wmaraci reklam

Röportaj: Koray Doğan Üresin

8 Mesajlar 1.299 Okunma
wmaraci reklam

mertaluc mertaluc işsiz Kullanıcı
  • Üyelik 13.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek işsiz
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1058
  • Beğeniler 353 / 134
  • Ticaret 0, (%0)
www.yarbanabiryolculuk.com sahibi olan Koray Doğan Üresin ülke ülke bisikletiyle dolaşıp gezdiği yerlerde yaptıklarını blogunda yazıyor. Koray bey bizi kırmayıp röportaj için sorularımızı cevapladı.

Kendinizi bizlere tanıtır mısınız ?

Adım Koray Doğan Üresin, Arkeoloji eğitimi aldım aynı zamanda Profesyonel turist Rehberiyim.

Sizi tur yapmanızı sağlayan ne oldu ?

Aslında belli bir sebebi yok, insan her zaman uzaklaşmak, yalnız kalmak ister ama fırsat bulamaz. Ben fırsat beklemeden yola çıkmayı tercih ettim.

Tura başlayalı ne kadar oldu ?

Tura Ocak ayının sonlarında başladım. Yaklaşık 3,5 aydır yollardayım.

Tura ilk nereden başladınız ve nereleri gezdiniz ?

Tura ilk olarak Brezilya’nın San Paulo şehrinde başladım. Ancak Brezilya çok pahalı bir ülke ben de fakir bir gezgin olduğum için Brezilya’dan doğrudan Paraguay’a geçmeye karar verdim. Yol üzerinde olduğu için Paraguay’a geçmeden önce Arjantin’in dünyaca ünlü İguazu şelalelerini görme fırsatım oldu. Paraguay’da Ciudad del Este, Asuncion, Concepcion gibi kentleri gezdikten sonra zorlu bir yolculukla Bolivya’ya geçtim. Bolivya’nın bir çok kentine uğrama fırsatım oldu. Bolivya’da Uyuni gölünü gezmek gerçekten unutulmaz bir deneyimdi. Bolivya’dan sonra ise şu an bulunduğum Peru’ya geldim.

Turunuz ne zamana kadar devam edecek ve bu zaman içerisinde nereleri gezeceksiniz ?

Seyahatim herhangi bir terslik çıkmazsa 10 Kasım tarihine kadar devam edecek. Kasım ayına kadar ekvator, Kolombiya, Venezuela, Şili, Arjjantin ve Uruguay gibi ülkeleri gezmeyi düşünüyorum.

Bu turlara başlamak zor olduğunu biliyorum siz sponsor buldunuz mu?

Tura çıktığım hafta ne sponsor, ne bağışçı ne de cebimde tek kuruş para vardı. Benimki biraz kervan yolda düzülür mantığı ile ilerledi. Sponsor ve bağışçı konusunda hala sıkıntılarım devam ediyor. Aslında sponsor bulmak için bir ön çalışma yapma fırsatım olsaydı, spor ayakkabı, fotoğraf makinası, seyahat malzemeleri, bavul..vb.. gibi bir çok kalemde sponsor bulabilirdim. Sponsor konusundaki eksikliği bloğun okuyucuları doldurdular. Okuyucular blogtaki bağış bölümünden güçleri doğrultusunda 50 lira, 100 lira bağışlar yaptılar ve ben bu sayede seyahatime devam edebildim.

Sponsorlarınız varsa sizlere neler sağlıyor. ?

Klasik anlamda şu an için bir sponsorum yok. Sitemde bağışçılar bölümünde de göreceğiniz gibi bana nakit para bağışında bulunan bir kaç kurumsal şirketin logolarını siteme koydum. Özellikle Genel Bilgi Teknolojileri (genel.com) ve Pimak (pimak.com.tr) seyahat etmemi gerçekten kolaylaştıran bağışlar yaptılar. Buradan her iki şirkete de teşekkür etmek isterim.

Gittiğiniz en güzel şehir, ülke ?

Gittiğim bir çok yerin kendine has güzellikleri var ama ben en çok Kolombiya’yı ve şehir olarak da Bogota’yı sevdim. Kolombiya hiç de bize anlatıldığı gibi tehlikeli bir ülke değil. İnsanları çok sıcak kanlı, iklimi ve doğası çok güzel.

Ne zaman turunuzu bitirmek istiyorsunuz ya da istiyormusunuz ?

İşin doğrusu elbette hiç bitmesin istiyorum. Ama dediğim gibi 10 kasım’da dönüyorum. Türkiye’ye geldikten sonra bir süre çalışıp sonra Afrika kıtasını gezmeyi düşünüyorum.

Son olarak okuyucularımıza neler söylemek istersiniz. ?

Seyahat etmeyi ihmal etmesinler. Seyahat etmek hiç de düşünüldüğü kadar zor ve pahalı bir şey değil. Gerek Türkiye’de gerek Türkiye’ye yakın komşu ülkelerde bir çok yere çok düşük maliyetlerle, vize derdi olmadan seyahat edebilirler. Herkese bol seyahatli günler diliyorum.

Koray Doğan Üresin

http://kulubmen.com/roportaj-koray-dogan-uresin

http://mertaluc.net
wmaraci
reklam

NuCLeuS NuCLeuS sistemlinux.org Kullanıcı
  • Üyelik 01.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad ** **
  • Mesajlar 735
  • Beğeniler 110 / 318
  • Ticaret 1, (%100)
Röportaj fena değil. Gerçi eksik ve sorulması gereken bir kaç soru daha var diye düşünüyorum. Ayrıca yazının içerisinde hiç resim olmaması da kötü olmuş.

shmstyrn shmstyrn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.04.2012
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Blog Yazarı + Tasarımcı
  • Mesajlar 613
  • Beğeniler 5 / 48
  • Ticaret 1, (%100)
ama sitesi çok sıradışı begendim
mertaluc

kişi bu mesajı beğendi.

hopisu hopisu WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 43 / E
  • Meslek öğretmen
  • Konum Kars
  • Ad Soyad M** O**
  • Mesajlar 519
  • Beğeniler 15 / 78
  • Ticaret 4, (%100)
bisikletiyle mi dolaşıyormuş sadece? eğer bir karavan alabilirsem bende sonu olmayan bir yolculuğa çıkacağım kısmetse:)
mertaluc

kişi bu mesajı beğendi.

cografyahane.com
wmaraci
wmaraci

• Üyelik 13.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek işsiz
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1058
  • Beğeniler 353 / 134
  • Ticaret 0, (%0)

shmstyrn adlı üyeden alıntı

ama sitesi çok sıradışı begendim

Teşekkür ederim.

Ek Olarak:

hopisu adlı üyeden alıntı

bisikletiyle mi dolaşıyormuş sadece? eğer bir karavan alabilirsem bende sonu olmayan bir yolculuğa çıkacağım kısmetse:)

Evet bisikletiyse dolaşıyor sizde gezersiniz inşallah.

Ek Olarak:

NuCLeuS adlı üyeden alıntı

Röportaj fena değil. Gerçi eksik ve sorulması gereken bir kaç soru daha var diye düşünüyorum. Ayrıca yazının içerisinde hiç resim olmaması da kötü olmuş.

Teşekkür ederim resim falan sitesinde dolu ama seçmekte zorlandım en iyisi eklemeyeyim dedim

SefaUygun SefaUygun WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Anestezist
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 717
  • Beğeniler 87 / 266
  • Ticaret 6, (%100)
siteyi alt üst ettim , okumadığım yer kaldımı ona bakıyorum şimdi :D

• Üyelik 13.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek işsiz
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1058
  • Beğeniler 353 / 134
  • Ticaret 0, (%0)

kitapozetin adlı üyeden alıntı

siteyi alt üst ettim , okumadığım yer kaldımı ona bakıyorum şimdi :D

Koray beyin sitesini mi? :)

SefaUygun SefaUygun WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Anestezist
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad S** U**
  • Mesajlar 717
  • Beğeniler 87 / 266
  • Ticaret 6, (%100)

mertaluc adlı üyeden alıntı

Koray beyin sitesini mi? :)

Evet , anlatımı çok hoşuma gitti , yarında paraguayla ilgili yazıları okuyacağım bi o kaldı :D
mertaluc

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al