wmaraci reklam

SSD Bilgisayarı Hızlandırır Mı ?

8 Mesajlar 3.550 Okunma
wmaraci reklam

Emrecany Emrecany Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 1231
  • Beğeniler 126 / 259
  • Ticaret 22, (%100)
SSD nedir ?SSD disklerin bilgisayarlarımızda kullandığımız HDD'nin daha geliştirilmiş ve performanslı halidir.HDD'ler mekanik disklerden oluşurken SSD dahili devrelerden ve bellek yongalarından faydalanır.HDD'ye göre çok avantajlıdır.

SSD Disk ile HDD farkları nelerdir ?

HDD içerisinde bulunan metal disklerin dönmesi ile veriyi kayıt eder ancak SSD aynı bir flash bellek mantığı ile daha hızlı olarak çalışır içerisinde hareketli hiçbir şey bulunmaz.

Peki biz yukarıda böyle bahsediyoruz ama SSD'ler gerçekten bilgisayarları hızlandırıyor mu fayda sağlıyor mu ? işte bu sorunun cevabını sizlere vermeye çalışacağım ben HP Pavilion G6 2277st bir laptop kullanıyorum bilgisayarımın özellikleri çokta kötü sayılmaz.

Bilgisayarım HP Pavilion G6 2277st Özellikleri :

Intel(R) Core(TM) i5-3210M CPU @ 2.50GHz
4 GB Ram
320 GB HDD
AMD Radeon HD 7600M Series
Intel(R) HD Graphics 4000
Yukarıdan gördüğünüz gibi bilgisayarımın özellikleri çok kötü değil ancak ben bilgisayarımı ilk aldığım günden beri iyi bir performans alamadım ve bu durumdan çok şikayetçi oldum ve bu yazıyı okuyan sizler sevgili okurlar gibi araştırmalara başladım.

Bilgisayarımı hızlandırmak için en ekonomik olarak aklıma gelen ilk şey RAM yükselmek oldu aynen bu şekilde de denedim kendime bir bütçe hazırlayıp4GB Samsung 1600MHz RAM aldım.Hemen bilgisayarımı söküp zaten var olan4GB Micron Technology 1600MHz RAM'ın yanına taktım total de bilgisayarımın RAM'ı 8 GB oldu bana göre çok yeterli bir rakamdı ve bilgisayarım hızlanacaktı.

Hemen bilgisayarımı açtım ancak sonuç VASAT nerede ise gözle görülebilir bir değişiklik hiç olmamış bilgisayarım halen çok yavaştı.Yavaşlığını anlatmam gerekirse bilgisayarımda Windows 8.1 işletim sistemi yüklüydü ve nerede ise 1 dakikadan uzun sürede açılıyordu.

Ram yükseltmesinden sonra hiç bir gelişme kaydemediğim için canım çok fazlası ile sıkıldı ve hemen yine araştırmalara koyuldum.Zaten fazla bir araştırma yapmama gerek yoktu her yerde önüme çıkan tek sonuç SSD takmakdı. Ancak SSD disk mağlum ki HDD'lere göre çok fazlası ile pahalıydı ancak ben kafama koydum ve yine bir bütçe hazırladıktan sonra Hepsiburada üzerindenHi-Level Ultra 120GB 550MB-530MB/s 2,5" Sata3diskin alımını yaptım 224 TL gibi bir para ödedim.

SSD araştırmalarımda tam performans alabilmek için Sata 3 portunu desteklemesi gerektiğini duymuştum yaptığım araştırmalarda anakart portumu Sata 2 olduğunu öğrendim ancak ben yinede kararlıydım. SSD geldi ve ben bilgisayarıma hemen taktım.

SSD DİSK FAYDA ETTİ Mİ ?
Arkadaşlar eğer bilgisayarınız yavaş ise hiç beklemeyin isterse anakartınız Sata 3 desteklemesin isterse Sata 2 portunu da desteklemesin Sata 1 için bile takmalısınız.SSD taktıktan sonra 1 dakikanın üzerinde açılan bilgisayarımı açılma süresi 10 saniyenin altına düştü.

Arkadaşlar SSD takalı nerede ise bugün 5 ay olmuş ancak Programların açılış hızı , sekmelerin geçiş hızı , kopyalama vb. işlemler de nerede ise ilk günkü gibi 10 kat daha hızlı işlem yapabiliyorum.Bugüne kadar beklediğim için çok pişman oldum :)

Bu durumu kanıtlamam gerekirse SSD takmadan önce ve taktıktan sonra yaptığım hız testlerinin görüntülerini buraya ekleyeceğim.
SSD Disk Bilgisayara Nasıl Takılır ?
Bu disklerin takımı aslında çok kolay size lazım olan tek şey küçük bir yıldız tornavidadır.Eğer laptop'a takmak istiyorsanız laptopun alt kısmında 1 ve ya 2 tane vida olan bir bölüm vardır o vidaları söküp kapağı kaldırdığınızda ortaya HDD çıkacaktır onu yerinden çıkara SSD diskinizi takabilirsiniz bağlantılarını düzgün yapmaya ve yerine sabitlemeye dikkat edin sonra geri kapatın.

Eğer masaüstü bilgisayarınıza takacaksanız size bir aparat gerekecektir çünkü masaüstü bilgisayarlarda 3.5 inc boyuttaki diskler kullanılır ama SSD disklerin boyutu 2.5 inçtir.Bu neden bir tane aparat alıp kasanızın içerisine aynı şekilde monte edeceksiniz.

SSD Diski taktıktan sonra ne yapmak gerekir ?
Diskinizi bilgisayarınıza takıp bilgisayarınızı açtığınızda bilgisayarınız hemen açılmayacak tabi ki mağlum diski yeni aldığınız için içi boş olacak siz o diske bir işletim sistemi yüklemeniz gerekecek bilgisayara normal format atar gibi işlem yaptınız da işlem tamamdır.Zaten SSD disk takılı olduğu için bu işlem en fazla 5 dakika sürecektir :)

SSD ZAYIF YÖNLERİ ?
Solid State Drive , disklerin performans açısında hiç bir kimse bir zayıf yönünü bulamaz veya rastlayamaz.SSD diskler tam bir performans ürünü ancak zayıf kaldığı sadece 2 nokta var ;

Küçük boyutlara yüksek paralar ödemek : bir 1 TB boyutunda ki HDD 150 - 200 TL arasında alınabilir ancak 128GB boyuntun da ki bir SSD diski 200 TL'nin altına bulmak çok zor.
Eğer bilgisayarınızda sakladığınız dosya boyutu çok ise mutlaka yanınızda bir tane HDD taşımanız gerekiyor çünkü SSD'ler çok çabuk doluyor.

KAYNAK : https://www.yukselemrecan.com/ssd-bilgisayari-hizlandirir-mi.html

wmaraci
reklam

darkrispy darkrispy WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad C** A**
  • Mesajlar 12
  • Beğeniler 0 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Ssd acilis hizi mukemmel etkiliyor pc 3 ila 4 saniyede aciliyor veri yazarken daha hizli oldugu icin kullandigin programlarda farki hissediyorsun
Emrecany

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 25.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 1231
  • Beğeniler 126 / 259
  • Ticaret 22, (%100)
darkrispy aynen öyle daha önce takmadığım için pişmanım.

wellhi4 wellhi4 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 21.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 41 / E
  • Meslek mühendis
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad A** A**
  • Mesajlar 260
  • Beğeniler 26 / 32
  • Ticaret 12, (%100)
Aralarından muazzam bir hız farkı bulunur. Açılış hızı ve dosya alışverişi sırasında bunu fazlasıyla görebilirsiniz. Fiyat bakımından biraz pahalı olsa da verdiği kaliteye değer. SATA diskler zamanla tarihin tozlu raflarına girecektir.

wmaraci
wmaraci

HakikatTR HakikatTR Nizamettingumus.Com.TR Kimlik Onayı
  • Üyelik 09.10.2014
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Müsteşar
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad N** G**
  • Mesajlar 430
  • Beğeniler 275 / 162
  • Ticaret 1, (%100)
Bir soruda ben sorayım;
Laptop'da sata harddisk üzerine kurulu gelen Windows var. Ssd alsam bu windowsu nasıl taşırım? Not: Format haricinde..

• Üyelik 25.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 1231
  • Beğeniler 126 / 259
  • Ticaret 22, (%100)
HakikatTR hocam onu ssd'yi alın internette satılan bazı aparatlar yöntemi ile aynı usb gibi bilgisayara bağlayın sonrada C ve D diskindekileri kopyalayın içine uzun sürebilir ama şuan aklıma gelen bu oldu.

• Üyelik 25.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad E** Y**
  • Mesajlar 1231
  • Beğeniler 126 / 259
  • Ticaret 22, (%100)
wellhi4 Aynen öyle

MaximusTR MaximusTR WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.09.2011
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Uygulama Geliştirme
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad N** G**
  • Mesajlar 514
  • Beğeniler 48 / 94
  • Ticaret 0, (%0)
HakikatTR
Acronis true image ile taşıma işlemini yapabilirsiniz ve ağ üzerinde başka bir bilgisayar varsa paylaşım yoluyla tüm windowsun yedeğini alabilir ve tekrar yükleyebilirsiniz. Araştırmanızı öneririm.

Asıl konumuza dönelim.
Kısaca durum eşekten -> ata geçmek gibi aşırı fark yaratıyor.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al