freelance iş ilanları

Gutenberg Kullanıyor musunuz? - Anket

24 Mesajlar 3.052 Okunma
lstbozum
smsonayhizmeti

sworks sworks WordPress Kullanıcı
    • Üyelik 28.02.2018
    • Yaş/Cinsiyet 29 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad A** K**
    • Mesajlar 3292
    • Beğeniler 1797 / 1799
    • Ticaret 20, (%100)
    EkipNetwork Hocam biraz fazla acımasızca eleştirmemiş misiniz? :)

Aslında WordPress ne acemilere ne de profesyonellere yönelik değil. Tamamına yönelik bir sistem. Tabii benim izlenimime göre dünya genelinde WordPress kullananlarının büyük bir çoğunluğu gerçekten acemi olanlar. Örneğin bugün Hintli bir müşterim yazdı hizmet sağladım ve en sonunda sitesinin aktif olabilmesi için sadece Godaddy'den nameserverlarını söylediğim ile değiştirmesini söyledim. namerserver nedir diye dönüş yaptı. Bu tarz kişilerin sayısı WordPress kullanıcılarının çoğunluğunu oluşturuyor.

Bu seviyenin de altı zaten ilk zamanlarında direk Blogger'a yöneliyor normal olarak.

Dünya genelinde son zamanlarda blok olayına ciddi bir kayma var. Sadece Gutenberg değil, yeni çıkan veya köklü, kaliteli tüm temalara baktığınızda hemen hemen hepsi Elementor gibi eklentiler ile uyumlu olarak çıkartılıyor. Kullanıcı böylece istediği temayı yaratabiliyor.

Amacım tamamen örnek vermek, asla reklam yapmak değil. Mesela kendi sitem WordPress ile alakalı olduğu için sayfamı sadece Gutenberg ile tasarladım. Çok profesyonel bir tema kullanabilirdim ama WordPress'in kendi temasını ve Gutenberg özelliği ile sınırlı kalmak başka hiçbir eklenti kullanmamak istedim. Zaten tek sayfa ve sadece kullanıcıyı bilgilendirme üzerine bir site. Gutenberg sanılanın aksine içeriğin görsel açıdan daha iyi olmasını sağlıyor.

Örneğin normal editör ile yukarıdaki gibi bir tasarım yapmak uzun sürer ve kod bilgisi gerektirir. Ama gutenberg ile 2 saniyede şu yapılabilir. Her içeriğin bu şekilde görsel zenginliğe sahip olduğunu düşünün. SEO açısından bir avantaj. Kaldı ki Gutenberg'i destekleyecek Atom gibi harika eklentiler mevcut.

NeroWin adlı üyeden alıntı

Gutenberg'in SEO yapıları ile uyumu ve site kalitesini arttıracağını düşündüğünüz şeyler hakkında bilgi verir misiniz. Çok katmanlı olduğu için Gutenberg kullanmıyorum ama blok tabanlı kod yapısı site kalitesi ve SEO açısından daha iyiyse kullanmaya başlarım.

SEO açısından bir üst paragrafta yazdığım etken benim için en önemlisi. İçeriğin düz yazı gibi görünmesinin aksine, görsel zenginliği artırıyor. Tabii tamamen sizin zevkinize göre.

İkincisi Yoast gibi bazı eklentiler, Gutenberg'e özgü SEO blokları sunuyor. miyondemli 'nin görselde belirttiği gibi rich snippet kullanımı açısından büyük kolaylık sağlıyor. Tablo oluşturmak için eklenti kullanmanıza gerek kalmıyor örneğin ve tabii bu tablo eklentisinin yüklerinden de kurtulmuş oluyorsunuz. Örnekler çoğaltılabilir.
    miyondemli yilmaz70 Philosopher

kişi bu mesajı beğendi.

wmaraci
    reklam

EkipNetwork EkipNetwork akacak para hesapta durmaz Platin Üye
    • Üyelik 18.10.2013
    • Yaş/Cinsiyet 28 / E
    • Meslek Mühendis
    • Konum Hatay
    • Ad Soyad H** M**
    • Mesajlar 1272
    • Beğeniler 363 / 364
    • Ticaret 170, (%100)
    sworks Hayır acımasızca değil birçok büyük site wordpress alt yapısını çekinmeden kullanıyor. Birçok ajans sıfırdan yazılım yapmak yerine wordpress altyapıya tasarım giydirip müşterilerine sunuyor. Wordpress kullanmasına bilen profesyoneller için vazgeçilmez bir sistem. Gutenberg'in acemilere yönelik olduğu apaçık ortada. Sebebi ise acemilerin çoğalması yani herkesin bir internet sitesi sahibi olma merakından doğuyor. Wix.com'un hiç kodlama bilmeyenlere yönelik sürükle bırak tasarım mantığını wordpress'e de aktarmaya çalışmışlar ama sürükle bırak yöntemiyle sadece makyaj yaparsınız. Bundan ötesi olmaz.
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

yilmaz70 yilmaz70 Güzel olacak Kullanıcı
    • Üyelik 03.02.2017
    • Yaş/Cinsiyet 53 / E
    • Meslek Web Tasarım
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad D** K**
    • Mesajlar 4766
    • Beğeniler 3157 / 3156
    • Ticaret 12, (%100)
    Geçenlerde bir demo hazırlarken sadece gutenberg kullandım. Ve gerçekten 1 saat bile sürmedi. Tema yükle, vs vs uğraşmadım hiç.

Ama buna rağmen hala eski editörden vazgeçemiyorum. Bazı alışkanlıklar kolay bırakılmıyor maalesef :) Gittiği yere kadar diyorum :)
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

Philosopher Philosopher We are all Philosophers Kullanıcı
    • Üyelik 05.07.2019
    • Yaş/Cinsiyet 22 / E
    • Meslek Öğrenci
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad S** A**
    • Mesajlar 259
    • Beğeniler 186 / 117
    • Ticaret 0, (%0)
    Ben kullanıyorum açıkçası klasikten daha kolay zaten yeni temalar da uyumlu olarak geliyor.

//Ekstra olarak kullanmak istemeyenler için klasik editörü eklenti olarak indirebilirsiniz
    miyondemli sworks

kişi bu mesajı beğendi.

>_<
    wmaraci
    wmaraci

Saffet Saffet Web Hizmetleri Kullanıcı
    • Üyelik 31.10.2015
    • Yaş/Cinsiyet 26 / E
    • Meslek Webmaster
    • Konum İstanbul Avrupa
    • Ad Soyad S** Ö**
    • Mesajlar 966
    • Beğeniler 198 / 326
    • Ticaret 0, (%0)
    Bence klasik alternatif kalmalı neden zorunlu kılıyorlar onu anlamadım.
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

WMSupport WMSupport Üyeliği Durdurulmuş Banlı Kullanıcı
    • Üyelik 03.02.2019
    • Yaş/Cinsiyet 24 / E
    • Meslek Wordpress &amp; SEO
    • Konum Adana
    • Ad Soyad H** B**
    • Mesajlar 333
    • Beğeniler 25 / 157
    • Ticaret 26, (%92)

miyondemli adlı üyeden alıntı

10 birimde yaptığım işi, 3 birimde yapabiliyorum. Aksini iddia eden cahildir ve Gutenberg muhteşemdir. <3

Kahkaha attım :)

birhabervar birhabervar WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 17.10.2017
    • Yaş/Cinsiyet 37 / E
    • Meslek Editör
    • Konum İstanbul Anadolu
    • Ad Soyad M** B**
    • Mesajlar 378
    • Beğeniler 169 / 125
    • Ticaret 0, (%0)
    Olumsuz eleştirileri okurken Gutenberg'e geçesim geldi. Amatörlere yönelikse eğer daha iyidir. Çünkü amatör güzel bir site yapabiliyorsa profesyonel neler neler yapamaz. O yüzdendir ki bütün yazılım satan insanlar olabildiğince basitleştirip herkesin kullanabileceği hale getirirler ki daha çok satış yapsınlar. Gutenberg'i çok az kullandım. 2–3 gün klasik editörden haberim olmamıştı ve bana zor gelmişti. Şimdi yeniden deneyeceğim çünkü istediğim gibi bir blok eklentisi bulamadığımdan zamanında fıstık gibi domain bırakmışlığım var.
    sworks

kişi bu mesajı beğendi.

• Üyelik 28.02.2018
    • Yaş/Cinsiyet 29 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad A** K**
    • Mesajlar 3292
    • Beğeniler 1797 / 1799
    • Ticaret 20, (%100)
    Anketin %50 'den fazlası denememiş bile. En çok bu duruma şaşırdım. Bir test sitesinde bile olsa bir kez denemelisiniz bence. Özellikle yardımcı eklenti kullanarak Gutenberg sayesinde bir satır kod bile girmeden harika içerikler oluşturabilirsiniz.

Tabii aksini düşünen pek çok kişi de var şimdilik. Hatta dünya genelinde Klasik editör eklentisi 5+ milyon etkin kullanıma ulaşmış. Bu rakamdan sonra bence Klasik editörü hiçbir zaman kaldırmazlar. En azından klasik editör sevenlerin içi rahat olabilir. :)

https://tr.wordpress.org/plugins/classic-editor/
    EkipNetwork miyondemli

kişi bu mesajı beğendi.

korkmazzz korkmazzz WM Aracı Kullanıcı
    • Üyelik 18.04.2018
    • Yaş/Cinsiyet 21 / E
    • Meslek Bilgisayar Mühendisi
    • Konum Karabük
    • Ad Soyad M** K**
    • Mesajlar 284
    • Beğeniler 0 / 72
    • Ticaret 6, (%100)
    Konun fazla hakimi değilim tam olarak ne işe yarıyor bu araç bilgi verebilir misiniz lütfen ?

• Üyelik 28.02.2018
    • Yaş/Cinsiyet 29 / E
    • Meslek Freelancer
    • Konum Diğer
    • Ad Soyad A** K**
    • Mesajlar 3292
    • Beğeniler 1797 / 1799
    • Ticaret 20, (%100)
    korkmazzz Bildiğimiz Word'e benzeyen klasik WordPress yazı editörü yerine gelen bir editör. Konuya demo linki ekledim.

https://testgutenberg.com

wmaraci
    Konuyu toplam 1 kişi okuyor. (0 kullanıcı ve 1 misafir)
    Site Ayarları
    • Tema Seçeneği
    • Site Sesleri
    • Bildirimler
    • Özel Mesaj Al