wmaraci reklam
lidertakipci

HTTP'den HTTPS'e geçiş ve güncelleme

6 Mesajlar 922 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

yusufyuksel yusufyuksel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 14.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek araştırmacı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 112
  • Beğeniler 16 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
Selamlar.

Üç ay önce açtığım web sayfamın geçenlerde HTTPS olmadığını fark ettim ve geçiş yaptım.(Blogger'da sadece iki onay) Doğal olarak sitemin bütün indexleri yerinde durur iken search konsolunda yokmuş gibi görünüyor, dün sağ olsunlar ne yapmam gerektiği hakkında yardım aldım ama bazı sorunlarım var.

1.Bu geçiş sebebiyle eski paylaşımlarımı da düzenliyorum, google'ın güncel paylaşımları tercih ettiğini biliyorum ama düzenlenen eski paylaşımların hepsini otomatik olarak bugüne çekmek hatalı mı? geçen aylarda hiç paylaşımım yokmuş gibi görünecek.

2. Güncellediğim paylaşımlar google search mülklerimden http'li olanda tekrardan görülürken https'li olan mülkte görülmüyor ama aslında ben güncellemeyi https'li mülkte googla bildiriyorum bu normal mi?

wmaraci
reklam

enerjiveguc enerjiveguc Wordpress Destek Kullanıcı
  • Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
Google Search Console Dizine Eklenmesini istediğiniz dosyaları sıraya alır, hemen eklemez. Biraz zaman geçmesi gerekir. Kopya dosyalar hakkında nasıl bir tavır sergiler bilmiyorum ama Dizinde en önemli bir kaç etken arasında Mobil Uyumluluk - "Tıklanabilir öğeler birbirine çok yakın" ve Kopya olması.
Bu da eski dosyalarınızı (eski sürüm burada daha verimli) Tarama Hataları bölümünde bulunan hem URL Hatalarındaki "Masaüstü" hem "Akıllı Telefon"sekmelerinden "Düzeltildi olarak işaretle" yaparak çalışmayan eski linklerin Tarama hafızasından kaldırılmasını sağlamalısınız. Bu da sitemap için bir rahatlık ve doğruluk sağlayacaktır.

Bu adımların hepsinin başını sitemap.xml çekiyor. :)

• Üyelik 14.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek araştırmacı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 112
  • Beğeniler 16 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
güncelleme konusunda ne önerirsiniz?

Örneğin bütün paylaşımlarım bu hafta gönderilmiş olması(güncelleme) google için sorun mudur?

• Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
Yayınları zamana yaymak önemli, sitenizin aktifliği önemlidir. Konuları göncelleyebilirsiniz, yeniden ön plana çıkmasını sağlarsınız ama eski hitleri kaybolur. Ama güncel olması önemli bana kalırsa, eski sayfalarda kaybolmaktansa, güncel sayfalarda olması sitenin canlılığını arttırır. Küçük değişiklikler ile SEO ve index çalışmaları yapın.

Diyelim ki, benim 15 yıl önce açtığım sitem var, ama içerik hep aynı. Pasif durumda yani, Google Botların benim siteme uğrama sıklığı ile senin güncel sitene uğrama sıklığını kıyaslayacak olursan senin siten daha çok index alır. ;)

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 14.09.2018
  • Yaş/Cinsiyet 54 / E
  • Meslek araştırmacı
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad Y** Y**
  • Mesajlar 112
  • Beğeniler 16 / 2
  • Ticaret 0, (%0)
yok hocam öyle değil zaten her gün siteye yeni makaleler ekliyorum ama yakın zamanda paylaşım güncellemenin ciddi faydasını gördüm.

Anladığım kadarıyla eski paylaşımları güncelle ama abartma diyorsunuz yanlış mıyım?

• Üyelik 28.05.2018
  • Yaş/Cinsiyet 52 / E
  • Meslek Street Engineer
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad B** A**
  • Mesajlar 5152
  • Beğeniler 2185 / 2187
  • Ticaret 0, (%0)
abartmanın kimseye faydası olmaz, kayba bile dönüşebilir. Özgün olması en önemlisi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al