wmaraci reklam
lidertakipci

PHP ile Kullanıcıya Özel Sayfa

10 Mesajlar 2.150 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Ogulcan Ogulcan (K)af(S)in(K)af Kullanıcı
  • Üyelik 28.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2185
  • Beğeniler 165 / 388
  • Ticaret 13, (%100)
Merhaba arkadaşlar.

Öncelikle belirtmeliyim ki PHP üzerine çalışmıyor olmama rağmen bir sistem için web sistem kullanmam gerekiyor. Aklımdaki sisteme yönelik önerilerinizi bekliyorum.

Bir websitede klasik kullanıcı girişi olacak ancak kullanıcı giriş id'si ve şifresi benim tarafımdan MYSQL'e tanımlanacak PHPMyAdmin aracılığıyla. Kişi kullanıcı adı ve şifresini girecek ve kendine ait bir sayfaya yönlendirilecek.

Buraya kadar bir sorun yok bir çok sistemde benzer örneğe sahibim. Asıl sorum şu, ben istiyorum ki user1 adlı kişi user1.php sayfasına, user2 adlı kişi user2.php sayfasına yönlendirilsin. ID ve PASS doğru mu diye hepsine tek tek atamak yerine useri şeklinde databaseden seçim yapılsın ve kontrol edilip useri.php sayfasına gönderelim.

Tavsiye yönlendirme ve fikirlerinize açığım.

Teşekkürler.

wmaraci
reklam

Adalente Adalente IT MANAGER Kullanıcı
  • Üyelik 27.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek IT Maneger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** H**
  • Mesajlar 388
  • Beğeniler 59 / 26
  • Ticaret 0, (%0)
O dediğin için çok fazla sayfa oluşturursun ama tek sayfa yapıp user id ile işlem yaptırabilirsin. Kontrol koyup user olmayanları sayfaadan dışarı atarsın istediğin çok basit bir işlem.

E-evcil.com

SefaCanDemir SefaCanDemir Front-End Developer Kullanıcı
  • Üyelik 10.11.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Front-End Developer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad S** D**
  • Mesajlar 1345
  • Beğeniler 234 / 472
  • Ticaret 12, (%100)
Yukarıda bahsedildiği gibi o şekilde bir sayfa oluşturman imkansız. Php de uzman olmasam da yanlış hatırlamıyorsam get ile "profile.php?username=user1" şeklinde bir request url yapısı oluşturuyorduk veri aktarımı için bu yapıyı da daha sonra .htaccess den ReWrite "/profile/username" şeklinde gösterebiliyorduk bu işine yarıyabilir.

sefacandemir.com.tr

• Üyelik 28.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2185
  • Beğeniler 165 / 388
  • Ticaret 13, (%100)
Adalente SefaCanDemir

User id işlemi tam olarak nedir. Ben bunu kişilere ait bilgileri kişilere özgü göstermek için kullanmak istiyorum. Bilmiyorum tam da anlatabildim mi de. :)

wmaraci
wmaraci

gokhanbalbal gokhanbalbal PHP İşleriniz Yapılır Kullanıcı
  • Üyelik 20.07.2015
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Backend Developer
  • Konum Adana
  • Ad Soyad G** B**
  • Mesajlar 345
  • Beğeniler 113 / 84
  • Ticaret 13, (%100)
Hocam kullanıcı adı ve şifre işlemleri dediğin gibi standart ama user1 user2 diye sayfa oluşturmak yerine 1 tane sayfa olsun user.php diye bu php dosyasının içinde if else yapısı çevir çok fazla kullanıcın yok ise mesela if(giriş yapan kişi 1 ise) burayı görsün else if(kişi 2 ise) burayı görsün gibi bu şekilde birkaç farklı kullanıcıya tek sayfada ayrı ayrı işlemler formlar açabilirsiniz.

Php işleriniz yapılır.

• Üyelik 28.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2185
  • Beğeniler 165 / 388
  • Ticaret 13, (%100)
gokhanbalbal hocam tavsiyeniz için teşekkürler. Ama bu kodlamayı bi sisteme oturtmak için arıyorum özellikle i'li bir yapı. Sonuçta kaç kişi olacağı belli değil ve gelişecek olursa daha sistematik görülmesi daha iyi olur gibi düşünüyorum.

Özellikle her user'ınkendine ait dataları barındıracak olması beni bu sisteme itiyor. Var mı bu konuda bi tavsiyen ? :)

Adalente Adalente IT MANAGER Kullanıcı
  • Üyelik 27.01.2015
  • Yaş/Cinsiyet 42 / E
  • Meslek IT Maneger
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** H**
  • Mesajlar 388
  • Beğeniler 59 / 26
  • Ticaret 0, (%0)
sen bu konuda acemisin belli bence istediğini belirt birisine yaptır.

E-evcil.com

Weismann21 Weismann21 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 29.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Cross Platform Developer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 168
  • Beğeniler 12 / 47
  • Ticaret 0, (%0)

Oğulcan adlı üyeden alıntı

gokhanbalbal hocam tavsiyeniz için teşekkürler. Ama bu kodlamayı bi sisteme oturtmak için arıyorum özellikle i'li bir yapı. Sonuçta kaç kişi olacağı belli değil ve gelişecek olursa daha sistematik görülmesi daha iyi olur gibi düşünüyorum.

Özellikle her user'ınkendine ait dataları barındıracak olması beni bu sisteme itiyor. Var mı bu konuda bi tavsiyen ? :)

tamamda usera ait ne tutmak istiyorsan veritabanında tutabilir ve id ile user.php çekebilrsin gerçekten user1.php gibi sayfalama yapmak gereksiz israf ama yapılabilir

Sercans Sercans www.sercansevincer.com.tr Kullanıcı
  • Üyelik 26.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Wordpress Developer
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad S** S**
  • Mesajlar 330
  • Beğeniler 100 / 63
  • Ticaret 0, (%0)
Session tanımlarsın farklı farklı admin user vs diye veritabanında alan olur userlere 1 dersin admine 2 giriş yaptığında bunuda kontrol ettirip ona göre session oluşturup user sayfasına atarsın .

Her userin datasını zaten databasede tutacaksın bunun haricinde farklı sayfalar için oluşturulan sayfa başlıkları dediğim gibi session üzerinden çekebilirsin.

Bilmiyorum sorunu doğru mu anlamışım :) iyi forumlar

• Üyelik 28.01.2011
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek -
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 2185
  • Beğeniler 165 / 388
  • Ticaret 13, (%100)

Adalente adlı üyeden alıntı

sen bu konuda acemisin belli bence istediğini belirt birisine yaptır.

Birisine yaptırmak istesem iş konusu açardım, ama öyle bir konu değil sanyorum ki bu :)

Sercans adlı üyeden alıntı

Session tanımlarsın farklı farklı admin user vs diye veritabanında alan olur userlere 1 dersin admine 2 giriş yaptığında bunuda kontrol ettirip ona göre session oluşturup user sayfasına atarsın .

Her userin datasını zaten databasede tutacaksın bunun haricinde farklı sayfalar için oluşturulan sayfa başlıkları dediğim gibi session üzerinden çekebilirsin.

Bilmiyorum sorunu doğru mu anlamışım :) iyi forumlar

Weismann21 adlı üyeden alıntı

tamamda usera ait ne tutmak istiyorsan veritabanında tutabilir ve id ile user.php çekebilrsin gerçekten user1.php gibi sayfalama yapmak gereksiz israf ama yapılabilir

Sercans ve Weismann21 yanıtlarınız için çok teşekkürler. AhmetKarabulut sağolsun benzer bir fikir ve çalışma mantığını anlatarak işi nasıl halledeceğim konusunda yardımcı oldu. Çok sağolun! :)

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al