wmaraci reklam

Gelirimizi Vergilendirmemiz Gerek Mi?

13 Mesajlar 1.165 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Stores Stores WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 1500
  • Beğeniler 75 / 531
  • Ticaret 55, (%98)
Arkadaşlar birkaç gündür kafamı kurcalayan bir soru. O kadar araştırdım ama net olarak kesin şeyler göremedim. Freelance çalışan bir öğrenciyim. Birçok farklı iş yapıyorum. Tabi tüm bu işlemlerin ücretlerini eft ile banka hesabıma alıyorum. Aynı şekilde birçok farklı işlem içinde ben ödeme geçiyorum yine eft veya havale ile hallediyorum.

Şimdi sorun şu son zamanlarda özellikle son 3-4 aydır hesap hareketlerim gerçekten çok arttı. Sürekli bir para akışı oluyor hesabımda. Ve resmi olarak çalışmayan bir öğrenciye göre çok yüksek miktarlarda hareket oluyor hesabımda. Bu yeni geçen yasa ile beraber bu düşünce iyice korkutmaya başladı. Yarın bir gün sıkıntı yaşamaktan korkuyorum.

e-ticaret vs işleri yapmıyorum ama yine de gelirimi vergilendirmem gerekiyor mu? Herhangi bir sorun yaşar mıyım? Bu tarz işlemlerin belli bir limiti var mı? Mesela aylık 5000 den sonra vergilendirmezsen filtreye yakalanırsın tarzında.

Gelirim Google Adsense veya herhangi bir reklam şirketi partnerliği veya bionluk sadeceon şeklindeki sitelerden değil. Yani küçük bir kısmını bunlar oluşturuyor. Bu sitelerin vergileri zaten ödeniyor adıma diyebiliyorum.

Konu hakkında bilgi sahibi olanlar veya bu konuda sorun yaşayan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.

wmaraci
reklam

magma017 magma017 ☆ Tanıtım Video Hizmeti ☆ Kullanıcı
  • Üyelik 04.08.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 288
  • Beğeniler 94 / 81
  • Ticaret 15, (%93)
Hocam ŞU linkten detaylı okuyabilirsiniz.

ŞU konuda da tartışılmış bu olay.

O konuda ŞU yorum sanırım açıklamış anlaşılır tarzda. Şuraya da bırakayım istedim.

Gelir Vergisi Kanununun 82 nci maddesinde yer alan arızi kazançlara ilişkin istisna tutarı, 2017 takvim yılı gelirlerine uygulanmak üzere 24.000 TL olarak tespit edilmiştir.

"Devlet sana der ki senelik arızi kazancın 24.000TL'yi geçmiyorsa şu an için yasal bir yaptırım yok. Ama bu miktarı geçiyorsa vergi ödemekle yükümlüsün."

Günümüze uyarladım.

BarisSaritas BarisSaritas .Net Developer Kullanıcı
  • Üyelik 30.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** S**
  • Mesajlar 167
  • Beğeniler 23 / 67
  • Ticaret 0, (%0)
Maaştan bile vergi kesiyolar. Ekmeğin vergisini ödediğin halde. Nefes alıyorsan vergi vereceksin kardeşim. Yasalar böyle ne yazık ki.
zekaigulin

kişi bu mesajı beğendi.

Software Developer( C#.Net - .Net Core MVC - DevExpress - MSSQL - PostgreSQL )

• Üyelik 30.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 1500
  • Beğeniler 75 / 531
  • Ticaret 55, (%98)
magma017 Teşekkür ederim az kalsın kotaya giriyormuşum direkten döndük :D. Neyse anladığım kadarı ile işlem sınırlaması yok sadece 24 bin sınırlaması var o da her şekilde atlatılır sanırım. Teşekkür ederim :D

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 30.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 1500
  • Beğeniler 75 / 531
  • Ticaret 55, (%98)
BarisSaritas Zaten vergimi aldığım sigara alkol yemek gibi her şeyden veriyoruz bir de üstüne gelir vergisi gerçekten yıpratıyor ya. 100 Lira kazanırken 20 gelir vergisi ve + ları derken zaten 70 TL kazanıyoruz. Üstüne harcarkende kdv ötv derken yine 20-30 TL sini en az vergiye bırakıyoruz.

BarisSaritas BarisSaritas .Net Developer Kullanıcı
  • Üyelik 30.11.2017
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek Yazılım Geliştirici
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** S**
  • Mesajlar 167
  • Beğeniler 23 / 67
  • Ticaret 0, (%0)
Yıl sonu olduğundan maaşımdan sorma ver vergisini söylemiyim bile. O kesilen vergi ile aile geçinir. Gelirden toplu alıyosun madem, gıdadan alma. Zorunlu ihtiyaçlardan alma.
Stores

kişi bu mesajı beğendi.

Software Developer( C#.Net - .Net Core MVC - DevExpress - MSSQL - PostgreSQL )

magma017 magma017 ☆ Tanıtım Video Hizmeti ☆ Kullanıcı
  • Üyelik 04.08.2017
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad E** A**
  • Mesajlar 288
  • Beğeniler 94 / 81
  • Ticaret 15, (%93)
Stores yani benim anladığım kadarıyla her ay düzenli maaşın yatmıyorsa, yani kazancın belli değilse ve yıllık 24.000 TL nin altında kazanıyorsan vergi mükellefi olmuyorsun. Tabi benim anladığım bu şekilde. Hukukçu birinin el atması lazım bu işe :D Ben de siz gibi öğrenciyim sonuçta işimize geldiği gibi anlıyor da olabiliriz :D

• Üyelik 30.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 1500
  • Beğeniler 75 / 531
  • Ticaret 55, (%98)
magma017 en azından şimdilik anladığım kadarı ile önlemimi alimde memlekete dönünce bir avukatımız ile görüşeyim. Çünkü birkaç yerde cezasını gördüm sıfırlarını sayamadim. 3 lira kazanacaz diye her şeyimizden olmayalım :D

tevfikkavil tevfikkavil Girişimci Kullanıcı
  • Üyelik 21.08.2017
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Girişimci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad T** K**
  • Mesajlar 359
  • Beğeniler 7 / 138
  • Ticaret 11, (%100)
Hocam bu 24bin barajını nasıl aşıcaz. Direk konuya bodoslama daldım ve şöyle bir çıkarımda bulundum;
Şimdi bu gelir vergisi mevzusu 24bin sınırından sonra oluyorsa. Bir banka hesabımda bu sınırı doldurdum diyelim. Başka banka hesabımda sayaç sıfırlanmıyor değil mi :/ 24binin üzerine devam ediyor yani ? Doğru mu anlamışım

• Üyelik 30.03.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Hatay
  • Ad Soyad A** T**
  • Mesajlar 1500
  • Beğeniler 75 / 531
  • Ticaret 55, (%98)
tevfikkavil Hocam bilmiyorum ama ben toplam olarak hesapladım iki banka hesabıma girenlerden. Bu yıl sonuna kadar arkadaşımın hesabına alacam artık ödemeleri. Sonrasında da Avukat ile görüşüp tam detaylarını öğreneceğim. Öğrendikten sonra bilgilendirme yaparım bu başlığa herkesi etiketleyip.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al