wmaraci reklam
lidertakipci

Özel Üniversiteler Ne Kadar Adaletli

21 Mesajlar 2.420 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Lions Lions WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
Arkadaşlar merhaba. Epeydir sohbetini ettiğimiz bir konu hakkında sizlerin de görüşünü almak istiyorum. Bir ülkede "özel/vakıf" üniversitelerinin olması ne kadar adil?

Üniversite bir bilim yuvası, yüksek öğrenim kurumudur ve hemen her ülkede (devlet için) bu kurumlarda okumanın bir bedeli vardır. Bu bedel çeşitli sınavlardan alınan puanlar ve bilgi birikimidir. Fakat özel üniversiteler çok az bir bilgi ve sadece parayla aynı imkanı sunmaktadır.

Hatta bazı vakıf üniversiteleri, yurt dışından alanında uzman akademisyenler getirmekte. ÖSYM'de derece elde edip devlet üniversitesini tercih eden öğrenci, o hocadan ders alamazken sadece barajı geçip parasıyla aynı bölümü vakıfta okuyan bir öğrenci bu şansa sahip olabiliyor.

Örneğin İstanbul'da (aynı piyasanın olduğu şehirde) devlet üniversitesinde bir bölüm okumak için yüksek bir puan almak gerekirken, vakıf üniversitesinde aynı bölümü ücretli okumak için barajı geçmek yetebiliyor. (Elbette bazı istisna üniversiteler var Koç gibi.)

Sizlerin bu konudaki görüşü nedir?

wmaraci
reklam

KartPazar KartPazar Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 03.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Ön Ödemeli Kart Satışı
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad B** U**
  • Mesajlar 1135
  • Beğeniler 160 / 373
  • Ticaret 16, (%100)
Özel üniversiteler parayı zenginlerin çocuklarından alıp başarılı öğrencilere verir. Tamamında burs kontenjanı vardir. Adaletsiz bir durum yok ortada. Basarili öğrencilerin finansmanı zengin öğrenciler tarafından sağlanır.
Bayro ExelDragon Batuhnrr

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
BetAjans

Nasıl yani? Örneğin İstanbul'da bir vakıf üniversitesi kontenjanı;

Tam burslu: 7
Ücretli: 60

60 kişiden aldığı paralarla 7 kişinin eğitim masrafını mı karşılıyor? :D
Bayro

kişi bu mesajı beğendi.

metapak metapak WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2016
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum KKTC
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1052
  • Beğeniler 134 / 491
  • Ticaret 19, (%100)
60 kişiden alınan para ile 67 kişinin eğitimi karşılanıyor. 30'u öylesine geliyor diye düşünürsek 60 kişinin parası ile 37 kişi okuyor, sosyal faaliyetler için sosyal alanlar kuruluyor, reklam çalışmaları yapılıyor, öğretmenlerin maaşları ödeniyor, daha iyi bir eğitim ortamında eğitim veriliyor. Bunlara bakarsak çoğu özel üniversite kaliteli eğitim sunuyor diyebiliriz.
Üniversitemizin 2,5. yılı özel burs tarzında sözde eğitim yuvaları dışında gayet olağan bir durum bence.

Tabi haketmeyenlerin haketmedikleri bölümde okumaları var. Bu tartışılabilir.
Bayro Batuhnrr

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
Hocam zaten demek istediğim üniversitelerin ücretli olması vs. değil. Eğitim gibi önemli bir alanda ve bir bilim yuvasında, kimisi için şartlar son derece zor ve başarı gerektirirken kimisi için parayı bastırıp okuması adaletsiz değil mi?

demirkurt94 demirkurt94 www.BizimSMS.Mobi Kullanıcı
  • Üyelik 23.02.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Bizim SMS
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** D**
  • Mesajlar 589
  • Beğeniler 133 / 143
  • Ticaret 114, (%99)
İstanbulda bazı vakıf üniversitelerinin %25 burslusu bile anadoludaki devlet ünilerinden fazladır diye düşünüyorum.

• Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
demirkurt94 Elbette o yüzden belirttim bazı istisnalar hariç Koç gibi vs diye.

mustix mustix WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** R**
  • Mesajlar 536
  • Beğeniler 17 / 323
  • Ticaret 103, (%99)

Lions adlı üyeden alıntı

Hocam zaten demek istediğim üniversitelerin ücretli olması vs. değil. Eğitim gibi önemli bir alanda ve bir bilim yuvasında, kimisi için şartlar son derece zor ve başarı gerektirirken kimisi için parayı bastırıp okuması adaletsiz değil mi?

Kapitalizmin bir oyunu. Paran varsa üstünsün.
Lions

kişi bu mesajı beğendi.

PaTRoN PaTRoN WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Kocaeli
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 730
  • Beğeniler 136 / 100
  • Ticaret 17, (%100)
Koç, Sabancı'ya diyecek bir şey yok zaten. Ama tercih edecekseniz o üniversiteyi yazmadan önce muhakkak okuyan birisinden ya da birilerinden yorum alın. İnterntte yorumları okuyun. Ama yok öyle her özel üniversitede zengin çocukları okuyor, baba parası yiyor. Ben Medipol'de okuyorum. Bir çok arkadaşım çalışarak kendi çabaları ile okuyor. Tabi aile desteği de olmadan olmaz. Medipol eğitime son derece önem veren bir üniversite. Önceliği eğitim. Para veririm dersi geçerim muhabbetleride yalan. Hoca dersten bırakırsa para alır muhabbetleri de yalan. Çalışırsan geçersin, çalışmazsan kalırsın. Ama şöyle diyeyim bazı üniversitelerde yok değil kolay sorup yüksek yüksek yüksek ortalamalarla geçiren. X üniversitesinden bizim üniversiteye gelen arkadaş var. Ortalaması o ünv'de 3 üstü iken burada derslerden büte kaldı. Yazacağınız üniversiteyi iyi araştırın. Önceliği eğitim olsun(Bana göre)

İstanbul Medipol Üniversitesi Psikolojik Danışmanlık ' Sosyal Hizmet

• Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
PaTRoN

Hocam sorun üniversitenin içindeki eğitim sistemi değil. Nice özel üniler var, basıyor parayı getiriyor kral gibi akademisyeni. Mesele üniversiteye giriş. Barajın biraz üstünde puan alan iki çocuktan birisi parası olmadığı için bir şey yazamazken diğeri parayı bastırıp mühendislik, mimarlık okuyup meslek sahibi olabiliyor. En azından eğitim sisteminde bile böyle kapital ayrımcılığın olmaması gerekmez mi?
PaTRoN

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al