wmaraci reklam

İşsizlik Maaşı Alan,Almış Olan Var Mı?

6 Mesajlar 2.013 Okunma
wmaraci reklam

PNR PNR Makinist Kullanıcı
  • Üyelik 28.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 120 / 126
  • Ticaret 11, (%100)
Askerden yeni geldim yaklaşık 1 ay olacak iş bulamadım. Sonrasın da İşkur'a işsizlik maaşı için başvurdum ve onaylandı. Merak ettiğim ve bilmediğim SSK Primi alacağım miktara bir + olarak mı yoksa bir kesinti mi olacak anlamadım. Bilen varsa izah edebilir mi?

wmaraci
reklam

webloggi webloggi WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 16.11.2018
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Web & Medya
  • Konum Ankara
  • Ad Soyad T** H**
  • Mesajlar 2165
  • Beğeniler 925 / 926
  • Ticaret 12, (%100)
İşsizlik maaşı sgk priminizle ilgili değil hocam işsizlik maaşı için ayrıca bir fon mevcut. Yanı açıkçası bir yerde çalışırken sadece işletme sadace sigortanızı ödemez. Sigorta+işsizlik fonuna ödeme yapılır. Yani 2 yıl önce böyleydi eğer değistiyse bilemiyorum.

• Üyelik 28.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 120 / 126
  • Ticaret 11, (%100)
Fonun ayrı olduğunu biliyorum. Ama bu işsizlik maaşı ödeme planında ki SSK Primi + mı - mi onu anlamadım.

34numara 34numara WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 27.09.2014
  • Yaş/Cinsiyet 51 / E
  • Meslek Devlet Memuru
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad Ş** Y**
  • Mesajlar 443
  • Beğeniler 96 / 68
  • Ticaret 1, (%100)
Alacağınız Para Miktar Yazan Yerdeki tutardır. SSK Primi dediği ise işsizlik parası alacağınız dönemde sağlıktan faydalanmanız için devlet tarafından sizin adınıza SSK yatan primdir. Yani kısaca alacağınız para ayda 871.73 TL

Sanırım asgari ücret yatmış primleriniz. Siz siz olun aldığınız ücret üzerinden yatan yerde çalısın hem ilerde işsizlık ödeğiniz artar hemde ilerde emekli olduğunuzda maaşınız azda olsa yüksek olur.
Örnek asgari ücret yatan bir prim işsizlik 871 TL alırken 5000-6000 TL brüt ücret alan biri işsizlik parası 2030 TL dir.

wmaraci
wmaraci

• Üyelik 28.06.2014
  • Yaş/Cinsiyet 26 / E
  • Meslek Editör
  • Konum İstanbul Anadolu
  • Ad Soyad E** Ö**
  • Mesajlar 338
  • Beğeniler 120 / 126
  • Ticaret 11, (%100)
34numara Çok teşekkür ederim :)

mehmet01 mehmet01 WM Aracı Kullanıcı
  • Üyelik 12.03.2013
  • Yaş/Cinsiyet 32 / E
  • Meslek ...
  • Konum Adana
  • Ad Soyad M** Ç**
  • Mesajlar 664
  • Beğeniler 327 / 328
  • Ticaret 1, (%100)
İşsizlik maaşı şartlarına bakın ona göre hareket edin. Kıl payı kaçırıyor olabilirsiniz. Babam 40 gün eksik primi olduğu için alamadı mesela. Git bir yerde 40gün sigortalı çalış gerekirse maaşi yari yariya al dedik ama onu da yapmadı hala bekliyor. Eylül-ekim aylarına kadar 40 günü tamamlaması gerek bir şekilde. Sizinki de benzer olabilir belki. Şartlardan biri son 3 yılda (son 36 ayda) en az 600gün prim yatması. Kendi istegiyle işi bırakmaması. Bir de sanırım son birkaç yılda işsizlik maaşı almamış olması.

wmaraci
Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
Site Ayarları
  • Tema Seçeneği
  • Site Sesleri
  • Bildirimler
  • Özel Mesaj Al