wmaraci reklam
lidertakipci

Örgün Öğretimden Açık Öğretime Geçmek İstiyorum!

11 Mesajlar 2.956 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

PhotoSky PhotoSky Kimlik Onayı Bekliyor Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 30.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek photo shoper
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 136
  • Beğeniler 105 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
Evet Arkadaşlar direk konuya girmek istiyorum. Sakarya Üniversitesinde 4 yıllık 2. öğretim Maliye Bölümü okuyorum. 4.sınıfa geçtim. Fakat açık öğretim fakültesine geçmek istiyorum. Sormak istediğim 1-2 soru var.

1. Açık öğretime geçince örgün öğretimde ki derslerin geçti olarak sayılıyor mu yoksa tekrar baştan mı okuyorsun ?
2. Askerliği 5 ay yapabiliyor muyuz?

wmaraci
reklam

glockmae glockmae Hoop biraderim! Kullanıcı
  • Üyelik 25.11.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Avare
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad N** Ç**
  • Mesajlar 401
  • Beğeniler 0 / 207
  • Ticaret 8, (%100)
Lise olarak yanıtlaya bilirim. Liseden kovulduğum da açık öğretime kayıt yaptırmıştım. Lise de verdiğim derslerin kredileri notuma eklenmişti o yüzden sorun olacağını düşünmüyorum. Ve açık öğretimle,normal lisenin yani üniversitenin de bir farkı yok o yüzden bence askerliği 5ay yapabilirsin. Ama başkalarına da sorup öğrenmekte fayda var.
PhotoSky

kişi bu mesajı beğendi.

Ranay Ranay WM Aracı Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Bankacı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** N**
  • Mesajlar 596
  • Beğeniler 415 / 192
  • Ticaret 1, (%100)
Örgün eğitimde başarı ile tamamladığın derslerden Aöf'te uyumlu olanlarını alman gerekmez.
askerlik kısa olur.
PhotoSky

kişi bu mesajı beğendi.

slmmrb12 slmmrb12 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek üniversiteli
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 782
  • Beğeniler 157 / 158
  • Ticaret 13, (%100)
Hocam örgünde aldığın dersleri açık öğretimde saydıramazsın. Sadecr tarih edebiyat ve ingilizceni sayarlar onlarıda gördüysen. Askerlik konusunda bilgim yok
PhotoSky

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 30.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek photo shoper
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 136
  • Beğeniler 105 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
slmmrb12 hocam söylediklerin kesin mi ? etrafında böyle biri var mı örgünden acıga geçen, onda da böyle mi olmuştu ?

• Üyelik 05.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek üniversiteli
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 782
  • Beğeniler 157 / 158
  • Ticaret 13, (%100)
Evet ilahiyatta böyle oldu hocam
PhotoSky

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 30.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek photo shoper
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 136
  • Beğeniler 105 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
slmmrb12 Anadolu universitesinde mi okudunuz ilahiyatı ?

• Üyelik 05.09.2015
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek üniversiteli
  • Konum Manisa
  • Ad Soyad B** Y**
  • Mesajlar 782
  • Beğeniler 157 / 158
  • Ticaret 13, (%100)
Örgün dü açığa geçmeye çalıştı hocam
PhotoSky

kişi bu mesajı beğendi.

Ranay Ranay WM Aracı Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 13.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Bankacı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad B** N**
  • Mesajlar 596
  • Beğeniler 415 / 192
  • Ticaret 1, (%100)
%100 Emin olmamakla beraber , daha önce yatay geçiş yapmak adına bu tür konuları aşırı araştırmış çeşitli üniversitenin ilgili yatay geçiş komisyonları ve devlet üniversitelerinin öğrenci işleri ile görüşerek edindiğim bilgilere dayanarak söyleyebileceğim şey şudur ki : '' Yatay geçiş yapma konusunda ' örgün, ikinci öğretim veya açık öğretim ' ayrımı gözetmeksizin Yatay geçiş türünün ve koşulunun uygunluk verdiği her bölüme yatay geçiş başvurusu yapılabilir ve kabül edilmesi halinde geçiş gerçekleşir.

Daha sonrasında ise Yatay geçiş başvurusu sırasında zaten verdiğiniz ders içerikleri ve başarı durum belgesine bakarak ne kadar dersten muaf olup olmayacağınıza karar verilir.

Örnek veriyorum :

Tarih, Bölümünden Bilgisayar programcılığı bölümüne geçerseniz uyumlu olacak derslerin sayısı cok az olur ve eğer varsa geçiş yaptığınız üniversitede Genel ingilizce, ingilizce 2 , İnkılap tarihi , Edebiyat gibi genel ( yani herhangi bir branşa uymayan dersler ) den muaf olursunuz. Tabi oda başarı ile sınavlarını geçtiyseniz.

Eğer sizin dediğiniz gibi bölüm aynı ise bütün derslerin içerikleri büyük oranda uyuyor olacağından dolayı başarılı tamamladığınız tüm derslerden muaf olma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Fakat yinede dersin içerik farklılığı ve benzeri konulardan dolayı ufak tefek farklılıklar oluşabilir. Bu da verdiğiniz dersin gittiğiniz üniversitede olmaması yada daha farklı sebeplerden dolayı alttan ders almanıza sebep olabilir. Önemli olan ders adı değil Ders içeriği + Başarılı tamamlamanız.

Elimden geldiğince yardımcı olmak adına detaylıca yazmaya ve dilim döndüğünce bilgimi aktarmaya çalıştım.

Fakat nasıl daha net ve doğru bilgiye ulaşırım derseniz ilk tavsiye olarak, ayrılmak istediğiniz kurum ve yatay geçiş başvurusu yapmak istediğiniz kurumun varsa yatay geçiş komisyonu eğer yok ise öğrenci işleri yada ilgili kurulu ile görüşmenizdir.

Ayrıca sadece bilgi almak adına özel üniversiteleri arayarak ben farklı üniversiteden size geçiş yapma düşüncesindeyim ama karar veremiyorum diyerek sorunuzu o üniversitelere uyarlayarak sorabilirsiniz. ( Bu konuda Nişantaşı üniversitesi, Aydın üniversitesi ve Beykent Üniversitesi aşırı kibar konuşarak detaylıca yardımcı olmak için elinden geleni yapıyorlar. + Bazı üniversiteler ise cok kaba konuşup suratınıza telefon kapatabilir.)
PhotoSky

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 30.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek photo shoper
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 136
  • Beğeniler 105 / 17
  • Ticaret 0, (%0)
Ranay eyvallah hocam çok teşekkür ederim. Ben aynı bölüme geçmeyi düşünüyorum. İnşallah dersler sayılır. Hayırlı geceler

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al