wmaraci reklam

Kategorilerin Sayfalarına Nasıl Noindex,follow Verebilirim ?

14 Mesajlar 1.468 Okunma
wmaraci reklam

CoaX CoaX AmeleMaster Kullanıcı
  • Üyelik 04.05.2013
  • Yaş/Cinsiyet 38 / E
  • Meslek CoaXSEO
  • Konum İstanbul Avrupa
  • Ad Soyad M** P**
  • Mesajlar 1049
  • Beğeniler 216 / 667
  • Ticaret 8, (%88)
Konu "noindex" ise, Google dizininde yani arama sonuçlarında nelerin gösterilmemesi anlamına gelir. Google aramalarında İçerik başlıkları dışında hiç bir sayfanın index almaması kanaatindeyimdir.
Bu düşüncemin sebebi, Etiketler, Sayfalar, Kategoriler sabit değişmeyen içeriklerdir. Bu nedenle güncellenmeyen yani içeriği değişmeyen ve link bağlaması yapılmayan sayfalar değersiz sayfalardır.
Bu sayfalar sitenin değerini düşürür. Yani içeriklerin kaliteli olmasının yanı sıra bu sayfaların ortalaması sonucu kalitede dağılma gerçekleşir.

Sonuç olarak bu sayfaların site haritasında gösterilmemesi taraftarıyım. Tabii ki farklı düşünceleri olanlar olabilir. saygı duyarım.
sworks

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
reklam

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Bana kalsa ben de içerikler hariç çoğu sayfaların noindex olmasını tercih ediyorum sizin gibi. Kafamı karıştıran esas durum Yoast gibi bazı popüler ve en önde gelen sitelerde bu ve benzeri durumlar:

Yoast'ın kurucusunu yakından takip ediyorum. Google çalışanlarının bile büyük saygısını toplamış birisi ve bu tarz konularda ne söylerse söylesin tüm Google çalışanları tarafından onay alıyor. Yani SEO konusunda pek bir şeyi atlamıyor. Tabii SEO konusunda başarılı olupta görseldeki gibi pagination'u engellememiş pek çok farklı site gördüm. Bir başka örnek:

moz gibi SEO'nun babası olarak görülen bir sitenin böyle bir konuyu gözden kaçıracağını veya unutacağını düşünmüyorum. Yine de konu biraz kapalı kutu olduğu için kesin şu doğrudur demek zor.

Tabii ki farklı düşünceleri olanlar olabilir. saygı duyarım.
Zaten asıl böyle bilgimize bilgimize katabiliriz. Görüşünüz için teşekkür ederim. :)

Webino Webino Webino -Web Yazılım & SEO Kullanıcı
  • Üyelik 16.07.2014
  • Yaş/Cinsiyet 25 / E
  • Meslek Webmaster
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** B**
  • Mesajlar 449
  • Beğeniler 57 / 28
  • Ticaret 3, (%67)
sworks Kapalı kutu olmasıyla alakası yok hocam. Yoast seoyu kimseye sormadım burada. Bende yoast seonun kurucusunu takip etmesemde eklentiyi vs takip ediyorum zaten ve kaçırdığınız bir nokta var.. Yoast seo eklentisi Google'nin pagination ile alakalı yapay zekasının çok geliştiği için anlayabildiğini söyleyerek pagination'u deaktif etmiştir. Fakat biz bunu bilsekte noindex yapmak istiyoruz.

sworks sworks WordPress Kullanıcı
  • Üyelik 28.02.2018
  • Yaş/Cinsiyet 28 / E
  • Meslek Freelancer
  • Konum Diğer
  • Ad Soyad A** K**
  • Mesajlar 3292
  • Beğeniler 1797 / 1799
  • Ticaret 20, (%100)
Reacher hocam konunun ilk cümlesinde Yoast olarak belirttiğiniz için Yoast'ın bu özelliği kaldırdığını anlatmaya çalıştım. Kapalı kutu derken Google'ın bazı sıralama algoritmalarının gizli olmasından bahsettim.

kaçırdığınız bir nokta var.. Yoast seo eklentisi Google'nin pagination ile alakalı yapay zekasının çok geliştiği için anlayabildiğini söyleyerek pagination'u deaktif etmiştir.

Pagination'u Google'ın yapay zekası gelişmeden çok önce deaktif ettiler yeni bir olay değil. Güncelleme loglarından kontrol edebilirsiniz. İptal etme sebepleri ise yapay zeka gelişimi değil, %%PAGE%% etiketi ile bu sayfaların Google'a tanımlanabiliyor oluşu. (İptal edilen özellik pagination noindex özelliği)

Bu kodu denerseniz tüm kategoriler ve özellikle belirteyim diğer pagination alt sayfalarına noindex etiketini eklemesi gerekiyor.
function alt_sayfalar_noindex() {
if(is_paged()) echo '';}
add_action('wp_head', 'alt_sayfalar_noindex');

Sadece kategoriler için kod iyileştirilebilirse belki işinize yarayabilir ama tam emin değilim.

wmaraci
wmaraci
wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al