wmaraci reklam
lidertakipci

Google Gibi Getirme!

10 Mesajlar 1.106 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

OytunTekesin OytunTekesin Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 19.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Search Engine Optimizer
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 305
  • Beğeniler 0 / 112
  • Ticaret 7, (%100)
Bugün ele alacağım konu Search Console'da bulunan araçlardan Google Gibi Getir.

Öncelikle teorik olarak Google Gibi Getir nedir bakalım;

Google Gibi Getir aracı, Google'ın sitenizdeki bir URL'yi nasıl taradığını ve oluşturduğunu test etmenize olanak verir.

Forumda özellikle index alma konusunda birçok kişi Google Gibi Getir yap diyor ve bunu bir çözüm zannediyor acaba gerçekten bu bir çözüm mü yoksa çözüm sanılan ciddi bir hata mıdır?

Öncelikle şunu bilmeliyiz; Google botları web sayfasına geldiğinde sizin gördüğünüz herşeyi tarayabiliyor mu?

- Metinler
- Resimler
- Videolar
- JS Dosyaları
- Flash Dosyaları
- Frame Kodları vs.

Şimdi bir örnek ile devam edelim;

Sitenizin içeriklerini JS ile çektiğini varsayalım. Kullanıcılar sayfa açıldıktan sonra herşeyi görüyor ya Google? Sizin yaptığınız SEO çalışmaları özellikle bir Wordpress eklentisi tarafından JS ile çekiliyor ve bunu Google görmüyorsa?

İşte bu noktada Google Gibi Getir aracı devreye girmektedir. Siz sitenizde hangi yazılımları bilen birisi olarak (varsayım) JS kullandığınızı bildiğinizi farz ediyorum.
Google Gibi Getir aracı ile URL adresinizi çekersiniz.

1- Test etmek istediğiniz sayfa URL'i girin ve Getir'e basın.

2- Çekilen sayfaya tıklayın ve botun görüntüsüne ulaşın.

Tıkladığınız zaman karşınıza gelen kodlar Google botun sitenizi tararken elde ettikleridir. Sitenizde bulunan içeriklerle Google bot görüntüsünü karşılaştırarak okunamayan dosyaları rahatlıklar bulabilirsiniz.

Peki o zaman gelen sayfayı göndermek ne için var?

Siz burayı kullanarak var olan ancak okunamayan dosyaları gördünüz ve okunabilir hale getirdiniz. İşte söz konusu noktaya geldiğiniz zaman sayfanızı göndererek bota " Bak ben senin okuyabileceğin duruma getirdim diyebilirsiniz ".

Ben indexi hızlı almak için yapıyorum ne zarar olacak ki?

Bu konuda Google tarafından bir açıklama yok ancak profesyonel SEO danışmanlarından birebir aldığım bilgilerde Google Search Console hesabının bir güvenilirlik skorunun olabileceği ve bu tür araçları amacı dışında kullananlara yönelik Google bir süre sonra bu hesapların bu araçları kullandığında cevap vermemeye başlayabileceğini söylüyordu.

Bu konuda şikayet aldım.

Bu aracı uyarılarıma rağmen böyle kullanan bir arkadaşım (aylık 1 milyondan fazla olan trafiği var) hızlı index almak için kullandığı aracın artık hiç etkisini göremediğini söylemişti.

* JS dosyalarının hepsini okuyamama gibi bir durum söz konusu değil Google bu konuda çok çalışıyor ancak hala okuyamadığı var.
** Frame kodlarının daha okunabildiğini görmedim başka sitelerden özellikle haber çekenler dikkatli olmalı.

Bu konuyla alakalı Uğur Eskici'nin görüşlerini de size aktarmak isterim;

Konuyla alakalı yorumlarınızı bekliyorum.

İyi forumlar!
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

Paratic Paratic WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 22.12.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad İ** T**
  • Mesajlar 347
  • Beğeniler 52 / 163
  • Ticaret 0, (%0)
Google gibi getir, Türkçe'ye direk çevrilmede oluşan anlam hatası nedeniyle bizim ülkemizde çok yanlış anlaşılmıştır. Bu nedenle 2018 başında Google tarafından bu bölüme revizasyon yapılmıştır. Google gibi getir sitenizde yapılan değişiklikleri Google botları tarafından nasıl indexlendiğini görmeniz için geliştirilmiş bir webmaster aracıdır. Ancak ülkemizde indexletme aracı gibi kullanılmaktadır. Artık bu özellik anlamını yitirmeye başlamıştır, siz getir deseniz bile botlar gelip indexlemeyebilir. Tamamıyla site kalitenizle ve güncellenme sıklığıyla doğru orantılıdır indexleme hızı...
bbking

kişi bu mesajı beğendi.

AYKIRISESLER AYKIRISESLER https://aykirisesler.com Telefon Onaysız
  • Üyelik 25.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** S**
  • Mesajlar 46
  • Beğeniler 6 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
ben hala kullanıyorum be indexleme bakımından çok hızlı sonuç alıyorum

• Üyelik 19.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 305
  • Beğeniler 0 / 112
  • Ticaret 7, (%100)
AYKIRISESLER amacı dışında kullanmanız ve sonuç vermesi doğru kullandığınızı göstermez :)
AYKIRISESLER

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

AYKIRISESLER AYKIRISESLER https://aykirisesler.com Telefon Onaysız
  • Üyelik 25.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek Muhasebe
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad R** S**
  • Mesajlar 46
  • Beğeniler 6 / 9
  • Ticaret 0, (%0)
bir türk olarak sonuça odaklı kafamız çalıştığı için şimdiye kadar da bir sıkıntısını görmedim :)

• Üyelik 19.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 305
  • Beğeniler 0 / 112
  • Ticaret 7, (%100)

Paratic adlı üyeden alıntı

Google gibi getir, Türkçe'ye direk çevrilmede oluşan anlam hatası nedeniyle bizim ülkemizde çok yanlış anlaşılmıştır. Bu nedenle 2018 başında Google tarafından bu bölüme revizasyon yapılmıştır. Google gibi getir sitenizde yapılan değişiklikleri Google botları tarafından nasıl indexlendiğini görmeniz için geliştirilmiş bir webmaster aracıdır. Ancak ülkemizde indexletme aracı gibi kullanılmaktadır. Artık bu özellik anlamını yitirmeye başlamıştır, siz getir deseniz bile botlar gelip indexlemeyebilir. Tamamıyla site kalitenizle ve güncellenme sıklığıyla doğru orantılıdır indexleme hızı...

Evet malesef ki birçok site sahibi bu aracı hızlı index almak için kullanıyor ve hatanın farkında değil yada farkında olmak istemiyor :)
AYKIRISESLER

kişi bu mesajı beğendi.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Çok hızlı index aldığını düşünenler 2 gün sonra indexlettiği sayfaları gizli sekmede arasınlar mesela. Bakalım aynı yerde duruyor mu:)

Google amca bize diyor ki; bu sayfa/yazı istenilirse bu sırada olabilir. Ama şimdilik! Sana burada olabileceğini gösteriyorum, eğer belirli kriterleri yerine getirebilirsen..

Ama tahminimce herkes yine kendi bildiğini okuyacaktır:)

Kolay gelsin.
bbking

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 19.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 305
  • Beğeniler 0 / 112
  • Ticaret 7, (%100)
yilmaz70 bence de birçok kişi bildiğini okuyacaktır. Olsun bizim amacımız aydınlatmak tek şartımız aydınlatılmayı bekleyen web site sahipleri olmasıdır :)
yilmaz70

kişi bu mesajı beğendi.

sorueki sorueki WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 47 / E
  • Meslek Memur
  • Konum Mardin
  • Ad Soyad S** i**
  • Mesajlar 1977
  • Beğeniler 639 / 720
  • Ticaret 3, (%100)
Bu aydınlatıcı makale için teşekkürler. Emeğinize sağlık. Bu tür konuların devamını bekliyorum. Kolay gelsin.

Durgun sular derin akar.

• Üyelik 19.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad O** T**
  • Mesajlar 305
  • Beğeniler 0 / 112
  • Ticaret 7, (%100)
sorueki faydalı olduysa çok sevindim. İlgi gördükçe devamı gelecektir yeter ki olumsuz ve olumlu ancak yapıcı eleştiriler gelsin :)
sorueki

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al