Forumlarda kopya/yinelenen içerik?

5 Mesajlar 633 Okunma
smmexpress

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
Forumlarda kopya ve yinelenen içerik nasıl işliyor? Google anlayış gösteriyor mu? Çünkü kullanıcıların girdiği içeriğin özgün olması çok düşük ihtimal soru olmadığı sürece. Forumlarda bu sistem nasıl işliyor? Mesela şöyle bir sürü kişi toplanıp wmaraci da diğer sitelerden kopyala
yapıştır içerik paylaşsa, wmaraci sıralama kaybeder mi?

wmaraci
reklam

DeepX DeepX PM ile ulaşın Kullanıcı
  • Üyelik 24.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 23 / E
  • Meslek Öğrenci
  • Konum Van
  • Ad Soyad K** T**
  • Mesajlar 559
  • Beğeniler 218 / 218
  • Ticaret 1, (%100)
Otoritesi yüksek yerlerden kopya içerik paylaşılırsa düşer diye biliyorum.

Ama diğer türlü işlemez.

AhmetCakmak34 AhmetCakmak34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
Kendi sitemden örnek vermek gerekirse; forum sitemde kendi kategorisinde özgün içerikler var ve içeriklerimizi çalanlar da bir hayli fazla. Şu güne kadar ufak tefekleri hariç hiç uğraşmadım kopyalayan sitelerle. Buna bağlık olarak da hit ve sıralama kaybı yaşamadım. Google büyük sitelere bakıyor daha çok.

Örneğin benim sitem 300 bin görüntülenme alıyor ve atıyorum Hürriyet sitesi benim sitemden içerik çalarsa ona bir zararı olmaz. Ama küçük bir site benden içerik çalarsa yinede benim sitem hep daha önde olacağı gibi onun çalıntı içerikten hit kazanması Hürriyet'e göre çok daha zor olacak ve çalıntı içerikten dolayı zarar görecektir.

Mfa Mfa WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 18.06.2019
  • Yaş/Cinsiyet 29 / E
  • Meslek Mezun
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad M** A**
  • Mesajlar 986
  • Beğeniler 304 / 308
  • Ticaret 1, (%100)
AhmetCakmak34 yok hocam bunları biliyorum teşekkürler, yeni açılmış bir forumdan içerik çalmak pek de olmaz galiba. Sorum şuydu: şimdi kullanıcılar forumda mesaj yazarken internetten buldukları içerikleri kopyalayıp paylaşacaklar malum. Yani zaten çok büyük otoriter sitelerden veya küçük sitelerden kopyalayıp forumda yapistiracaklar. Kimse oturup da özgün içerik girmez forumlarda kolay kolay. Soru sormak dışında. Bu konuda forum komple kopya içerikle dolacak haliyle. Bu seoya büyük zarar verir mi? Google forum sitelerine bu konuda ayricalik tanıyor mu?

wmaraci
wmaraci

AhmetCakmak34 AhmetCakmak34 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 10.01.2014
  • Yaş/Cinsiyet 27 / E
  • Meslek Bilgisayar mühendisi
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad A** Ç**
  • Mesajlar 2472
  • Beğeniler 934 / 1174
  • Ticaret 41, (%100)
Ayrıcalık tanımak bence yine sitenin popülaritesiyle alakalı. Buna benzer bir durumu yılbaşında denedim. Bir tane yaklaşık 3000 kelimelik hazır makaleyi direkt forumda konu açtım. Şimdi kontrol ettim de yazı Google üzerinden 6 ayda 20 bin tıklanma kazandırmış ve ilgili kelimede 2.sırada çıkıyor. Kopyaladığım site hangi sıradaydı bilmiyorum ama alt sıralarımda kaldı.

İşin özü, büyük balık küçük balığı her zaman yiyor.
Mfa

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al