El hareketi’ yapan kutup ayısına çözüm: Kitap sayfası yırtılarak dağıtılacak

11 Mesajlar 1.340 Okunma
smmexpress

denizbabasi denizbabasi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 1598
  • Beğeniler 659 / 572
  • Ticaret 56, (%100)
El hareketi’ yapan kutup ayısına çözüm: Kitap sayfası yırtılarak dağıtılacak

Altıncı sınıf çocuklarına okutulacak Türkçe kitabında yer alan ve tartışma yaratan ‘el hareketi’ yapan kutup ayısı karikatürüne çözüm bulundu: Karikatürün bulunduğu 13’üncü sayfa yırtılarak dağıtılacak.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın onayından geçerek beş yıl süreyle ders kitabı kabul edilen kitapta, buzul parçasına çıkan kutup ayısının kendisinden yardım isteyen bir adama el hareketi yapması tasvir edilmiş ve karikatür için ‘Karikatürü yorumlayalım’ ibaresi de eklenmişti.

Tartışma yaratan karikatürün çizeri Selçuk Erdem de kendisinden izin alınmadığını kaydetmişti.

Okullara ulaştırılan kitaplardan, karikatürün bulunduğu 13’üncü sayfa yırtılarak çıkartılıyor. Bu yıl dağıtılacak kitapta 13’üncü ve 14’üncü sayfalar olmayacak.

Konuyla ilgili açıklama yapan Türk Eğitim Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Merih Eyyup Demir şunları söyledi: “Okullarımızda dağıtılan kitapların ihale, inceleme ve dağıtımı sürecinde ne kadar titiz davranmamız gerektiği konusunda çok açık bir örnektir. Çizerin izin alınmadığı ifadesi ise akademik çerçevelerde sıkça rastladığımız intihal konusunun da yeniden değerlendirilmesini gerektirmektedir. İntihal yerine özgün çalışmalar yapma gerekliliğimiz ortadadır. Önümüzdeki yıl için altıncı sınıf çalışma kitabının kolaycı yolla eğitimde kullanılmasının doğru bir davranış olmadığını düşünüyorum. Talim Terbiye Kurulu’nun da kitap konusunda yaşananlardan ileriye dönük bir örnek almış olacağını ifade etmek istiyorum.”

Diken

wmaraci
reklam

Crewx Crewx Mr.Whale Kullanıcı
  • Üyelik 19.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Software Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** C**
  • Mesajlar 3706
  • Beğeniler 1310 / 1310
  • Ticaret 152, (%100)
Eğitim 0 Sonra avrupa bizi kıskanıyor !
AliEREN Gucluyazar BrianFinch

kişi bu mesajı beğendi.

SenolK SenolK WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 27.12.2014
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Bilgisayar Mühendisi
  • Konum ABD
  • Ad Soyad Ş** K**
  • Mesajlar 916
  • Beğeniler 362 / 281
  • Ticaret 11, (%100)
Büyük bir zeka kim akıl etmiş bunu yahu nasıl olabilir dahice bir fikirmiş kitap sayfasını yırtmak :D amarıga bizi gısganıyor gılışdarrrr :D

• Üyelik 28.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 1598
  • Beğeniler 659 / 572
  • Ticaret 56, (%100)
ŞenolK birde bu kitaplar 18 tane uzmanın (!) kontrolünden geçiyor... Düşünün artık..
SenolK AliEREN

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

AliEREN AliEREN Wmaraci Kullanıcı
  • Üyelik 11.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** S**
  • Mesajlar 398
  • Beğeniler 146 / 80
  • Ticaret 14, (%100)
Eyyy Kutup ayısı sen kimsin ya?

Victoryksk Victoryksk Aracdk-Yakında Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Web
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad Z** Ö**
  • Mesajlar 1599
  • Beğeniler 306 / 523
  • Ticaret 34, (%100)
Hadi kontrol edenler görmediler de koyan niye koydu anlamadım ki :) troll bi eğitimci koydu heralde
53456

kişi bu mesajı beğendi.

tamerh tamerh WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.12.2012
  • Yaş/Cinsiyet 44 / E
  • Meslek Eğitim
  • Konum Karaman
  • Ad Soyad A** Y**
  • Mesajlar 359
  • Beğeniler 198 / 178
  • Ticaret 10, (%100)
Eminim karikatürü koyan kişi "kutup ayısı küresel ısınmaya sebep olan İNSANOĞLUNA el uzatıyor, ayı daha fazla İNSAN" gibi bir önerme olduğu düşündü. Ve elin şeklini görmedi. Peki UZMANLAR? Onlar ya hiç bakmadı, ya da dikkatli bakmadı. Sonuçta bu karikatür kitaba girdi. Çünkü her sene müfredat değişiyor, yeni kitaplar basılıyor ve bu işler aceleye geliyor. Bu kadar hata az bile. Haa "altına sitenin adını yazınca karikatüristten izin almaya gerek yok canım" düşüncesine hiç mi hiç girmiyorum. Keşke yırtılmasa idi güler geçerdik çocuklarla.

• Üyelik 28.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 1598
  • Beğeniler 659 / 572
  • Ticaret 56, (%100)
tamerh ne kadar özensizce hazırlandığını bir kez daha görmüş olduk... 18 uzmandan geçiyor bu kitaplar ama hatalar hiçbir zaman eksik olmuyor. Her yıl düzenlenen sınavlarda birkaç soru iptal edildiği için hiç şaşırmıyorum artık.

Kurklu Kurklu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 11.12.2013
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Adana
  • Ad Soyad İ** K**
  • Mesajlar 262
  • Beğeniler 78 / 74
  • Ticaret 11, (%100)
Karikatürün çizeri Selçuk Erdem, karikatür kitaba koyulurken kendisininde haberi olmadığını söylemiş. Hatta twitter üzerinden bu konuyla alakalı tweette attı;

Karikatürleri izin almadan kullanırsanız başınıza bunlar gelir. Bana sorsaydınız okul kitabı için uygun olmadığını söylerdim.

MesuT MesuT Kullanıcı
  • Üyelik 02.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** C**
  • Mesajlar 1830
  • Beğeniler 1585 / 557
  • Ticaret 2, (%100)
Bence. İbret alinacak bir karikatur koyulmasi daha iyi olurdu. En azindan kuresel isinmanin zararlarini anlarlardi ama bunun gibi binlerce bos bilgi veren sayfalari yirtmalilar bence.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al