lostyazilim

WordPress Uzmanları İkilemde Kaldı. Sizce Hangisi?

21 Mesajlar 2.319 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Merhabalar,

Resimde en üstte ve en altta gördüğünüz '' HTTP/2 Push '' seçeneğini açıp açmamak arasında kararsız kalmıştım. (Sitemi barındırdığım firmada HTTP/2 protokolü var.)

Bu yüzden bilgilerine çok güvendiğim iki farklı Wordpress destek sitesine HTTP/2 Push ayarını açmalı mıyım diye sordum. Gelen yanıtlar birbirinin tam zıttı olunca, iyice tereddütte kaldım.

Diğer uzmanın görüşü:

Az önce hosting firmamada danıştım açmamın faydalı olabileceğini söylediler. Siz ne düşünüyorsunuz sebebi ile birlikte yazarsanız hem öğrenmiş hem daha hızlı bir site sahibi olmuş oluruz. :)

EKLEME: Deneme yanılma ile test ettiğimde öyle büyük bir fark göremedim. Çünkü ayarı değiştirdikten sonra cacheyi temizliyorum ve bu yüzden sitemin normal hızına dönmesi vakit alıyor yani sağlıklı bir test olmuyor.

wmaraci
reklam

mxaksoy mxaksoy Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 23.03.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 1358
  • Beğeniler 482 / 344
  • Ticaret 3, (%100)
Açılır yanına wp rocket eklentisini yükleyin

Sebnem Sebnem Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 25 / K
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ş** Ş**
  • Mesajlar 156
  • Beğeniler 45 / 60
  • Ticaret 3, (%33)
Açık olmalıdır.

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
mxaksoy Hocam zaten bu Cache eklentisinin bir özelliği. (Litespeed Cache). Yanına WpRocket kurmanın bir mantığı yok ki. Niçin açmalıyız peki? TTFB'yi olumsuz etkilemez mi?
mxaksoy

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
wmaraci

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Aktif edildiğinde hata aldığımı hatırlıyorum, ama hata neydi onu hatırlayamadım şimdi:)

Bir ara deniyeyim tekrar test sitelerimden birinde.
farego sworks

kişi bu mesajı beğendi.

WpOmerFaruk WpOmerFaruk blogkurdu.net Kullanıcı
  • Üyelik 31.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Wordpress Geliştiricisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 1177
  • Beğeniler 181 / 603
  • Ticaret 53, (%100)
Ben de ikinci yoruma katılıyorum. Ama %51 gibi bir oranla:) Yani aslında bu biraz sizin yapacağınız performans testlerine bağlı.

Tarayıcı JS ve CSS dosyalarını ihtiyaç duymasa bile sunucudan sayfayla birlikte çekmeye zorlayacak. Öbür türlüsünde birkaç kez istekte bulunsa bile yine de ihtiyaç duyduğu JS ve CSSler için istek gönderecektir.

Dediğim gibi test ederek artısı ve eksisini değerlendirmek daha faydalı olur sizin için.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
yilmaz70 Hosting firmasının söylediğine göre sanise bazında bile olsa olumlu etkisi oluyormuş. Serverda HTTP/2 protokolü varsa açmak daha faydalı diye söyledi şimdi :) Ben de bir süre test edeceğim hocam umarım bozulmalara yol açmaz.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)

kocakserdar7 adlı üyeden alıntı

yilmaz70 Hosting firmasının söylediğine göre sanise bazında bile olsa olumlu etkisi oluyormuş. Serverda HTTP/2 protokolü varsa açmak daha faydalı diye söyledi şimdi :) Ben de bir süre test edeceğim hocam umarım bozulmalara yol açmaz.

Eğer tahmin ettiğim kişi söylüyor ise kendisi sunucu konularında uzmandır. Denemekten zarar gelmez sonuçta.

Hatırlayabilsem yazacağım hatayı:) Ama bir deneyeceğim sitelerden birinde, illa ki çıkar ortaya :)
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)

WpÖmerFaruk adlı üyeden alıntı

Ben de ikinci yoruma katılıyorum. Ama %51 gibi bir oranla:) Yani aslında bu biraz sizin yapacağınız performans testlerine bağlı.

Tarayıcı JS ve CSS dosyalarını ihtiyaç duymasa bile sunucudan sayfayla birlikte çekmeye zorlayacak. Öbür türlüsünde birkaç kez istekte bulunsa bile yine de ihtiyaç duyduğu JS ve CSSler için istek gönderecektir.

Dediğim gibi test ederek artısı ve eksisini değerlendirmek daha faydalı olur sizin için.

Teşekkürler hocam detaylı açıklama için. Anlık test yaptığımda Gtmetrix'de 3 saniyede açılan sayfa '' purge cache '' den sonra 10-15 dakika boyunca 7-8 saniyede açılıyor bir süreden sonra düzeliyor ama o da çok değişken olabiliyor birçok faktörden dolayı. O zaman testleri 1'er haftalık süreyle incelemekte fayda var. :)

WpOmerFaruk WpOmerFaruk blogkurdu.net Kullanıcı
  • Üyelik 31.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 33 / E
  • Meslek Wordpress Geliştiricisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ö** Y**
  • Mesajlar 1177
  • Beğeniler 181 / 603
  • Ticaret 53, (%100)

kocakserdar7 adlı üyeden alıntı

Teşekkürler hocam detaylı açıklama için. Anlık test yaptığımda Gtmetrix'de 3 saniyede açılan sayfa '' purge cache '' den sonra 10-15 dakika boyunca 7-8 saniyede açılıyor. O zaman testleri 1'er haftalık süreyle incelemekte fayda var. :)

1 hafta gibi bir süre gerekmiyor. Birkaç saat önbelleğin oturmasını bekleyin sonra deneyin. Aslında o kadar uzun sürede yanıt süresinin bu denli fazla kalması da ilginç. Yani cache olmasa site hiç açılmayacak anlaşılan. Bu durumda sitede bir optimizasyona hatta sunucu taraflı kontrollere ihtiyacınız olabilir. Bir araştırın bakıştırın derim :)
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al