wmaraci reklam

Domain ile ilgili hukuksal bir konu

49 Mesajlar 4.206 Okunma
smmexpress

myk61 myk61 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 09.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 294
  • Beğeniler 29 / 62
  • Ticaret 2, (%100)
bLaCkReaLiSt tescil onaylanırsa ve tescillersem haber yayınına devam edebilir miyim ?

wmaraci
reklam

• Üyelik 09.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 294
  • Beğeniler 29 / 62
  • Ticaret 2, (%100)
FreeWaLLe aktif sitemi kapatmak zorunda kaldım ben zor durumdayım yani. Sizin olayınız nasıl sonuçlandı acaba ? dilerseniz özel mesaj ile atarmısınız. Teşekkürler

bLaCkReaLiSt bLaCkReaLiSt Hasan Kullanıcı
  • Üyelik 04.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum Samsun
  • Ad Soyad H** D**
  • Mesajlar 213
  • Beğeniler 37 / 56
  • Ticaret 2, (%100)

myk61 adlı üyeden alıntı

bLaCkReaLiSt tescil onaylanırsa ve tescillersem haber yayınına devam edebilir miyim ?

Marka danışmanlığı yapanlar var onlara sorabilirsiniz

Since1912 Since1912 Metaren.net.tr Kullanıcı
  • Üyelik 05.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek E-ticaret
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 435
  • Beğeniler 118 / 117
  • Ticaret 2, (%100)
Dostum tescille işin ne senin ben oraya çok pis takıldım. Marka tescil eğer sen yetersiz belge ile .com.tr olarak o ismi almış olsaydın domainin elinden gitmesine sebep olurdu. O zaman ihtiyaç duyardın.

Mesela kuzenim boyama aletleri üreten bir firma sahibi, reklam olarak algılamayın ama çok bilindik bir isim markaları. Picasso boyama aletleri. Sene 2011'de picasso.com.tr yi almak istedik domain doluydu picasso tekstil mi ne varmış zamanında adamlar siteyle hiç ilgilenmedik. takibe aldık domaini kimseye söylemeden düşsün diye bekledik domain sahibinide uyandırmamak için, beklediğimize de kavuştuk domain boşa düştü aldık. Sene 2013'te adam bizi aradı yok benim tescilim var .com.tr bana verceksiniz falan filan cart curt. Sonuç ? .com.tr ve bizimde farklı sektörden tescilimiz vardı diye domaini kaptırmadık.

Peki asıl Picasso'nun ressam olan :) hak sahibi olan torunları var birçok sebeple isimleri kullanıldığı ve marka değeri taşıdığı için sağa sola dava açıp kazanıyorlar. Ama bize karşı birşey yapamıyorlar. Çünkü biz kendi ürünümüzü üretiyoruz.

2 paragrafın sebebi konuyu anlamana yardımcı olmak. Sen sitedeki haberleri kendin ürettiğin ve/veya bir ajanstan resmi yollarla temin ettiğin sürece hangi uzantıyı kullanırsan kullan .com.tr hariç, karşı taraf evinide bassa yolunuda kesse birşey yapamaz. Trabzonlusun da ! Laz damarı yok mu sen de :)

Metaren.NET.TR
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 09.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 294
  • Beğeniler 29 / 62
  • Ticaret 2, (%100)
srox3 ev basmaktan korkuyorum da :) örnek için teşekkürler.

Hostidex Hostidex Innovative solutions Kullanıcı
  • Üyelik 26.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Bilişim Görevlisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** P**
  • Mesajlar 360
  • Beğeniler 139 / 138
  • Ticaret 15, (%100)
myk61 http://mevzuat.meb.gov.tr/html/27752_0.html adresindeki döküman bir nebze yardımcı olabilir.Kurum veya kişilerle mevcut ismi kullanarak paylaşım yapmanızın hukuksal bir yükümlülüğü olabilir.Alan adı kayıtlayıcı firmalarla durumu görüşerek daha net bilgi almanız mümkündür.

27207 27207 WM Aracı Anonim Üyelik
  • Üyelik 02.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet - /
  • Meslek
  • Mesajlar 1852
  • Beğeniler 346 / 707
  • Ticaret 5, (%100)
Net cevap:

Aynı kategoride yayın yaptığın için marka isminin benzerliğinden dolayı sorun çıkar.
Açacakları dava:
Haksız zenginleşme davası
Ama sonuç olarak sen o markaya ait bir siteymiş gibi davranmadığın için senden parasal kayıplarının tazminatını isterler. Rapor gösterirler, ziyaretçi kayıplarını gösterirler. Tahminen 10-15 bin lira tazminat isterler. Sen de Sulh'a başvurursun. Sulh'ta anlaşamazsanız hakim bir karara bağlar. Tazminat ödenmesi istenirse temyiz istersin ve mahkeme 2 sene uzar. 1.5 sene sonra siteyi amcaoğluna devredersin. O farklı içerikler paylaşır. Eski içerikleri siler. Karşı taraf da davanın seyri bozulduğu için Sulh'a başvurur ve 2 ay sonra sana farklı bir ilden yeni dava açarlar. Davalı sen olduğun için ilk 2 celbe gelmezsen 3. celbde seni evinden alırlar. Sen yine Sulh yolunu açıp bilerek anlaşmayarak temyiz istersin. Mahkeme yine uzar. Teyzeoğlunla devam eder ondan sonra enişte, dayı, hala, yenge... Aradan 18 sene geçince dava zaman aşımına uğrayıp otomatik düşer. Çok basit.

MehmetMasa MehmetMasa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 1946
  • Beğeniler 552 / 554
  • Ticaret 40, (%100)
Hocam konunun birazını okudum ve tek diyeceğim mng kargo salak mı 500.000$ verip domain alıyor :) Domain mantığı önce gelen alırdır. Marka tescil aynı tarz gibi düşünülürse 34 - istanbulun plakası haberde çok büyük bir kavram ondan önce ben 34-haber.com alıp tescilletsem size 34haber.com u ve haber34.com u kapattırabilecegim anlamına mı geliyor? Sizce kaç websitesi olan insan marka tescili yapmıştır? Açın haber sitenizi versinler mahkemeye sonuna kadar gidin savunun kendinizi en fazla siteyi kapatırsın domain yine sizde kalır her hangi bir ceza yaptırımı uygulanmaz.

• Üyelik 09.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek webmaster
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad M** Y**
  • Mesajlar 294
  • Beğeniler 29 / 62
  • Ticaret 2, (%100)
mehmetmasa bende sizin gibi düşünüp siteyi kapattım. Domaini vermiyorum.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al