wmaraci reklam
lidertakipci

konu kapalıdır, böyle bir talebim yoktur, geçerliliği yoktur

13 Mesajlar 1.517 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

sofgames sofgames WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 15.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazar - Eğitmen
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 332
  • Beğeniler 109 / 45
  • Ticaret 30, (%100)
konu kapalıdır, böyle bir talebim yoktur, geçerliliği yoktur

wmaraci
reklam

creed74 creed74 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** T**
  • Mesajlar 977
  • Beğeniler 33 / 388
  • Ticaret 45, (%100)
sofgames

100 TL lik bir ürün alıp 200 TL ye sattığınızda aradaki fark olan 100 TL nin %18 kdv'sini faturanın kesildiği tarihten bir sonraki ayın sonunda kdv olarak ödersiniz, yıl sonunda da toplam kazancın hesaplanır (giderlerin kazancından düştükten sonraki rakam) ve mart ayında gelir vergisi ödersiniz. Fakat gelir vergisi oranı (sizin %20 dediğiniz rakam) dediğiniz gibi sabit değildir, aşağıdaki linkte vergi oranlarının hangi matrahlara göre hesaplandığını görebilirsiniz;

http://www.muhasebedersleri.com/pratik-bilgiler/gelir-vergisi-oranlari.html

• Üyelik 15.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazar - Eğitmen
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 332
  • Beğeniler 109 / 45
  • Ticaret 30, (%100)

creed74 adlı üyeden alıntı

sofgames

100 TL lik bir ürün alıp 200 TL ye sattığınızda aradaki fark olan 100 TL nin %18 kdv'sini faturanın kesildiği tarihten bir sonraki ayın sonunda kdv olarak ödersiniz, yıl sonunda da toplam kazancın hesaplanır (giderlerin kazancından düştükten sonraki rakam) ve mart ayında gelir vergisi ödersiniz. Fakat gelir vergisi oranı (sizin %20 dediğiniz rakam) dediğiniz gibi sabit değildir, aşağıdaki linkte vergi oranlarının hangi matrahlara göre hesaplandığını görebilirsiniz;

http://www.muhasebedersleri.com/pratik-bilgiler/gelir-vergisi-oranlari.html

Hangi iş kolu için ne kadarlık vergi ödendiğine nereden bakabiliriz üstat bilginiz var mı?

• Üyelik 30.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** T**
  • Mesajlar 977
  • Beğeniler 33 / 388
  • Ticaret 45, (%100)
sofgames

vergi iş koluna göre değişmiyor ki.. Şunu unutmayın aslında siz şahıs firması sahibi olarak gelir vergisine tabisiniz, kdv, ötv gibi tüketiciden tahsil edilen vergilere sadece aracılık ediyorsunuz, tüketiciden aldığınız bu kdv ve/veya ötv yi devlete yatırmakla mükellefsiniz. Ürününüzün net satış fiyatı 100 TL ise, %18kdv ile 118 TL ye satarsınız, bu 18 TL lik farkı da o ay devlete yatırırsınız.. Sizin asıl sorumlu olduğunuz şey gelir vergisi, yıl sonunda ne kadar kar kaldıysa elinize onun üzerinden gelir vergisi ödersiniz.. Bu arada ofis vs.. kira ise bunun stopajı da var..

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 15.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazar - Eğitmen
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 332
  • Beğeniler 109 / 45
  • Ticaret 30, (%100)

sofgames

vergi iş koluna göre değişmiyor ki.. Şunu unutmayın aslında siz şahıs firması sahibi olarak gelir vergisine tabisiniz, kdv, ötv gibi tüketiciden tahsil edilen vergilere sadece aracılık ediyorsunuz, tüketiciden aldığınız bu kdv ve/veya ötv yi devlete yatırmakla mükellefsiniz. Ürününüzün net satış fiyatı 100 TL ise, %18kdv ile 118 TL ye satarsınız, bu 18 TL lik farkı da o ay devlete yatırırsınız.. Sizin asıl sorumlu olduğunuz şey gelir vergisi, yıl sonunda ne kadar kar kaldıysa elinize onun üzerinden gelir vergisi ödersiniz.. Bu arada ofis vs.. kira ise bunun stopajı da var..

Stopaj, damga vs. derken aylık ortalama sigorta ücretleri hariç ne kadarlık bir giderin olduğunu biliyor musunuz üstat ?

• Üyelik 30.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** T**
  • Mesajlar 977
  • Beğeniler 33 / 388
  • Ticaret 45, (%100)
Ürün alıp sattığınızı düşünürsek ve sattığınız ürünlerde kdv oranını %18 farz edersek, alış fiyatınızla satış fiyatınız arasındaki rakamın %18 i kdv ödersiniz, iş yeriniz kiraysa kiranın %20 si kadar da stopaj ödersiniz, her ay kdv ve stopaj için beyanname verdiğiniz düşünürsek bu beyannameler için kazanmasanız dahi damga vergisi ödersiniz, ayrıca yıl sonunda elinizde kalan rakamın gelir vergisini ödersiniz..

Stopaj sabit değil kiranın %20 si kadardır. Damga vergisi için de bir muhasebeciye sormanız doğru olur, ben ödüyorum ama neye göre hesaplanıyor bilmiyorum açıkcası.. Zaten şahıs da olsa bir iş yeri açacaksanız muhasebeciniz olmalı, bu zorunluluk..

• Üyelik 15.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazar - Eğitmen
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 332
  • Beğeniler 109 / 45
  • Ticaret 30, (%100)

Ürün alıp sattığınızı düşünürsek ve sattığınız ürünlerde kdv oranını %18 farz edersek, alış fiyatınızla satış fiyatınız arasındaki rakamın %18 i kdv ödersiniz, iş yeriniz kiraysa kiranın %20 si kadar da stopaj ödersiniz, her ay kdv ve stopaj için beyanname verdiğiniz düşünürsek bu beyannameler için kazanmasanız dahi damga vergisi ödersiniz, ayrıca yıl sonunda elinizde kalan rakamın gelir vergisini ödersiniz..

Stopaj sabit değil kiranın %20 si kadardır. Damga vergisi için de bir muhasebeciye sormanız doğru olur, ben ödüyorum ama neye göre hesaplanıyor bilmiyorum açıkcası.. Zaten şahıs da olsa bir iş yeri açacaksanız muhasebeciniz olmalı, bu zorunluluk..

Son olarak http://www.gib.gov.tr/yardim-ve-kaynaklar/yararli-bilgiler/kdv-oranlari-listesi şu siteyi buldum üstat.

Burada ürünlere göre vergi oranları verilmiş. Örneğin ek liste için yüzde 18, ek 1 listesi için %1 ve ek 2 listesindeki ürünler için %8 vergi ödersiniz deniyor. Bu rakamlar doğru dimi? Örneğin ek 2 listesinden bir ürün satışı yapsam yüzde 8 KDV vergisi öderim

• Üyelik 30.06.2016
  • Yaş/Cinsiyet 50 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Y** T**
  • Mesajlar 977
  • Beğeniler 33 / 388
  • Ticaret 45, (%100)
sofgames

hocam yanlış yere odaklanıyorsunuz, siz tüketici olmayacaksınız ki, kdv matrahı sizi ilgilendirmiyor, çünkü 100 TL lik bir ürünü faturalandırırken 100 TL + 18 TL (%18 kdv ise) olarak kesip tahsil edecek ve kdv yi devlete yatıracaksınız, %1 lik ürün ile %18 lik ürün satmanızın ne gibi bir farklılığı var?

• Üyelik 15.02.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Yazar - Eğitmen
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad O** B**
  • Mesajlar 332
  • Beğeniler 109 / 45
  • Ticaret 30, (%100)

sofgames

hocam yanlış yere odaklanıyorsunuz, siz tüketici olmayacaksınız ki, kdv matrahı sizi ilgilendirmiyor, çünkü 100 TL lik bir ürünü faturalandırırken 100 TL + 18 TL (%18 kdv ise) olarak kesip tahsil edecek ve kdv yi devlete yatıracaksınız, %1 lik ürün ile %18 lik ürün satmanızın ne gibi bir farklılığı var?

Hayır KDV oranını anladım zaten sadece burada hani hangi ürün için ne kadarlık vergi kesiliyormuş onu öğrenmek istedim bu yüzden sordum liste doğru mudur diye

Kings Kings Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 27.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek e-ticaret
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 178
  • Beğeniler 136 / 53
  • Ticaret 7, (%86)
hocam ürün satın aldınız 100 tl siz bu ürünü 150 sattınız aradaki kar 50tl siz alış yaptığınızda size fatura kesildiği için kdv girdisi olacaktır çıkışta sadece kar oranının kdvsi ödenir.

kdv giriş 18 tl sizin firmaya giren
kdv çıkışı 27 tl sizin firmadan çıkan
toplamda cebinizden çıkan : 9tl kdv :)))

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al