wmaraci reklam
lidertakipci

Apache ve Wordpress uyumlu mudur?

9 Mesajlar 1.395 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

karaperde karaperde Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 24.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Hemşir
  • Mesajlar 185
  • Beğeniler 20 / 37
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba arkadaşlar şimdi soruyu doğru sorduğumu bile bilmiyorum ama yakın zamanda bir vds aldım ve serveri apache acaba bu wordpress sitemin tüm ihtiyaclarına uyumluluk gösterir mi?

wmaraci
reklam

jsdev jsdev WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek -
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad F** A**
  • Mesajlar 360
  • Beğeniler 23 / 168
  • Ticaret 0, (%0)
Apache linux tabanlı bir sistem olduğunu biliyorsak ve eğer Wordpress'in de PHP tabanlı olduğunu ele alırsak evet uyumludur.
karaperde

kişi bu mesajı beğendi.

Buraya yakında yeni proje gelecek Coming soon!

• Üyelik 24.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Hemşir
  • Mesajlar 185
  • Beğeniler 20 / 37
  • Ticaret 0, (%0)
teşekkürler , esirgemediğiniz cevabınıza sağlık

WeyseL WeyseL Bir başka baharda Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 192
  • Beğeniler 19 / 52
  • Ticaret 0, (%0)
apachi bir derleyicidir. şu an için ücretsiz ve güncel durumda olması genel anlamda tercih sebebidir. Yok ben aylık belirli ücret ödemeye razıyım derseniz alternatifler mevcut. Fakat çok mu gerekli derseniz hayır derim. VDS de sadece o site barındırılacaksa milimetrik hız farkları olur ki gerek olduğunu düşünmüyorum bu sebeple.

wmaraci
wmaraci

Psycho Psycho <--! Am I Psycho? --> Kat. Mod.
  • Üyelik 11.12.2010
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Emekçi
  • Konum Edirne
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 5985
  • Beğeniler 3896 / 3905
  • Ticaret 6, (%100)
Apache bir http sunucusudur. Yani php kodlarını yorumlar ve derler.

Wordpress apache yüklü bir sunucuda elbette sorunsuz çalışır. Ancak en hızlı apache'de çalışır diyemeyiz. Şahsen benim gözlemlerime göre wordpress en hızlı litespeed yüklü bir sunucuda çalışıyor. Tabi litespeed ücretli bir yazılımdır. İnternette litespeed - apache karşılaştırmalarına bakabilirsiniz.

Hatalıysam telefon etme, idare et (?)

• Üyelik 24.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Hemşir
  • Mesajlar 185
  • Beğeniler 20 / 37
  • Ticaret 0, (%0)
teşekkürler cevaplar için , birde vds de sadece tek site barıncak

• Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 192
  • Beğeniler 19 / 52
  • Ticaret 0, (%0)

karaperde adlı üyeden alıntı

teşekkürler cevaplar için , birde vds de sadece tek site barıncak

#Psycho da dile getirdi; performans olarak litespeed biraz daha etkili olacaktır. Çok mu farkedilir evet farkedilir ancak geliri olmayan bir site ise çokta gideri vardır.

Öncelikle kendinizi yormayın derim. Sunucunuz aktif olsun bir iki ay deneyin, en yoğun olduğunuz saatler de işlemci ve ram kullanımı ne durumda sunucunuz yorulmakta mı? Şayet bir yorulma söz konusu olursa değişim yaparsınız Litespeed ile zaten o da apachi üstünde kurulup derlenir ve genel de ikisi ortak kullanılır.

Dipnot: Litespeed performansızını gözle görülür şekilde etkileyecek olsa da, gelirli bir siteniz yok ise: arada ki açılış saniye farkları kullanıcıyı rahatsız etmeyecektir. Site hızı ve performansı sadece derleyici (apachi veya litespeed) ile ölçülemez. Derleyci düzenlemesi, sitenizinde ki gereksiz kod ve grafiklerin arındırılmış olması çok önemli etkendir. Tüm bu koşulları en ideala yakınlaştırırsak litespeed ile apachi arasında ki performans farkı kullanıcı tarafından sezilmeyecek kadar küçüktür ancak sunucunuz bu farkı hissedip biraz daha rahat çalışacaktır.

Zargana Zargana WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 49 / E
  • Meslek Serbest
  • Konum Giresun
  • Ad Soyad Y** U**
  • Mesajlar 994
  • Beğeniler 9 / 303
  • Ticaret 11, (%100)
Uzman değilim ama meraklıyım. Hem Türk hem yabancı sitelerde Nginx diye başka bir altyapıdan bahsedildiğine sıkça rastlıyorum. İyi ayarlandığında Litespeed'den bile hızlı olduğu söyleniyor. Dediğim gibi iyi ayarlanması gerekiyor. Litespeed ise ücretli ama kurulumu daha kolay deniliyor.

Ne ekersen onu biçersin

• Üyelik 08.03.2012
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Mesajlar 192
  • Beğeniler 19 / 52
  • Ticaret 0, (%0)

Zargana adlı üyeden alıntı

Uzman değilim ama meraklıyım. Hem Türk hem yabancı sitelerde Nginx diye başka bir altyapıdan bahsedildiğine sıkça rastlıyorum. İyi ayarlandığında Litespeed'den bile hızlı olduğu söyleniyor. Dediğim gibi iyi ayarlanması gerekiyor. Litespeed ise ücretli ama kurulumu daha kolay deniliyor.

Nginx biraz sıkıntılı, ayarları sıkıntı olduğu kadar düzgün yapılandırılmadığın da bazı açıkları da mevcut. Sanırım dh de nginx kullanıyordu. Bir arkadaşla konuşmuştuk uzun uzun neden nginx tercih etmiyorsun ücretsiz dediğim de o açığı göstermiş 1 dk sonra siteye erişim kapanmıştı. Ücretsiz ve ayarı zor olan bir alt yapı ile işi riske atmaktansa apachi daha iyi gelmekte kulağa sanki yine de belirteyim nginx konusunda pek bilgim yok konusma yaklasık 1 yıl önce geçti, şu an ki durumu nedir bilemiyorum

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al