wmaraci reklam
lidertakipci

Sanal Poslar Hakkında Bilmeniz Gerekenler ve Bankaların Oranları

5 Mesajlar 1.475 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Komut Komut www.d-help.com Kullanıcı
  • Üyelik 23.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek E-Ticaret Yöneticisi
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 552
  • Beğeniler 17 / 169
  • Ticaret 29, (%100)
Merhaba arkadaşlar, sanal pos hakkında forumda gereksiz bilgi kirliliğine istinaden bu konuyu açma gereksinimi duydum. Burada size bankalardan sanal pos nelere dikkat ettiğini ve komisyon oranlarını aktaracağım.

Öncelikle bilmeniz gereken vergi levhanız yoksa sanal pos alamazsınız. Vergi levhanız varsa da her vergi mükellefine sanal pos verilmiyor. Basit usul vergi mükellefi iseniz sanal pos almanız gerçekten çok zor. Adi ortaklıklar da aynı şekilde. Yeni kurulmuş bir adi ortaklığında sanal pos alması biraz sıkıntılı. Ancak ülkemize yeni yeni yayılan home ofis çalışma tarzlarında gerçek usul vergilendirme olduğundan ötürü bu arkadaşlar tamamının olmasa da bazı bankaların sanal poslarını alabilirler.

Bundan sonra anlatacaklarımın tamamı bir firmanızın var olduğunu kabul ederek yazıyorum.

Öncelikle Direk Sanal Pos ile Ödeme Aracılarını birbirinden ayıralım.

Sanal Pos : Banka ile sizin aranızda tahsilat yapabilmenizi sağlayan ve fiziki bir posa bağımlılığı olmayan ancak bankalarca fiziki bir pos gibi uygulama gören ödeme aracıdır.

Ödeme Aracıları : Bankalardan aldıkları posları sizlere belli bedellerle kiralayan firmalardır. İyzico, iPara, PayTR, Goshopier, Paypal vs.

Arkadaşlar benim size öncelikli tavsiyem şudur, e-ticaret ucuz - uygun bir iş değildir. Bir site alıp xml'den ürün satmayla olmuyor. Bu konu ile alakalı yazıyı ayrıca yazacağım.

Arkadaşlar Türkiye'de sanal pos alt yapısını sağlayan bilinen 4 şirket var. Bunlarda Türkiye'de ki bankaların hemen hemen hepsinin alt yapısını sağlamaktadır. Bunlardan en büyüğü Asseco 'dur. Bu şirket Teb, Şeker, Finans, İş Bankası, Akbank ve bir iki bankanın daha alt yapısını sağlıyor. Aslında bizler normalde bu şirketin alt yapısını kullanıyoruz. Sadece arayüzleri farklı. Bir tek Yapı Kredi bankası kendi yazılımını kullanmaktadır. Tabi her banka asseco ile çalışıyor diye çalışma şartları bir değil. Gelin çalışma şartlarını inceleyelim;

Tüm Bankalardaki Ortalama Komisyon Oranları Başlangıçta Hemen Hemen Hepsi Aynıdır ve Ortalama Olarak Şu Şekildedir;
Tek Çekim : 0,80
2 Taksit : 1,80 + para puan
3 Taksit : 2,85 + para puan
4 Taksit : 3,90 + para puan
5 Taksit : 5,20 + para puan
6 Taksit : 6,40 + para puan
7 Taksit : 7,50 + para puan
8 Taksit : 8,90 + para puan
9 Taksit : 10,00 + para puan
10 Taksit : 11,20 + para puan
11 Taksit : 13,80 + para puan
12 Taksit : 14,40 + para puan

gibi birşeyle açılıyor. Şöyle söyleyeyim aslında bu bankaların default ayarları :D Bu sizin şubedeki hısmınızın durumundan tutun ki bankadaki paranıza kadar herşey bu komisyon oranlarının değişmesine nedendir. Gelin sırası ile ben nasıl çalışıyorum ve siz nasıl çalışabilirsiniz onları aktarayım.

İş Bankası : Arkadaşlar iş bankası sanal pos konusunda ileri görüşlü firmalardandır. Firmadan firmaya aldığı senelik sanal pos ücreti değişkenlik gösterse de yeni başlayanlar için 450 TL idi. Ancak ben iş bankasından 3 tane sanal pos kullandığım için ve işlem hacmim yüksek olduğu için benden yıllık pos başı 100 TL + kdv tabiki alıyorlar. Tabiki de komisyon da da 5 taksite kadar %0 alıyor 6 - 7 - 8 - 9 da da %1,80 komisyon alıyor.

Akbank : Şubedeki adamlar sanal pos diyince bön bön bakıyor. Çözümü sürekli operasyon merkezinden bekleyen bir banka. Normalde 180 dolar bir bedeli var yıllık, sanıyorum yakın bi tarihte değişecekti. Ben bu bankaya sanal pos ücreti ödemiyorum. Benden 7 taksite kadar komisyon almıyorlar. 12 taksite de %1 alıyorlar. Ancak hesabımda xxx.xxx.xxx para tutuyorum ve hiç aşağıya çekmiyorum. Ayrıca bir mağazamızın fiziki posunda buraya ağırlık verdiriyorum.

Finansbank : Yıllık 250 Tl alıyorlardı. Hala aynı mı bilmiyorum. Ben para ödemiyorum. Çünkü şirket maaş anlaşmam var 3 yıl boyunca hem maaşlar için iyi bir teklif aldık hemde komisyonu 9 taksite kadar %0.

Yapı Kredi : Yıllık 200 TL alıyorlar. Genelde + taksit olayları çok olur. Sanal pos işinde bunlarda epey bilgili. Ben 3 taksite kadar %0 ödüyorum oda + 4 felan veriyor. Geri kalanı bende de yüksek. 12 taksit %5 felan yani.

Teb : Yıllık 120 TL alıyor. Genelde banka müdürlerinin portföyünde oluyoruz biz. Müdürler bu işlerden az çok anlar ancak bu bankanınkiler bi türlü bilmiyor yada öğrenemiyor :D 6 taksite kadar %0 12 taksite kadar %1 ödüyorum. Ancak tüm çek ve senetlerimiz burada.

Halk Bankası : Yıllık 450 TL. Aralarında en odunlarıdır. Geçen aya kadar 5 taksite kadar %0 dı şimdi 4 taksit ancak +3 de kendi veriyor. Bu bankaya günahımızı bile vermiyoruz.

Vakıfbak : Yıllık bir ücret almıyorlardı. Ben bıraktım 2 yıl önce şimdi alıyorlarmı bilmiyorum. Ancak burunlarından kıl aldırmıyorlar. Ama aralarında en kolay aldığım sanal postu :) .

Arkadaşlar yukarıda verdiğim oranları sizin alabilmeniz için ciddi bir ticari hacim döndürmeniz gerekmektedir. Ben sadece bunları bilin ona göre kendinize yol çizin diye belirttim. Bu bankaların her birinden 3 er tane sanal pos kullanıyorum. Yıllık da x.xxx.xxx,xx rakam döndürüyorum sadece sanal poslardan. Bu yüzden benim komisyon oranlarımı kendiniz almanız çok zor.

Eğer bankaya işletsin diye para bırakamıyor ve ciddi bir işlem hacminiz yoksa herhangi birine başvurun. Sanal posunuz onaylanınca da portföy yöneticinizden komisyon oranlarını indirmesi için içten bi ricada bulunun. Yardımcı olurlar.

Sorularınızı buradan sorabilirsiniz arkadaşlar.

Diğer konum olan E-ticarete nereden başlanır yazımı da okuyabilirsiniz.

Nelere Dikkat Ediyorlar:

1- www.xxxxx.com/cpanel - xxxxx.com/admin - xxxxx.com/administrator uzantıları kesinlikle yönetim panelinize erişmemeli

2- Sitenizde SSL sertifikası bulunmak zorundadır.

3- Sunucunuzun default açık portlarını kapatmanız gerekmektedir.

4- Açık kaynak yazılımda seçici olabiliyorlar

5- Sitenizde iade politikası , satış sözleşmesi ve üye sözleşmesi sayfaları olmak zorunda ve herkesin ulaşabileceği alanda olmalıdır ( footera koydunmu yeter)

6- Üye girişi olmalıdır.

7- Sitenizde ürün olmalıdır ve satışa hazır konumda olmalıdır.

8- Sitenizde anlaşmalı kargo firmanız olmalıdır.

9- Aklıma gelenler bu kadar :)
demirkurt94 eka7a

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Euphrates Euphrates Bir tutam HUZUR ! Kullanıcı
  • Üyelik 04.11.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Error / %&
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad F** Ö**
  • Mesajlar 2978
  • Beğeniler 0 / 628
  • Ticaret 119, (%100)
Ben goshopier.com üzerinden satış yapmak istesem bu bahsettiklerinizden hangileri geçerli ?

* Hiçbir şeye ihtiyacımız yok, yalnız bir şeye ihtiyacımız vardır; çalışkan olmak!

• Üyelik 23.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 552
  • Beğeniler 17 / 169
  • Ticaret 29, (%100)

Euphrates adlı üyeden alıntı

Ben goshopier.com üzerinden satış yapmak istesem bu bahsettiklerinizden hangileri geçerli ?

Aslında hiçbiri. Bu saece reel sanal pos almak için. Goshopier aracı firma. Kendi şartları mevcut. Bu tamamen kendisine ait bir firması olanlar için. Ancak diğer Aracı firmaları da tek tek araştırıp bi yazı yazacağım

ahmetce33 ahmetce33 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek turizm
  • Konum -
  • Ad Soyad A** Ü**
  • Mesajlar 1155
  • Beğeniler 257 / 262
  • Ticaret 150, (%100)
yabancı firmalar nedir ? evrak vs gerektirmeden alabileceğimiz yerler varmıdır ?

Bir yalana inanmak sizi aptal yapmaz Saf olmak Şerefsiz olmaktan iyidir...
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 23.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad E** K**
  • Mesajlar 552
  • Beğeniler 17 / 169
  • Ticaret 29, (%100)

ahmetce33 adlı üyeden alıntı

yabancı firmalar nedir ? evrak vs gerektirmeden alabileceğimiz yerler varmıdır ?

Yabancı firmalardan kastınız yabancı banka ise eğer vatandaşlığınız yoksa alamazsınız. Eğer alt yapı olarak firma arıyorsanız paypal gibi buna alternatif referans olabileceğim bi sistem yok. Hiç biri ile çalışmadım ancak bunuda listeme ekliyeyim bi araştırayım bunuda konu olarak açarım.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al