wmaraci reklam

Marka alan adları hakkında soru

7 Mesajlar 971 Okunma
wmaraci reklam

Rootz Rootz Rootzilla Kullanıcı
  • Üyelik 13.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Bilgisayar Teknikeri
  • Konum Erzincan
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 94
  • Beğeniler 19 / 18
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar.

Aklımda kurutulmuş organik ürünlerin satılacağı bir e-ticaret projesi var. Fabrikadan kurutulup vakumlu poşetlerle paketlenerek yurtiçinde satma düşüncesindeyiz.

Güzel bir isim buldum domaini de boştu ve satın aldım ancak domain ismi yurtiçinde faaliyet gösteren bir firma ile aynı. Sadece domain uzantılarımız farklı. Bu durum ilerleyen zamanlarda bana sorun çıkarır mı ?

Şirket olacağımız zaman muhtemelen farklı bir isim altında bir firma açılacak ancak domain ismi gıda sektöründe farklı bir firmanın adı ile aynı olacak.

Örneğin sitenin ismi 'hepsiburada.com' ancak firma adı 'D-MARKET Elektronik Hizmetler Tic. A.Ş.' olarak geçiyor. Ben de 'hepsiburada.net' domainini aldım ve 'Rootz Bilişim Hizmetleri' şeklinde bir firma üzerinden kullanıyorum. Bu marka açısından benim aleyhime olur mu ?

Tekrar belirtiyorum sektörümüz aynı ama sunduğumuz hizmet ve ürünlerimiz tamamen farklı.

Not: Markalar örnek olarak verilmiştir.

wmaraci
reklam

mert47 mert47 Seversin... Kullanıcı
  • Üyelik 25.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Akademik
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 460
  • Beğeniler 559 / 158
  • Ticaret 2, (%100)
Öncelikle şunu belirtelim; marka demek şirket demek değildir. Bir şirketin birden çok markası olabilir. Örneğin Full Force benzin sadece OPET'de bulunmaktadır.

fmoyuncusu.com

• Üyelik 13.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum Erzincan
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 94
  • Beğeniler 19 / 18
  • Ticaret 0, (%0)
mert47

Cevap için teşekkür ederim. Bir kaç yerde okuduğuma göre marka sahibi hukuki olarak internet sitesine erişim engeli koyabilirmiş. Ticaret yapılacağı için maddi tazminatı da cabası. Basit bir iş yapılmayacak sonuçta ileride ciddi bir kazanç sağlayabileceğimiz bir iş olacak. Sanırım farklı bir isim üzerine düşünmemiz gerekiyor.
mert47

kişi bu mesajı beğendi.

Mahmut54 Mahmut54 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Hosting Sağlayıcısı
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 264
  • Beğeniler 135 / 83
  • Ticaret 2, (%100)
Şirket ünvanı ile marka farklı şeylerdir, şirketinize bağlı dilediğiniz kadar farklı marka oluşturabilirsiniz.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 13.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Konum Erzincan
  • Ad Soyad F** K**
  • Mesajlar 94
  • Beğeniler 19 / 18
  • Ticaret 0, (%0)
Mahmut54

Sorun da orada oluşacak galiba hocam. Alan adı hem marka hem şirket olarak kayıtlı görünüyor. Şirket olarak farklı bir isim olmama rağmen markası da kayıtlı olduğu için ileride sorun teşkil edecek gibi görünüyor.

Başka bir isim üzerine düşünmeye devam edeceğiz anlaşılan, teşekkür ederim.

mert47 mert47 Seversin... Kullanıcı
  • Üyelik 25.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Akademik
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 460
  • Beğeniler 559 / 158
  • Ticaret 2, (%100)
Yani bir de bu kadar bütçesi olan içeriği ve organik ziyaretçisi çok olan bir isim ile alan adı girişi yapmayın. Yani Google da arama alanına hepsiburada yazacaklar ilk sırada onlar çıkacak. Bence başka alan adı bakın, kendi markanızı yaratın.

fmoyuncusu.com

Mahmut54 Mahmut54 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2012
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Hosting Sağlayıcısı
  • Konum Sakarya
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 264
  • Beğeniler 135 / 83
  • Ticaret 2, (%100)

Rootz adlı üyeden alıntı

Mahmut54

Sorun da orada oluşacak galiba hocam. Alan adı hem marka hem şirket olarak kayıtlı görünüyor. Şirket olarak farklı bir isim olmama rağmen markası da kayıtlı olduğu için ileride sorun teşkil edecek gibi görünüyor.

Başka bir isim üzerine düşünmeye devam edeceğiz anlaşılan, teşekkür ederim.

Marka sınıfı nedir onu incelemek lazım. Eğer faaliyet alanınız farklıysa sorun olmayacaktır.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al