wmaraci reklam
lidertakipci

Yeni girişimciye 1 yıl bağ-kur desteği resmi gazetede yayınlandı

9 Mesajlar 1.854 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

vergiseldestek vergiseldestek WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 19.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mali Müşavir
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 6 / 54
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar merhaba , İnternet üzerinden elde edilen kazançların vergilendirilmesi ile ilgili devlet girişimcilerin üzerine gelmeye başladıktan sonra konu ile ilgili sorular artmaya başladı.. En son bir youtuber' ın bana ulaşıp vergisel konularda danışmak istemesinden sonra bu konuda bir bilgi eksikliği olduğunu görüp foruma kayıt oldum. Yaklaşık 15-20 gündür elimden geldiğince ve vakit buldukça gönüllü olarak vergi ile ilgili konularda yardımcı olmaya çalışıyorum. Mevzuatı çok yakından takip eden biri olarak olumlu geri dönüşler alabilirsem devam etmeyi de düşünüyorum

Gördüğüm kadarıyla E-Ticarete veya Ticarete atılmak isteyenlerin en büyük sıkıntıları mükellefiyet maliyetleri bunların da içinde en yüksek tutarlısı şüphesiz BAĞ-KUR ödemesi ki aylık 600 tl civarında... Daha önce BAĞ-KUR un bazı istisnalarından bahsetmiştim emekli olmak veya başka bir yerde 4A SGK lı olarak çalışmak gibi...

Konu başlığına dönecek olursak.. Meclise çok taze bir tasarı sunuldu ve bu tasarı da Genç girişimcilerin en büyük korkulu rüyası BAĞ-KUR ile ilgili düzenlemeler yer alıyor. Tasarıdaki hali 18-29 yaşındaki genç girişimcilere 1 yıl BAĞ-KUR prim desteği.. Nasıl güncellenir , nasıl kanunlaşır , şartları ne olur tam olarak bilinmez ama Genç girişimci istisnasına göre çok daha fayda sağlayacağı kesin..

Kanun ve ilgili tebliğler yayınlandığında yine bu başlıktan güncelleme yaparım.. Konu ve bağlantıları ile ilgili başkaca sorularınız varsa onları da yanıtlayabilirim
Gerilim KDOGAN the

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

KDOGAN KDOGAN Burada 13 Yıl Kullanıcı
  • Üyelik 10.12.2011
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad K** D**
  • Mesajlar 1901
  • Beğeniler 837 / 757
  • Ticaret 131, (%99)
Umarım meclisten geçer de kanunlaşır. Bir işletme kurunca karşımıza çıkan en büyük sorunlardan biri bu. Büyük sıkıntı. Ne kadar kazanacağım ki bu ödemeyi yapacağım diye düşünüp vazgeçen bir sürü insan olduğuna eminim.

aydogan338 aydogan338 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Onpage ve Offpage SEO
  • Konum Mersin
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 83
  • Beğeniler 32 / 27
  • Ticaret 1, (%100)
Valla okudum, güldüm, şimdi de geçiyorum.

• Üyelik 19.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mali Müşavir
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 6 / 54
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar konu ile ilgili bilgi vereceğimi söylemiştim bugune kadar girişimciler için getirilmiş en önemli desteklerden bitanesidir. Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi sorusu olan varsa yardımcı olabilirim.

MADDE 22- 31/5/2006 tarihli ve 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 81 inci maddesinin birinci fıkrasına aşağıdaki bent eklenmiştir.

“k) 31/12/1960 tarihli ve 193 sayılı Gelir Vergisi Kanununun mükerrer 20 nci maddesi kapsamında genç girişimcilerde kazanç istisnasından faydalanan ve mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olanlardan, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (b) bendinin (1) numaralı alt bendi kapsamında 1/6/2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişilerin primleri, 1 yıl süreyle 82 nci madde uyarınca belirlenen prime esas kazanç alt sınır üzerinden Hazinece karşılanır. Adi ortaklıklar ve şahıs şirket ortaklıklarında sadece bir ortak bu fıkra hükmünden yararlandırılır.”

wmaraci
wmaraci

dincerdirlik dincerdirlik WM Aracı Kimlik Onayı
  • Üyelik 04.04.2015
  • Yaş/Cinsiyet 37 / E
  • Meslek İnternet
  • Konum Aydın
  • Ad Soyad D** D**
  • Mesajlar 876
  • Beğeniler 238 / 206
  • Ticaret 0, (%0)
Yardımlarınız için çok teşekkürler, yaş olarak 18,29 arası mı şuan yaşım 31 bu madde bize yarar mı hocam ?

Drozturk Drozturk WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 17.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Web Geliştiricisi
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 324
  • Beğeniler 111 / 117
  • Ticaret 28, (%100)
Burda ilk defa olarak yazıyor yani sigorta primi olan kişiler başvuramazmı.bu durumda 18 yaşına yeni basmış kardeslerimiz üzerinden mi yapcaz bu işi
Bu arada vergici kardeş desteklerinden dolayı tesekkürler.. konu takibimde

• Üyelik 19.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mali Müşavir
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 6 / 54
  • Ticaret 0, (%0)

Didimedya adlı üyeden alıntı

Yardımlarınız için çok teşekkürler, yaş olarak 18,29 arası mı şuan yaşım 31 bu madde bize yarar mı hocam ?

malesef 30 yaşından gün almamak koşulu var

Dröztürk adlı üyeden alıntı

Burda ilk defa olarak yazıyor yani sigorta primi olan kişiler başvuramazmı.bu durumda 18 yaşına yeni basmış kardeslerimiz üzerinden mi yapcaz bu işi
Bu arada vergici kardeş desteklerinden dolayı tesekkürler.. konu takibimde

tam olarak anlamadım demek istediğinizi fakat sigortalı çalışan birinin zaten bağkur ödemesine gerek yok ? kanuni olarak "üzerinden yapmak" diye kullanamayız bir fiil işi sevk ve idare etmesi gerekiyor.. yani kanuni açılımı bu şekilde

wpuzman wpuzman WordPress Developer Kullanıcı
  • Üyelik 13.01.2017
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek Yazılım
  • Konum Trabzon
  • Ad Soyad B** M**
  • Mesajlar 2773
  • Beğeniler 293 / 949
  • Ticaret 33, (%100)
Teşekkürler yardımlarınız için. Bu vergi kazancımız olmasa da veriyor muyuz :)

• Üyelik 19.04.2018
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Mali Müşavir
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 109
  • Beğeniler 6 / 54
  • Ticaret 0, (%0)
sn. bilimokur bu çıkan destek vergiden ziyade sosyal güvenlik primidir fakat vergi mükellefleri bu primi zorunlu olarak ödemekle yükümlü olduğundan özellikle yeni girişimciler için büyük maliyet oluşturuyordu. Bunun dışında genç girişimciler için 75 bin tl lik gelir vergisi istisnası da aktif olarak uygulanabiliyor.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al