wmaraci reklam
lidertakipci

Hosting Şirketi açacağım FAKAT

24 Mesajlar 2.761 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Cresties Cresties WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Back-End ve Siber Güvenlik
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** G**
  • Mesajlar 101
  • Beğeniler 11 / 1
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar, ben bir hosting firması açacağım, şuanda sunucum hazır, barındırma hizmeti alacağım yer ile görüşmelerim de tamamlanmak üzere fakat kafamda şöyle bir soru var. Benim yaklaşık aylık giderim 3000 Civarını buluyor yaptığım hesaba göre. İlk 6 aylık giderimi de ayırdım ona da tamam. Fakat şöyle bir şey var, ben nereden para kazancağım? Rakip firmalara bakıyorum Aşağı yukarı benzer özelliğe sahip sunucunun 1 GB Ram'i ni 10 TL'ye satıyor. Benim aylık giderimi çıkarmam için gereken 1 GB ram başına fiyat en azından 35 TL tutarında olması gerekiyor, vergiler ve sunucu giderlerini düşünce ancak kâra geçebiliyorum. Fakat 10 TL'ye satarsam bırakın vergiyi kendi masrafını bile çıkaramıyor. 120GB RAM 10 TB HDD sunucuyla başlayacağım. Sunucu özelliklerim çoğu rakip firmaya yakın, fakat ben 1 GB'ı 10 TL'ye satarsam tüm stoğu satsam bile ayda maksimum 1200 TL yapıyor. Dediğim gibi, bırakın kârı daha kendi masrafını çıkaramıyor.

Eğer 1 GB'ı bende 10 TL'ye satarsam aylık 1200 lira tutuyor, fakat benim vergiler hariç giderim 3000 TL.

Nasıl bir şey yapmalıyım ki hem rakip firmalara göre benzer tutarda olmalı hemde sunucunun en azından kendi giderini karşılıyor olmalı.

Bir hosting şirketi nasıl aylık masraflarını çıkarıp kâra geçer?

Not: Zaten ilk yıl büyük bir kâr beklentim yok, kendi masraflarını çıkarıp vergileri bile ödesem yeter.

KONUYA GENEL OLARAK NOKTAYI KOYUYORUM;

Değerli WMARACI kullanıcıları, öncelikle sizlerden özür diliyorum. Aslında benim kafamı kurcalayan şey barındırma ve giden masraflardı. Barındırma yaklaşık 2000 Civarı diyordum ki bir anda yanlış şeye baktığımı fark ettim. Ben doğrudan bir datacenter bakıyormuşum.

Yaptığım son araştırmalara göre, barındırma hizmeti ve ayrıca lisans ücretlerini de dahil edince rakip firmalara göre fiyatım oldukça yakın oluyor. Geriye teknik destek, altyapı ve benzeri işler kalıyor ki o konuda da ekibimizin iyi olduğunu düşünüyorum. Hosting dedim fakat reseller alıp satmayacağım, VPS/VDS satışları da yapacağımdan ötürü RAM önemli bir kriterdi. Sonuç olarak rakiplerime yakın bir fiyat sunabiliyorum ve aylık masraflarımı vergiler dahilinde karşılayabiliyorum.

wpuzman adlı arkadaşımızın da dediği gibi benim cebime yüksek miktarda para girsin değil amacım, sevdiğim istediğim işi yapmak. Zevk aldığım işi yapmak istiyorum. Ben eğer sevdiğim işi yapıyorsam günde 19 saat mesai yapayım 2 sene, 3. sene kendime 5 tane teknik eleman alırım daha iyi. En azından kendi istediğim işi yaparken daha iyi olur benim için. Şuanda kim istiyor ki istemediği bir işte çalışmak? Mecburiyetten böyleyiz.

Ayrıca daha önceki konularda gördüğüm şeylere bir cevap yazmak istiyorum; Bilişim şirketi için adam yüz binlerce lira paran olması lazım diyor, yüz binlerce liraya ben şuan datacenter kurarım.

wmaraci
reklam

batuhan745 batuhan745 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 30.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek e ticaret
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad B** T**
  • Mesajlar 158
  • Beğeniler 25 / 24
  • Ticaret 2, (%100)
hocam keşke resellerden başlasaydınız. tabi ki kendi sunucun gibi olmaz ama daha az kafa yorardınz daha az masrafınız olurdu. bir süre kenera para atıp hiç olmazsa reklam parasını kazanırdınız ortalık hosting ve sunucular kaynıyor. öyle bir şey yapıp sıyırmanız gerekiyor. aldığınız risk çok büyük bol şanslar

ya bugün adım at ya da ömür boyu emekle

• Üyelik 10.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** G**
  • Mesajlar 101
  • Beğeniler 11 / 1
  • Ticaret 0, (%0)

batuhan745 adlı üyeden alıntı

hocam keşke resellerden başlasaydınız. tabi ki kendi sunucun gibi olmaz ama daha az kafa yorardınz daha az masrafınız olurdu. bir süre kenera para atıp hiç olmazsa reklam parasını kazanırdınız ortalık hosting ve sunucular kaynıyor. öyle bir şey yapıp sıyırmanız gerekiyor. aldığınız risk çok büyük bol şanslar

Hocam onu da düşündüm, o şekilde de aynı yola geliyor. Vergilerdi oydu buydu derken dedicated alsam bile eksiye düşüyorum, dedim olmuş iken tam olsun. Fakat ben sunucu alıp barındırsam bile sonuçta aylık bi 3000 TL giderim oluyor lisanslar dahil, vergi hariç. Aşağı yukarı benim bütün masrafları ödeyip cebime 3-5 kuruş para sokmak için 1 GB'ı 35 TL'ye satmam lazım, fakat rakip firmalar 1 GB'ı 10 TL'ye satıyor. Ben 35'e koysam adam diyecek ki 35 TL'ye şu firmadan 3 GB alırım.

MehmetMasa MehmetMasa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 05.10.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılımcı
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad M** M**
  • Mesajlar 1946
  • Beğeniler 552 / 554
  • Ticaret 40, (%100)
Açıkcası guzel.net sitesinden 1GB ramli vps'i 30TL'den kullanıyordum. Dediğiniz gibi diğer firmalarda 15TL civarı ama destek ve bilgileri sıfır.
Sunucu para kısılmaması gereken ilk yer. Bunu çoğu insan bilmiyor bir sürü sorun ile oğraşıyor. Sağlam destek sağlarsanız 30TL'yede satarsınız 35TL'yede.

wmaraci
wmaraci

Lim10Ata Lim10Ata Müsait Kullanıcı
  • Üyelik 21.03.2016
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web Tasarımcı
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad R** K**
  • Mesajlar 1152
  • Beğeniler 312 / 314
  • Ticaret 42, (%100)
Konuyu takipteyim.

hafselkarayel hafselkarayel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diyarbakır
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 718
  • Beğeniler 37 / 219
  • Ticaret 7, (%100)
Hocam kaliteli hizmet verdikten sonra 30 liraya da satarsınız. Aylık 30 lira çok fazla bir miktar değil 10 lirayı veren 30u da verir.

Bonneval Bonneval WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 30 / E
  • Meslek Adwords danismani
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad H** Y**
  • Mesajlar 306
  • Beğeniler 42 / 56
  • Ticaret 1, (%100)
Hocam sen hosting sirketi acmaya karar vermissin ama buraya gelmissin " nasil para kazanacağım " diye soruyorsun. Sen para kazanmayacak bir sirket neden kuruyorsun hocam . Rakiplerin 10 tl den satarken senin zarar etmemen icin 3.5 katına satman gerekiyorsa ortada cok büyük bir sorun var demektir. Bu sekilde asla tutunamazsin . Kesinlikle once bu sorunu nasil cozecegini bul ondan sonra islerini baslat. Sen bu sekilde satis yapmaya baslarsan göz göre göre amatorce batacaksin bunun kacari yok. Yani sirket acacagim ama nasil para kazanacagim diye soranini da ilk kez goruyorum kusura bakma.
mrtrclb

kişi bu mesajı beğendi.

Ankanew Ankanew Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 25.12.2015
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek O artık Bir işsiz
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad G** E**
  • Mesajlar 476
  • Beğeniler 59 / 133
  • Ticaret 1, (%100)
Öncelikle şirketi kıbrısta kurmanızı öneririm en azından vergi yükünüz olmaz
Şahsen ben destek vermeyen bir yerden 10 tlye 1 GB alacağıma 1 gb 30 tl veririm yani destek konusunda iyi olmanız lazım
Başlangıç için biraz daha düşük sunucu almanızı tavsiye ederim talebe göre yükselebilirsiniz yani aylık 3k vermek yerine daha 1-1.5 k verin 120 gb sunucuyu hemen satacağınız diye birşey yok yenisiniz millet sizi tanısın sonra alırsınız yüksek sunucu

muhendis26 muhendis26 Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 04.10.2018
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek makina müh.
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad H** G**
  • Mesajlar 203
  • Beğeniler 53 / 68
  • Ticaret 0, (%0)
kardeş mesela hosting şirketi acsan forumda seni görsem 1 yıllık paket almam senden hiç güven vermiyorsun bu konuda
bence insanlar bildiği işleri yapmalı.
mrtrclb

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 10.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad F** G**
  • Mesajlar 101
  • Beğeniler 11 / 1
  • Ticaret 0, (%0)

hretinqer adlı üyeden alıntı

Hocam sen hosting sirketi acmaya karar vermissin ama buraya gelmissin " nasil para kazanacağım " diye soruyorsun. Sen para kazanmayacak bir sirket neden kuruyorsun hocam . Rakiplerin 10 tl den satarken senin zarar etmemen icin 3.5 katına satman gerekiyorsa ortada cok büyük bir sorun var demektir. Bu sekilde asla tutunamazsin . Kesinlikle once bu sorunu nasil cozecegini bul ondan sonra islerini baslat. Sen bu sekilde satis yapmaya baslarsan göz göre göre amatorce batacaksin bunun kacari yok. Yani sirket acacagim ama nasil para kazanacagim diye soranini da ilk kez goruyorum kusura bakma.

Hocam zaten daha satışa başlamadım, sunucuyu da henüz almadım. Fakat alırsam ve başlamak istersem rakip firmaya göre fiyatım 3.5 katı olmadığı sürece gelir elde edemem. Nasıl ben 35 TL'ye ancak kurtarabiliyorken o firmalar 10 TL'ye kurtarıyor bunu öğrenmek istiyorum aslında. Rakip firmaları görmesem 1 GB 35 TL Tamam derim.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al