önemlidir. Çünkü macunun içerisindeki etken madde zamanla görevini yapamaz hale geliyor. Eğer bilginiz var ise herhangi bir bilgisayar parçası satan yerden 5-10TL arasında olan bir macun alarak sürebilirsiniz. Fakat bilginiz yok ise bir bilgisayarcıya götürerek bilgisayarınızın tamamen temizlenmesini ve macununun yenilenmesini isteyebilirsiniz.

2- Aynı frekans ayarında olan bir Ram takmanızın hiç bir sorunu olmaz rahatlıkla takabilirsiniz.

3- AMD'nin forumlarında okuduğum kadarıyla işlemci stres altındayken, yani yoğun çalışma esnasında kendi hızını kendi ayarlayarak standart 4.7'ye kadar çıkıyormuş. 4.0ghz olarak çalışması normal.

umarım yarıdımcı olmuştur. kolay gelsin.
uMc

kişi bu mesajı beğendi.

Turkgucu21 Turkgucu21 CheffAvsar Kullanıcı
  • Üyelik 18.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Commis de Cuisine
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 918
  • Beğeniler 158 / 207
  • Ticaret 2, (%100)
Amd işlemcileri ne kadar iyi soğutma yaparsan o kadar yükseliyor 70 derece altında kaldığı sürece hız yükselir
uMc

kişi bu mesajı beğendi.

Valkyrie Valkyrie Interface Designer / IT Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Interface Designer / IT
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 1365
  • Beğeniler 20 / 195
  • Ticaret 2, (%100)
Selamlar,

Termal macun donmuş, kurumuş, uçmuş hatta tatile bile çıkmış olabilir. Siz en iyisi mi 5 10 liralık termal macunlardan almayın. Gidin iletkenliği güzel olan şöyle ufacık nohut kadarcık olup 30 lira olan macunlardan alın bir bilgisayarcıya sürdürün. Ama sizin verdiğinizi sürdüğüne emin olun. İstediği kadar maval okusun umursamayın dediğim tarzda bir ürün sürdürün. 5 10 liralık olupta 30 liraya satılanı almayın tabi.

Diğer yandan tabi farklı ram ekleyebilirsiniz değerleri aynı olmak koşuluyla. Ama siz yinede bir araştırın bakalım anakartınız ne kadar ram destekliyor diye.

Kolay gelsin.
uMc

kişi bu mesajı beğendi.

the World shall know Pain
Interface Designer / IT
wmaraci
wmaraci

uMc uMc WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Software Engineer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 88
  • Beğeniler 25 / 11
  • Ticaret 0, (%0)

Turkgucu21 adlı üyeden alıntı

Amd işlemcileri ne kadar iyi soğutma yaparsan o kadar yükseliyor 70 derece altında kaldığı sürece hız yükselir

Oyun oynarken oyunu alta alıp kontrol edicem bakalım yükseliyor mu diye hocam

Valkyrie adlı üyeden alıntı

Selamlar,

Termal macun donmuş, kurumuş, uçmuş hatta tatile bile çıkmış olabilir. Siz en iyisi mi 5 10 liralık termal macunlardan almayın. Gidin iletkenliği güzel olan şöyle ufacık nohut kadarcık olup 30 lira olan macunlardan alın bir bilgisayarcıya sürdürün. Ama sizin verdiğinizi sürdüğüne emin olun. İstediği kadar maval okusun umursamayın dediğim tarzda bir ürün sürdürün. 5 10 liralık olupta 30 liraya satılanı almayın tabi.

Diğer yandan tabi farklı ram ekleyebilirsiniz değerleri aynı olmak koşuluyla. Ama siz yinede bir araştırın bakalım anakartınız ne kadar ram destekliyor diye.

Kolay gelsin.

Çok teşekkürler bilgilendirme için, ana kartıma baktım 32 GB'ye kadar ram destekliyormuş. Ama benim işlemci soğutucum çok büyük olduğu için bir tane ram slotunu kapatıyo yani max 3 slot kullanabiliyorum. Hatta aynı sebepten ötürü kasamın kapağı kapanmıyor kasanın kapağının kapanmaması da performansı etkiler mi oyunlarda vs?

Valkyrie Valkyrie Interface Designer / IT Kullanıcı
  • Üyelik 03.07.2011
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Interface Designer / IT
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad S** E**
  • Mesajlar 1365
  • Beğeniler 20 / 195
  • Ticaret 2, (%100)
Ee o zaman iade ediver işlemci soğutucunu madem ergonomi yok üründe, üründe olmayıversin. O kadar büyükse maliyetlidir de onun yerine sıvı soğutma koyun.

Kasa kapağının açık olması sorun teşkil etmez. Dahada iyi olur, ısı ne kadar düşükse o kadar iyi. Sadece ekstra iş çıkaracak oda statik elektriğin çektiği tozu üfletmen lazım belirli aralıklarla o kadar. Üflet dedim bak çektir demedim :)
uMc

kişi bu mesajı beğendi.

the World shall know Pain
Interface Designer / IT
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al