wmaraci reklam
lidertakipci

İntihar ettiren balina oyunu ve diğerleri

21 Mesajlar 5.927 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

vanpark vanpark WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 02.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek PHP Coder
  • Konum Van
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 229
  • Beğeniler 39 / 22
  • Ticaret 3, (%100)
Öncelikle merhabalar arkadaşlar. bu yazıyı yazmamın en büyük sebebi Oyunların Çocuklarımız Üzerindeki Tehlikesi ve sosyal medyanın gelişmesi ile günümüz çocuklarına gençlerimize verdiği zararlar.

Son olarak sosyal medya oyunu olan mavi balina (sakın aratıp giriş yapmayın tüm bilgilerinizi aileniz ve eviniz tüm kişisel bilgilerinizi ele geçirip tehditle oyun oynatıyorlar ) oyunu yüzünden 24 yaşında hayatına son veren genç kardeşimiz gibi başkalarının başına böyle bir şey gelmesin diye yazıyoruz.

şimdi biraz oyunu tanıtalım - oyun Rusya sosyal medya bağlantılı bir oyun site içinde gezerken size bir mesaj geliyor oyun oynamak istermisin diye EVET dediğiniz an tüm bilgileriniz - ip adresi ev adresi evinizin uydu görüntüsü anne ve baba bilgileriniz direkmen adminin eline geçiyor ve oyun başlıyor.

Size kendinize zarar verecek görevler veriyor.

Sakın ben yapmam kendime hakim olurum saçmalık felan diyip bulaşmayın Çünki size o görevleri yaptırmak için gerçek hayatta çok farklı taktikler uyguluyorlar ve yapmak zorunda kalıyorsunuz. Kolunu jiletle adını yazacak şekilde kes. Bir cama kıracak şekilde yumrukla videoya çek. Kafana çivi sapla. 50. Görev hayatına son ver oluyor.

bu sadece 1 oyun bunun gibi bir çok Oyunların Çocuklarımız Üzerindeki Tehlikesi için çok ciddi ve büyük tehlike arz ediyor Çünki;

Silah oyunları, savaş oyunları, online oyunlar çocukları multi player zevkiyle tanıştırıyor ve ben ondan daha iyi olmalıyım şeklinde başlayıp önce para yatırarak daha sonrasında agresif tavırlarla anne, baba ve arkadaşlarına sert çıkışlarda bulunarak oyundaki karakterine bürünmeye başlıyor.

Online oyunların çocuklarımız için tehlikeli olan yanlarını say say bitiremeyiz ama çok ciddi olan birkaç örnek verebilirim.

mesela oyun oynarken yapılan bir hata sonucu oyunda öldürüldü. Hemen öldüren kişiye annesine babasına kardeşine küfür etmekle başlıyor.

Daha sonrasında bir sonraki aşama olan agresif tavırlar. Klavyeye monitöre vurmalar masaya vurmalar hani deriz ya ergen psikolojisi durumun aynısıdır. Sürekli sanane, bana karışma, istemiyorum işim var, tarzında rahatsız edici sözler hakaretler ve dövecekmiş gibi davranışlar sergilemeye başlarlar zaten ondan sonra zapt etmek çok çok zor Çünki o rahatlık artık ona özgüven sağlamıştır. Para ver oyun alıcam, para ver çip alıcam para ver silah alıcam, telefonu ver mobil ödeme yapacağım gibi.

örnek oyunlar listelersek.

Joygame firmasına ait 4-5 oyun oynadım ve hepsini bırakmak zorunda kaldım çünki oyunda iyi bir noktaya gelmek istiyorsanız ciddi paralar harcamak zorundasınız.
hounds: last hope
goley
gta
miniecraft
wolfteam
league of legends

Örnek Olarak Joygame Sitesinin Ödeme ve Malzeme Alma Ekranlarına bi bakalım isterseniz

bu oyunlarda bir şeyler yapmak ve rakiplerinizden daha iyi görünmek istiyorsanız mutlaka para harcamak zorundasınız bu oyunların en büyük avantajı tamami ile çocuklar üzerinden para kazanmalarıdır. her ne kadar +13 ibaresi koysalarda oyun içine girdiğinizde durumun ne kadar vahim olduğunu göreceksiniz.

gördüğünüz gibi Oyunların Çocuklarımız Üzerindeki Tehlikesi nin yanı sıra ciddi paralar ve ödeme yöntemleri bulunmaktadır. ve daha bunun gibi sayamayacağım bir çok oyun ciddi paralar almaktadır. Ayrıca online sözleşme olduğu için geri iade ve mahkeme yolu kapalıdır.

20 yıllık oyun tecrübelerine dayanarak (oyunun tehlikeli boyutunu fark ederek kopan biriyim)

şimdi bu intihar ettiren oyunumuza gelelim oyun biraz anlattıktan sonra video ve görseller ile size ne derece ciddi bir tehlike ile karşı karşıya olduğumuzu anlatacağım.

rus sosyal medya sitesi olan vk sitesine giriş yaptığınızda yoruma İngilizce olarak mavi balina yazdığınızda karşınıza bunu gerçekten istiyormusun diye bir ibare geliyor.

evet dediğiniz anda size ait tüm kişisel bilgiler internet ağınız aracılığı ile sayfanın yöneticisinin eline ulaşıyor.

Bu bilgiler - anne baba adsoyad - okul bilgileriniz adres bilgileriniz anne baba mesleği telefon numaraları ve bazı programlar sayesinde evinizin okulunuzun uydu görüntüleri gibi. Bunları daha sonraki günlerde en sık olan 26. Günde vereceği görevi yapmadığınız taktirde tehdit ederek kullanacaklardır. Daha önceki günlerde sizleri sınamak için tekrar kullanıyorlar. 26. Günde kesinlikle verdikleri görevi yapmak zorundasınız ibaresi kullanıyorlar.

oyundaki görevlere geçelim.

oyundaki görevleri 50 ye kadar yazamazdık çünki 29 günden sonra çok ciddi şekilde insan psikolojisini bozacak görevler bulunmaktadır. burda yazan görevleri biz yaptıkmı hayır 27 yaşında hayatına son veren üniversite öğrencisi bir geç kızın günlüğünde yazan görevler bunlar. intiharından sonra günlüğünde yazan görevleri yetkililerin basına vermesiyle elde edilen bilgilere dayanmaktadır. çünki oyunu oynamadan verilen görevleri bilmek imkansız ayrıca bir sonraki görevi görebilme merakıyla devam eden bu süreç artık durdurulamaz bir hale geliyor ve sonucunda 50. gün final. şuana kadar 130 kişinin intiharına sebep olan oyun gelecek için büyük bir tehlike arz etmektedir. ve kimse bunun için bir önlem almamaktadır. ebeveynler olarak bu görev bizlere düşmektedir. lütfen çocuklarımızı çocuk gibi yetiştirelim sanal dünyada yaşayan hayaletler gibi değil

Bir Kaç Örnek Video ve Görselle Makaleme Son Verirken Sizden Rica Ediyorum Lütfen Çocuklarımızı Bilgisayar - Telefon Tablet gibi zararlı cihazlardan uzak tutalım. Bu Gibi Cihazlar çocuklarımızı susturmak ve başımızdan salmak için kullanacağımız aletler olmamaları.

Oyunların Çocuklarımız Üzerindeki Tehlikesi Makalesi 14.09.2017 Tarihinde Yazıldı.
Adem ASLAN
kaynak : https://www.tarifdergisi.com/oyunlarin-cocuklarimiz-uzerindeki-tehlikesi.html
not: bilgi amaçlı yazılmış makaledir. lütfen paylaşarak ne kadar çok aileye ulaşırsak o kadar iyidir.

https://filmgezgini.com 350 Bin Yüklü Film 1 m+ Oyuncu Bilgisinden Oluşan Sağlam Film Platformu
wmaraci
reklam

MehmetFazilK MehmetFazilK - Kullanıcı
  • Üyelik 23.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 905
  • Beğeniler 198 / 255
  • Ticaret 30, (%100)
Online oyunlar çocukları gerçekten kötü etkiliyor inanır mısınız kardeşimin allaha şükür dediği tek an oyun oynarken şaka gibi. Bu arada mavi balina oyununa internet kafeden girersek genede aynı muameleyi görürmüyüz :D. Şaka biyana bir çözüm bulmak gerekiyor oyun sektörüne
vanpark

kişi bu mesajı beğendi.

ZenginAnil ZenginAnil WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 09.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek SEO
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** Z**
  • Mesajlar 932
  • Beğeniler 185 / 274
  • Ticaret 20, (%95)
Güzel bir içerik olmuş elinize sağlık. Özellikle çocuklar artık çok basit bir şekilde internet üzerinde zararlı olan her şeye ulaşabiliyor. Tablet, akıllı telefon ve bilgisayar kullanım yaşı çok düşük yaşlara indirgendi.

Bu kadar ciddi bir konuda bile biraz olayı boşluyoruz gibi geliyor bana. Zira Google'a "mavi balina oyna" ya da "mavi balina indir" yazmak çocuklar için artık çok basit bir şey. Bu oyunla ilgili her akşam televizyonda haber programlarında haberler yapılıyor. Bu haberleri çocuklar izleyip merak etmiyor mu sizce de? Bu oyunun adını bağıra bağıra televizyonlarda veya internet haberciliğinde kullanmak ne kadar doğru?

Bunu engellemek amacıyla bu iki sorgu gibi mavi balina oyunu ile ilgili oyunun oynanmasına teşvik eden, oyunun indirilmesini veya oynanmasını sağlayan web sitelerine erişim engeli müdahalesi yapılması gerekmiyor mu sizce de?

Erişim engelleri yalnızca siyaset için mi kullanılıyor bu ülkede?
vanpark JumperTech

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 02.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek PHP Coder
  • Konum Van
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 229
  • Beğeniler 39 / 22
  • Ticaret 3, (%100)
Valla bende çok oyun oynadım ve bağımlılığını çok iyi biliyorum ve çok tehlikeli olmaya başladı teknolojiyi yanlış kullanan kişiler yüzünden

https://filmgezgini.com 350 Bin Yüklü Film 1 m+ Oyuncu Bilgisinden Oluşan Sağlam Film Platformu
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 02.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek PHP Coder
  • Konum Van
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 229
  • Beğeniler 39 / 22
  • Ticaret 3, (%100)
Kesinlikle btk emniyet her şekilde bu oyunlara erişimi engellemeli

pubhane pubhane Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 21.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Konya
  • Ad Soyad K** E**
  • Mesajlar 396
  • Beğeniler 158 / 140
  • Ticaret 9, (%100)
Bahsettiğiniz oyun bir browser ya FPS oyunu değildir. Ve söz konusu Rus sitesi VK da dolaşıyorsunuz diye sizinle iletişime geçmezler. Söz konusu oyunu VK üzerinden arattiginizda yada etiket olarak bir paylaşımda kullandığınizda sizinle iletişime geçmelerini sagliyorsunuz. Sizinle iletişim halindeyken gönderdikleri bir dosyayı bilgisayarınızda açtığınız anda varsa pc kamerası bilgisayar içinde varsa belgeler ele geçiriliyor. Ancak bu oyunu kurgulayan psikopat kısa bir süre önce yakalandı. Hatta şöyle bir İddaa var söz konusu yakalanan oyun yapımcısının gerçek oyun yapımcısı olmadığı yakalanan bu kişinin de bu oyunu oynadığı ve görev olarak polise bu oyunun yapımcısı benim teslim oluyorum odemesi gerektiği ile ilgili gorevlendirildigi İddaa ediliyor. Oyunun hala devam ettiği birilerinin hala yönettiği dusunuluyor
vanpark

kişi bu mesajı beğendi.

MesuT MesuT Kullanıcı
  • Üyelik 02.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad M** C**
  • Mesajlar 1830
  • Beğeniler 1585 / 557
  • Ticaret 2, (%100)
Bu yazini okuyup googla da mavi balina arayanlar el kaldirsin :)))

• Üyelik 02.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek PHP Coder
  • Konum Van
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 229
  • Beğeniler 39 / 22
  • Ticaret 3, (%100)
�� valla Rus sosyal medya sitesi vk da olan bir uygulama olduğunu biliyorum normalde film upload için kullanıyordum artık onuda yapmıyorum en son 2 gün önce bir gencin intiharından sonra tamamiyle vazgeçtim. Acaba yermiyim o numaraları yemem yaş olmuş 35 ama gençlik hallerimi hatırlıyorum o halimde olan gençler varsa kesinlikle yaparlar diye düşünüyorum uyarmak lazım benimde oğlum var korkuyorum

Lions Lions WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.05.2017
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Web-Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** K**
  • Mesajlar 1027
  • Beğeniler 366 / 534
  • Ticaret 5, (%100)
Sen çocuklarına reel hayat amaçları, reel ödüller vermez, onu tabletle, telefonla, sanal "bulut" oyunlarla ödüllendirirsen çocuklar da gerçekliğini buralarda aramaya başlar. Bu işte en büyük suç ailelerindir. Asalak bir nesil yetiştirdiklerinin farkında değiller. Bu oyunda isteklerde bulunan ruh hastası insanlar her devirde vardı. Çocuğuna gerçek hayat amacını sorgulatmak, kitaplarla, geziyle ödüllendirmek yerine tabletle, oyunla ödüllendirirsen böyle olur.

Elbette her çocuk yeni çağa uyum sağlayıp, online deneyimler tadacak fakat bunu, bilincini kazandıktan, bir birey olmaya başladıktan sonra yapacak. Biz küçükken, bilincimizi henüz kazanmadan sokağa tek başına çıkartmaz, uzak yerlere göndermezlerdi. Her türlü kötülük var denirdi. İnternetin sokaktan bir farkı yok. Orası da her türlü kötülükle dolu bir Dünya. Ha 4 yaşındaki bir çocuğu sokağa salmışsın ha internete. Önce kim olduğunu, ne olduğunu, iyinin ve kötünün ne olduğunu bilsin sonra bilinçli bir şekilde girsin istediği yere.
vanpark Alper JumperTech

kişi bu mesajı beğendi.

Solhan Solhan WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** S**
  • Mesajlar 203
  • Beğeniler 57 / 74
  • Ticaret 11, (%100)
ip adresi ev adresi evinizin uydu görüntüsü anne ve baba bilgileriniz
Bu bilgiler zaten çokta zorlanılacak bilgiler değil. ip adresini bulunca ev adreside bulunur, google maps ten evin uydu görüntüsüde bulunur. Ana baba bilgisi içinde basit bir sosyal medya araması yeterli olur.

Şahsi düşüncem bu oyunların en temelinde insanların/çocukların popüler olma hevesini kullanarak ilerliyorlar. Buda günümüzün en büyük derdi zaten.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al