freelance iş ilanları

Baştan Sona WP'yi Öğrenmek İstiyorum

7 Mesajlar 1.039 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

yns52 yns52 Yunus Emre Uzun Kullanıcı
  • Üyelik 04.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** U**
  • Mesajlar 21
  • Beğeniler 1 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar,
Ben baştan sonra Wordpress'i öğrenmek istiyorum ve bunun için gidebileceğim bir yol var mı acaba ?
WP'yi öğrenmekten kastim paneli vb. kullanımını değil.
HTML/CSS'ini kendim döktüğüm siteleri tamamen WP'ye entegre edebilmek istiyorum.

CSS bilgimin oldukça yeterli olduğunu düşünüyorum yani neredeyse bakıp da CSS'ni dökemeyeceğim bir şey olduğunu pek sanmıyorum ama asıl interaktif çalışmalar yapabilmek için gerekli olan pHp gibi dillere çok hakim değilim.
PHP bilgim çok temel fakat bir çok pHp kodlamaya baktığımda mantığı genel olarak kolay kavrıyorum.

Özetle bir haber sitesi, bir film sitesi, bir blog veya bir kurumsal tasarım CSS'ni tamamen WP'ye entegre edebilecek kadar WP'yi öğrenmek hatta gerekirse daha da detayına girmek istiyorum çünkü bildiğim kadarıyla günümüzde WP'nin neredeyse kullanamayacağı alan yok. :)

Sıfırdan PHP öğrenip kendi panelimi yazmaya kalkmanın çok mantıklı bir şey olacağını düşünmüyorum şuan için.

Wordpress'i öğrenmek için sırasıyla nasıl bir yol izlemeliyim? Nereden başlamalıyım?
İngilizce kaynaklarda kabulumdur. Türkçe olursa daha iyi ama sadece İngilizce düzgün kaynak varsa oda sorun olmaz.

Şimdiden teşekkürler :)

wmaraci
reklam

Karakurt Karakurt www.cemkarakurt.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 03.10.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 695
  • Beğeniler 45 / 109
  • Ticaret 21, (%95)
Hocam öğrenmenin en iyi yolu kullanmaktır. Bol bol deneme yapın. Basit temalardan başlayın tek sayfa temalardan mesela. Sonra blog temalarına ondan sonra portal temalarına geçin. Bunları yaparken bi ton hata ile karşılaşacaksınız en güzel noktası da bu. Hataları çöze çöze her seferinde dahada tecrübe kazanacaksınız. Eğitim seti olarak bir fikrim yok maalesef.

kişisel blog - https://www.cemkarakurt.com.tr - HOSTING FİRMASI ÖNERİLERİM : https://goo.gl/67KMKp

yns52 yns52 Yunus Emre Uzun Kullanıcı
  • Üyelik 04.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** U**
  • Mesajlar 21
  • Beğeniler 1 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Cevap için teşekkürler, birazdan css'ini yaptığım tek sayfa bir temayı Wordpress'e aktarmaya çalışacağım. :)

umutalparslan umutalparslan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Bilişim
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad U** A**
  • Mesajlar 416
  • Beğeniler 35 / 71
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam WordPress Codex sayfasından da bilgiler alabilirsiniz hangi PHP kodu ne işe yarıyor görebilirsiniz. Yazılar için hangi kod header,footer için hangi kod ve nerelerde kullanılır detaylı şekilde Codex sayfasında mevcut. Hazırladığın tek sayfayı bize de yolla bizde test edelim fikirlerimizi söyleyelim.

wmaraci
wmaraci

siyahh siyahh SEO Danışmanlığı Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2012
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek SEO DANIŞMANI / E.E Mühendisi
  • Konum Adana
  • Ad Soyad E** G**
  • Mesajlar 2199
  • Beğeniler 771 / 487
  • Ticaret 18, (%100)
Yukarıda arkadaşın dediği gibi bol bol deneme yapın.Pes etmeyin güzel sonuçlar zamanla alırsınız

AzX66 AzX66 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 12.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad A** B**
  • Mesajlar 1457
  • Beğeniler 846 / 453
  • Ticaret 14, (%100)
wordpress tema programlama kitabı var alabilirsiniz

WWT WWT NazımYılmaz Kullanıcı
  • Üyelik 09.08.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Web Tasarım Departman Sorumlus
  • Konum Konya
  • Ad Soyad N** Y**
  • Mesajlar 340
  • Beğeniler 86 / 94
  • Ticaret 2, (%100)
hocam temelleri sayayım size;
- her içerik bir posttur, döngülerle listelenirler, postlar fieldlar ile zenginleştirilir
- kategori, etiket vesaire taxonomyler vardır, postları filtrelemeye yarar
- header ve footer her sayfada gösterilir,
- neredeyse her şeyi wordpress'in bzler için çoktan hazırladığı fonksiyonları kullanarak yapabiliriz, codex ve kullanılan eklentilerin dökümanlarına bakarak her şeyi çözebilirsiniz kolayca
- eklenti kullanma konusunda herkes uyarıyor ama siz kaçınmayın, önce eklentileri kullanarak onların çalışma mantığını kavrayın, sonra çoğu şeyin eklenti kullanamdan da yapılabileceğini göreceksiniz hatta kendiniz yapacaksınız.
- temaları olabildiğince parçalayın, aynı kodları tekrar tekrar farklı dosyalarda çalıştırmayın, tek bir yerden kontrol edip gerekli yerlerde getirmeyi deneyin ( get_template_part(yorum, alani); gibi )

* ufak tefek sorunlarınız olduğunda konu açmaktan çekinmeyin, sorduğunuz soruya kendiniz yanıt bulursanız konuya eklemekten çekinmeyin

şimdiden başarılar :)

Kişisel : nazimyilmaz.com.tr
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al