wmaraci reklam
lidertakipci

Bu vergi olayları nasıl işliyor?

3 Mesajlar 666 Okunma
advertseo
wmaraci reklam

Farukyldzfa Farukyldzfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad F** Y**
  • Mesajlar 185
  • Beğeniler 38 / 36
  • Ticaret 0, (%0)
Merhabalar ben 22 yaşına yeni basmış Bilgisayar Teknolojileri ve Bilişim Sistemleri bölümü okuyorum kendi çapımda bloglardan para kazanıyorum cep harçlığımı çıkarıyorum. Hiç bir zaman boş biri olmamayı hedefledim. Hiçbir yazın evde durmadım sürekli farklı firmalarda farklı piyasalarda çalıştım. Geçen yazda yaz tatillerini iyi geçirmek ve öğrencilikte sıkıntı çekmemek için çalışıyorm. En son çalıştığım geçen yaz Vatan Bilgisayar'dı.(İş hakkında sorularınız varsa yardımcı olamaya çalışırım.)

Bu çalıştığım yerde kısa sürede çok samimi ve çok sıcak kanlı insanlar tanıdım. Okul sebebiyle işten ayrılmak zorunda kaldım.

Samimi abilerimden biri 3-4 bin tl gibi bir birikimi olduğunu söylüyor ve ek gelir olarak küçük bir olta atmak istiyor. Bende biraz bikirim ama zaman yok. Sende öğrencisin birikmin yoktur bende para var. Bir araya gelip alım-satım işlerine girelim dedi.

Bu konuyu açmamın sebebi; küçüklü ya da büyüklü bu işe atılmış abilerim ablalarım veya kardeşlerim vardır mutlaka buralarda. Onlardan fikir ve yardım almak istiyorum.

İlk düşüncem yurt dışından alıp burada satmak. n11, gittigidiyor, letgo gibi satışlar olabilir mi? Yurt dışından bilgiğim kadarıyla 3 üründen fazlası ticarete giriyor. Ticaret vergisi vs. ne kadar oluyor. N11, gittigidiyor karlı mıdır?

Bu bütceyle atılacak başka fikirleriniz varsa onlarıda dinlemek isterim.

wmaraci
reklam

yaerna1 yaerna1 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.06.2018
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek -
  • Konum Bursa
  • Ad Soyad K** M**
  • Mesajlar 378
  • Beğeniler 17 / 93
  • Ticaret 2, (%100)
Yurtdışından bir ürün getirmeye kalktığında yaklaşık yüzde 45 vergi ödüyorsun.
Bunun üzerine n11, gittigidiyor komisyonu ödeniyor.

İlk başta ufak çaplı satış yapacağın için(yıllık 39 bin tl'nin altı) vergi ödemene gerek yok. Ne zaman ki yıllık satış bu tutarı geçer, o zaman vergi ödemeye başlaman gerekir. O zamana kadar şirket bile açmana gerek yok. Fakat tabi n11'de satış yapman için kurumsal üye olman gerekiyor yani bir şirket gerekli. gittigidiyor'da böyle bir şart yok.

Farukyldzfa Farukyldzfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 06.01.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Yazılım Mühendisi
  • Konum Antalya
  • Ad Soyad F** Y**
  • Mesajlar 185
  • Beğeniler 38 / 36
  • Ticaret 0, (%0)

yaerna1 adlı üyeden alıntı

Yurtdışından bir ürün getirmeye kalktığında yaklaşık yüzde 45 vergi ödüyorsun.
Bunun üzerine n11, gittigidiyor komisyonu ödeniyor.

İlk başta ufak çaplı satış yapacağın için(yıllık 39 bin tl'nin altı) vergi ödemene gerek yok. Ne zaman ki yıllık satış bu tutarı geçer, o zaman vergi ödemeye başlaman gerekir. O zamana kadar şirket bile açmana gerek yok. Fakat tabi n11'de satış yapman için kurumsal üye olman gerekiyor yani bir şirket gerekli. gittigidiyor'da böyle bir şart yok.

Teşekkürler hocam

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al