wmaraci reklam
lidertakipci

Neden Herkes Vergi Kaçırma Peşinde?

32 Mesajlar 3.784 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Mrtcn Mrtcn PrismaCSI Kullanıcı
  • Üyelik 06.09.2013
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Cyber Sec & Project Manager
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** G**
  • Mesajlar 3356
  • Beğeniler 481 / 1986
  • Ticaret 10, (%100)
kira olayına değindiyseniz zaten söylenecek söz kalmamış demektir.

wmaraci
reklam

ocalburakdurmus ocalburakdurmus E-Ticaret Yöneticisi Kullanıcı
  • Üyelik 24.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek E-Ticaret Yöneticisi
  • Konum İzmir
  • Ad Soyad B** D**
  • Mesajlar 339
  • Beğeniler 0 / 243
  • Ticaret 1, (%100)
Bildiğim kadarı ile ikinci el üzerinde de vergi uygulama için çalışmalar başlatıldı. Bunu bir kuyumcuda kulak misafiri olarak duymuştum. Yüzük almaya gelen adam demişti ki; "Şimdi ben karıma buradan yüzük alacağım, benim başıma bir iş gelecek, karım zor durumda kalacak ve bu yüzüğü satacak. Devlet bu durumdan kazanç mı elde edecek?".

Muhasebecilerin ne iş yaptığını felsefi olarak hiç düşündünüz mü? Muhasebeciler sizin gelir ve giderlerinizi kanunen düzenlemekle mükelleftir. Bunu yaparken daha çok kazancın sizde kalması karşılığında para alırlar. Bunu da size daha az vergi ödemeyi vaat ederek gerçekleştirirler. Sizin olmayan bir gideri sizinmiş gibi gösterip vergiden düşürülmesi muhasebe departmanlarında düşünülüp hayata geçirilmiştir. Bu aynı şey gibi; Adalet için hakimlerimiz var mahkemelerimiz var. Suçlu ve suçsuz aynı mahkemede aynı hakim ile yargılanırken iki tarafın da bir avukat tarafından savunulması. Teknik olarak ortada bir suç var iken iki avukatın potansiyel bir suçluyu suçsuz çıkarma çabasına müsaade eden bir yargı düzenini eleştirmediğimiz için yargı ve yasama büyük yaralar aldı. Kaldı ki birer vatandaş olarak vergi konusundaki görüşlerimizi de özgürce ifade edebilmemiz gerekir.

Konuyu açmanız oldukça yerinde olmuş. Sadece vergi olarak ele alıp tek bir noktaya odaklandığımızda yandaş gibi görülebiliriz. Genel olarak ele aldığımızda eğitim, ekonomi, ulaşım, yaşam standartları ve alım gücü gibi konularda zaten gözle görülür sorunlar yaşanıyor. Bunu sorgulamanın bir çok farklı zihniyet tarafından siyaset olarak algılanabileceğinin de farkındayım. Fakat yakın ve uzak çevremizdeki gelişmeleri hayatımızla kıyaslayarak birer çıkarımda bulunmanın siyasetten uzak bir sorgulama olduğu kanaatindeyim.

Günümüzde her ne alıyorsanız alın bir adet kendinize alıyorsunuz bir adet de devlete hediye ediyorsunuz. Hele araba hayali olanlar bunları daha çok bilir. Bu forumda bilgisayar almayı isteyip maddi imkanlardan ötürü alamayan bir çok genç kardeşim olduğuna eminim. Aralarında tanıdığım pırıl pırıl insanlar da var. Şimdi bu gençlerin maddi kaynağı aileleri değil mi? Asgari ücretle çalışan bir ailenin çocuğuna bilgisayar alamamasından bahsedilince 20 sene önceki yağ ve su kuyrukları gündeme getiriliyor. Konumuz bu değil. Konumuz o ailenin maaşından kesilen astronomik vergi. Tamam bir kere daha hakkını vermeden kesintisini yaptın. Peki sonraki kısımlarda aldığın ne oluyor? Elektrik faturasının tutarı kadar vergi. Su faturasında bir o kadar vergi. Tüm faturalarda o kadar vergi. Ekmeği, suyu, yağı vergi. Evet vergi verilir. Bu hepimizin görevidir. Fakat bu kadar fazla vergi insanın yaşam koşullarını olumsuz etkiliyor. Geri dönüşü konusunda da vatandaşlar olarak şüphelerimiz var. Dünyanın en fazla vergilerinden birini ödeyip en düşük alım gücünden birine sahip olmanın matematiksel izahını yapabilecek biri varsa saygıyla dinler kabullenirim.

"Ben vergimi veririm ama bu kadarı fazla" diyebilmeliyiz. Son zamanlarda insanlarımız bazı şeylerin farkına vararak farkındalık yaratmaya başladı ve bazı şeyler değişmeye müsait hale geldi. Bunlar rekabet ve sorgulama ile meydana geldi. Akıllı olup 400 liralık maaş zammını değil 400 liralık zammın ardından gelen yüzdelik zamları hesaplamalı. Ev geçindirenler, öğrenciler, girişim peşinde olanlar, hayatı gözlemlemek zorunda olanlar bu verginin fazla olduğunu bilir. Buna eskiler kaşıkla verip kepçeyle geri ile almak der. Kullanmıyorum ama bir s*gara paketinde 20 adet s*gara var. Bunun 1 tane kadarı onu satan satıcıya, 1 tane kadarı dağıtıcıya, 3 tane kadarı üreticiye geri kalanı devlete vergi olarak gidiyor. Alkol tamamen vergi neredeyse.

Özetle: Bu yazmış olduğum yazı bir makale olsaydı ve hedef anahtar kelimesi "vergi" olsaydı Google tarafından spam olarak algılanıp çok fazla kullanıldığı için indexlenmezdi...
Arestr ctnbckci

kişi bu mesajı beğendi.

Doruk Doruk alea iacta est. Kullanıcı
  • Üyelik 29.03.2014
  • Yaş/Cinsiyet 36 / E
  • Meslek WebApprantice
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad D** O**
  • Mesajlar 1361
  • Beğeniler 150 / 524
  • Ticaret 23, (%100)
Mfa

https://twitter.com/ozanbingoll

GİB’in en son 2015 yılında paylaştığı verilere göre:
-Taksicilik faaliyeti yıllık 2.220₺
-Halk otobüsü işlet. yıllık 1.004₺
-Kuyumcular yıllık 1.602₺ vergi ödemişlerdir!
Galiba sonradan birileri farketmiş ve “biz ne yapıyoruz böyle” diye bir daha da veri yayımlamamışlar!

Zamma da zam geldi.
Ekonomik durgunluk sebebiyle vergi ve benzeri gelirleri toplayamayan maliye yönetimi gecikme zammına %25 zam yaparak oranı aylık %2’den %2,5’a çıkardı. Bu da yıllık %30’a denk gelmektedir.
Bu arada merkez bankasına “faiz indirin” telkinini her gün dinliyoruz.
Karikaturname

kişi bu mesajı beğendi.

ciplakyazar ciplakyazar .com Kullanıcı
  • Üyelik 27.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 34 / E
  • Meslek Satın Alma
  • Konum Adana
  • Ad Soyad A** G**
  • Mesajlar 729
  • Beğeniler 318 / 317
  • Ticaret 0, (%0)
https://eksisozluk.com/alternatif-vergi-onerileri--3397498

Ciplakyazar.com | Kişisel Blog ve Öyküler
wmaraci
wmaraci

kemalbat kemalbat Türk Kullanıcı
  • Üyelik 10.06.2015
  • Yaş/Cinsiyet 24 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad K** Y**
  • Mesajlar 193
  • Beğeniler 3 / 32
  • Ticaret 1, (%100)
Telefon alırken birini devlete, birini kendimize alıyoruz. Yani 4000TLlik telefonu 8000TL’ye alıyoruz bence. Bunu sormak bile yanlış.

ilkayy ilkayy ucrmyslnmsmdstgmdeanldm Kullanıcı
  • Üyelik 21.09.2012
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek N/A
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad İ** G**
  • Mesajlar 1439
  • Beğeniler 372 / 373
  • Ticaret 20, (%100)
Vergi ülkemizde saçma bir durumda aslında, ne yazıyor vergi dairelerinde ‘ Vergi kalkınmanın temelidir ‘ tabi kimi kalkındırdığıda önemlidir.

Şimdi ben bir ürün aldım %18 kdv ile aldım ürünümü koydum dükkanıma bu ürünü satmak istedim tekrar %18 kdv ödedim. Asıl saçmalık burda başlıyor.

Sıfır araç alırken ödenen vergiler, KDV, ÖTV hadi bu ikisine zaten alıcı dünya para ödüyor tamamda ÖTVnin KDV si adı altında bir vergi daha alınıyor bu nedir, kalkınma tamamen vergiye dayalı ne yazıkki ülkemizde, doğal olarak kişi kaçırma yolu arıyor çünkü geçinemiyor.

Browland Browland WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 13.02.2017
  • Yaş/Cinsiyet 40 / E
  • Meslek Melaturji ve Malzeme Mühendisi
  • Konum Çanakkale
  • Ad Soyad Ö** Ş**
  • Mesajlar 1154
  • Beğeniler 747 / 748
  • Ticaret 3, (%100)
Vergi vermeden nasıl kurtulabiliriz? Devletin bizi göz göre göre soymasını nasıl önleyebiliriz?

Siz vergi kaçırmaya uğraşmıyorsanız ya bedavadan kazanıyorsunuz (atm memurları gibi örneğin) ya da sizin adınıza zaten kaçıran var.

ctnbckci ctnbckci Oku! Kullanıcı
  • Üyelik 03.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 35 / E
  • Meslek Bilimci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ç** B**
  • Mesajlar 940
  • Beğeniler 429 / 442
  • Ticaret 2, (%100)
Bundan yıllar önce brüt maaşım 5500 iken 3000 TL maaş alıyordum. Sonra bir daha bakmak istemedim. Şuan ne kadar kesiliyor bilmiyorum. Yani artık umursamıyorum.

ÖTV ler kdv ler bilmem neler. Beyaz eşyada ÖTV var. Düşünüyorum avrupanın en büyük beyaz eşya fabrikaları bizde ama devlet bu ürünleri alırken bizden Özel Tüketim Vergisi alıyor.

Üretmeyen devlet vergiyle geçinmek zorundadır. Dışarıdan gelen sıcak parası biterse vatandaştan toplamak zorunda kalır.

Bir yerde okumuştum. Verginin max. tavanı vardır diyordu arkadaş. O tavana çıktığında vergi inmek zorunda kalır yoksa ülke batağa gider diyordu. Şuan vergi tavanda diye düşünüyorum. Ya inecek ya batacaz.

İmza!!! Get Closer!

Backlinkcigeldi Backlinkcigeldi Homo sapiens sapiens... Kullanıcı
  • Üyelik 19.06.2017
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad C** G**
  • Mesajlar 3334
  • Beğeniler 179 / 2222
  • Ticaret 139, (%100)
Vergi uzmanı bile ülkedeki vergi dağılımda zerre adalet yok diyor siz hala neyi tartışıyorsunuz ya. Takip etmek isteyenler için ülkenin en iyi vergi uzmanlarından biri olan Ozan Bingölün twitter linkini aşağıya bırakıyorum
https://twitter.com/ozanbingoll?ref_src=twsrc%5Egoogle%7Ctwcamp%5Eserp%7Ctwgr%5Eauthor

Law Law Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
  • Üyelik 29.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 31 / E
  • Meslek Search Engine Optimizer
  • Konum İngiltere
  • Ad Soyad Ç** C**
  • Mesajlar 52
  • Beğeniler 5 / 23
  • Ticaret 1, (%100)
Vergi vermek vatandaşlık görevi ancak kodomanlara sürekli aflar çıkarken, bizim gibi webmasterların ülkeye döviz sokması bile AdSense - İrlanda üzerinden vergilendiriliyor. Yorumlarda da değinildiği gibi ekonomik durumlar malum, vergiler adil değil.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al