wmaraci reklam
lidertakipci

Admin-ajax.php yavaşlatması yardım lütfen?

4 Mesajlar 1.000 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Mfa95 Mfa95 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 83 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
Selamun aleykum. Konu doğru yerdedir inşallah. Hem genel hem özel bir sorun çünkü.

Boombox teması üzerinde testler yapıyorum. Fakat çok fazla admin-ajax.php sorgusu var. 15bayt dosya 800ms-1.30 s arasında bir yüklenme süresi var. Heartbeat (kalp atışı) eklentisini kurdum hiç birşey değişmedi.

Admin-ajax devre dışı bırakma (remove) kodunu girdim functions.php ye yine hiç birşey değişmedi.

Gmetrix üzerinden baktığımda admin-ajax ı çağıran şey "action=boombox_ajax_track_view&post_id=22" olarak yazıyor. Bide bu var " {"status":true}" galiba sayfa görüntüleme sayacı diye düşündüm. Functions.php içerisinde sayaçla ilgili ne varsa tek tek silip test yaptım yine bişey değişmedi.zaten neye göre okuma sayısı gösterdiğini anlamadım. Farklı cihazlardan sayfaya girildiği halde aratmıyor. Veya ben aynı cihazdan uzun süre işlem yaptığımda artıyor. Anlamış değilim.

Sonuç olarak, admin-ajax.php sorgusunu nasıl optimize edebiliriz? Bunu başarabilen oldu mu acaba? Aşırı CPU kullanimina neden olduğunu biliyorum. Şuan site test aşamasında, ücretsiz bir hosting de. Siteyi yayına hazırlıyorum. Bu sorunu nasıl cozerim fikriniz var mı acaba?

wmaraci
reklam

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
  • Üyelik 03.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 53 / E
  • Meslek Web Tasarım
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** K**
  • Mesajlar 4766
  • Beğeniler 3157 / 3156
  • Ticaret 12, (%100)
Buradan bir inceleyin isterseniz.

Genelde doğru tavsiyelerde bulunan bir sitedir.

Bunun haricinde ücretsiz hostinglerde bazı kısıtlamalar mevcuttur, olumsuz etki yaratabilir.

ecloud ecloud CYBER SEC. Kullanıcı
  • Üyelik 27.01.2016
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek Siber Güvenlik Uzmanı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** P**
  • Mesajlar 151
  • Beğeniler 97 / 44
  • Ticaret 0, (%0)
Merhaba kardeşim daha önce bu tür bir problemi mod security özelliğini kapatarak gidermiştim. Cpanel üzerinde yer alan güvenlik ayarlarından mod_sec özelliğini kapatarak durumu gözlemleyebilirsin.

Mfa95 Mfa95 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Eskişehir
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 128
  • Beğeniler 83 / 30
  • Ticaret 0, (%0)
@yilmaz70 hocam attığınız yazıyı daha önce okumuştum tekrar bakayım, gozden kaçan bir yer var mı diye. Orada admin Ajax ı hangi sorgu çağırıyor onu bulma yöntemleri vermis. Ben buldum zaten sorguyu track_view çağırıyor. Ama yerini tespit edemedim. Çözüm olarak da heartbeat eklentisini önermiş, belirttiğim gibi onun da bir faydası olmuyor ilginç şekilde.
Ücretsiz hosting test amaçlı kullanıyorum ama bu temayı kullanan bütün sitelerde admin Ajax sorgusu var tema kaynaklı yani.

@ecloud öneri için sağol kardeşim de güvenlikten taviz vermeyi düşünmüyorum. Ne olur ne olmaz

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al