freelance iş ilanları

Site Geçmişimi Daha Önemli Alan Adı mı?

8 Mesajlar 847 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

Msasn Msasn WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 28.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 202
  • Beğeniler 50 / 61
  • Ticaret 0, (%0)
Arkadaşlar aklımda iki tane alan adı var.

Biri şimdiye kadar hiç kullanılmamış ancak konuyu iki kelime ile açıklayan çok güzel bir domain.

Diğeri ise 2001 yılında alınmış ne hikmetse japon çin en sonundada türk olmak üzere elden ele dolaşmış. Son 3 yılda site sahibi bir şey paylaşmamış ve 3 aydırda site boşta.
Herhangi bir ban yada backlinke ben rastlamadım. Site: aramasında sadece sitenin kendisi çıkıyor. Bir çok tool ile tarattım ve hepsinde sorunsuz ibaresi ile karşılaştım. Sizce hangi domaini almaliyım?

wmaraci
reklam

FuryQaos FuryQaos WM Aracı Telefon Onaysız
  • Üyelik 30.03.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad M** D**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 115 / 110
  • Ticaret 1, (%100)
paran varsa ikisini de alirsin , paran azsa birinin alirsin , paran yoksa alamazsin #kapitalistdüzen

hafselkarayel hafselkarayel WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 07.08.2014
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Diyarbakır
  • Ad Soyad H** K**
  • Mesajlar 718
  • Beğeniler 37 / 219
  • Ticaret 7, (%100)
Hocam bana kalırsa eski yeniye bakmayın. Yeni domain projenize uyuyorsa ve projenize güveniyorsanız her türlü yürürsünüz. Eski domainler muhtemelen daha önce sizin kullanacağınız alan dışında kullanılmış japonca, çince vs. Bu durum olumsuz yönde etkileyebilir. Tabi bu benim şahsi görüşüm.
Msasn

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 202
  • Beğeniler 50 / 61
  • Ticaret 0, (%0)
@hafselkarayel hocam daha önce pek çok forumda moderatörlük yaptım. Ancak bu benim ilk projem. Bu güne kadar forumlara 7 yılını ayrmış biri olarak sevilen takip edilen biriyim. Bundan 3 yıl önce bile tapatalk(xenforo ve vbulletin altyapılı pek çok forum için mobil uygulama görevi görüyor) üzerinde 2000e yakın takipçim vardı. Dolayısı ile kendi reklamımı yapıp projemi rahatlıkla pazarlama imkanına sahibim.

Tabi ilk olduğu için tecrübesiz ve bilgisizim. Ne kadar projeme güvensemde kabul görmüş seo kurallarına ihtiyacım var.
Sizinde dediğiniz gibi bahsettiğim domain gecmişinde değişik masaj kremleri tanıtan bir site. Tabi bu satışın(tanıtımın yada her ne yapıyorlarsa) yine sizin dediğiniz gibi domain ile en azından Türkçe ve İngilizce dillerinde hiçbir alakasi yok. Sanırım saçma sapan domainlerle uğraşmak yeeine sıfır kilometre olan domaini almak daha mantıklı ancak kafam karışmıyor değil. Bazı siteler domain yaşının %20 lik bir etkiye shaip olduğunu yazıyor çünkü.

wmaraci
wmaraci

CoaX CoaX AmeleMaster Kullanıcı
  • Üyelik 04.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek CoaXSEO
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** P**
  • Mesajlar 1049
  • Beğeniler 216 / 667
  • Ticaret 8, (%88)
örnek vermek gerekirse 3 yıllık bir domainde siteye eklediğin konu başlığın google aramalarında ilk 5 sayfada mutlaka yerini alır. Rekabetçi bir kelimeyse site içi seo iyiyse yine alır.
domainin eski olmasının avantajı çok fazladır

• Üyelik 28.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 202
  • Beğeniler 50 / 61
  • Ticaret 0, (%0)
@CoaX peki domain 18 yıllık ve bansızsa ama saçma sapan dillerde saçma sapan konularda içerik bulunduran bir site ise durum yine aynı mı olur?

CoaX CoaX AmeleMaster Kullanıcı
  • Üyelik 04.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 39 / E
  • Meslek CoaXSEO
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** P**
  • Mesajlar 1049
  • Beğeniler 216 / 667
  • Ticaret 8, (%88)
domain ismi tatilyerleri ise tatil ile ilgili konular açmış ve gelecektede bu yönde paylaşımlar yapıyorsa eklediği tüm konularda google da ilk 5 sayfa içinde çıkma olasalığı yüksektir.
Aradaki fark siteyi elinde bulunduran kişidedir. Hiç bilenle bilmeyen bir olur mu. Bilmeyene ver 10 yıllık siteyi sana çöp eder, bilene ver 1 aylık siteyi seni zengin eder :)
Msasn

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.04.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** Ş**
  • Mesajlar 202
  • Beğeniler 50 / 61
  • Ticaret 0, (%0)
Hocam yardımınız için teşekkür edeeim. Açıkcası bu çalışmamda kâr amacı gütmüyorum. 3 5 günlük projede düşünmüyorum. Sanır her iki domainide satın alacağım. İlk başta yeni domain ile denerim. Baktım olumlu sonuç alamıyorum her şeyi bırakıp eski domaine geçerim. Heralde bu benim için en mantıklısı.

Bu arada size bir şey daha sormak istiyorum. Wp altyapılı blog üzerindwn rss yada blog akışı üzerinden
bilgi çekecek hazır mobil uygulama oluşturabileceğim bildiğiniz güncel bir uygulama yada tool var mı?

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al